Bu sene mezuniyetlere, davetlere, kokteyllere ya da düğünlere katılacakları bir şöyle alalım. Bu sezon bizi şahane vintage abiye koleksiyonları ile karşılıyor. Bu sezon özellikle vintage koleksiyonlara yönelmenize gerek kalmıyor. Önümüzdeki sezon geçmişe göz kırparak, bizleri elbiseler vasıtasıyla zaman yolculuğuna çıkarmaya hazır görünüyor.

Vintage, kelime anlamı olarak “geçmişin modasına ait” olsa da moda da bu karşımıza geçmişin günümüze uyarlanmış hali olarak çıkıyor. İster uzun isterseniz de kısa elbiseler tercihiniz olsun, vücut tipinize ve zevkinize göre bu sezon birçok çeşit sizleri bekliyor.

 • Saçaklı Vintage Abiye Elbiseler

Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan ve büyük ses getiren “Great Gatsby” filmi sayesinde saçaklı elbiseler tekrar gündeme geldi. 1920’ler esintisi ile bu sezon saçaklı elbiseler fazlasıyla trend. Saçaklı elbise yerine dans eden elbise demek de uygun olacaktır. Uzun ya da kısa siz nasıl isterseniz öyle tercih edin. Bu elbiseler sayesinde pistteki en dikkat çeken kişi daima siz olacaksınız ne de olsa dans eden bir elbiseniz var.

 • Drapeli Vintage Abiye Modelleri

Bir elbise düşünün ki içinde kendinizi hem zarif, çekici hem de heykel gibi sanatsal bir şekilde hissedin! Drapeli elbiseler için size bu hissi tamamen yaşatacaktır. Bu elbiselerin en önemli özelliği vücudunuzu sarararak sizi daha uzun ve daha zayıf göstermesidir. Dökümlü bir görüntüsü ile sizi sımsıkı sararken bir yandan da feminen çizgilerinizi vurgular. Özel bir günde hepimiz elbiseden büyük beklenti umarız ve drapeli elbiseler bu beklentiyi tamamen karşılamaktadır.

 • Kroşe Vintage Abiyeler

1970’lerden günümüze tekrar gelen bir diğer trend ise “kroşe elbiseler”. Özellikle geçtiğimiz sezonda ilk olarak festivallerde sonrasında da plajlarda karşımıza çıkan kroşe elbiseler artık özel davetlerde de tercih edilebilir.Plajlarda kullanıldığı için sakın bir önyargıya kapılmayın! Kroşe elbiseler, katılacağınız davetlerde size rahatlığı ve şıklığı tamamen sağlayacaktır. Sahilde düzenlenen bir etkinlikte veya yazın davetlere katılmak için birebir olan bu elbiseler; size ayrıca bohem bir hava da katacak.

 • Takım Vintage Abiyeler

1950’li yıllarda kadınların elbiselerden ceket-etek ikilisine yöneldiği bilinmektedir. Bir dönem bu takımlar sadece erkekler için gibi algılansa da günümüzde tekrar kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Blazer ceketlerin yükseldiği bu günlerde ceket-pantolon ikilisi oldukça kullanılmaktadır. Takımlar, maskülen bir tavır gibi görünse de aynı zamanda feminenliği de vurgulamaktadır. Tek renk, düz veya fırfırlı istediğiniz modelde tercih edebilirsiniz. İş çıkışı, özel bir davete katılmanız gerektiği durumlarda takım abiyeler kesinlikle kurtarıcı bir rol oynayacaktır.

Siyah beyaz lacivert takımlarınız olabilir ama yeşil rengini göz ardı etmemelisiniz. Bu sezonun trend rengi olan bu yeşil, iş hayatınızda size renk katacaktır. Ayrıca bu renkle gece katılacağınız davette dikkat çekmemeniz kesinlikle olanaksız. Bu renk bir takım sizi hem havalı hem de trend gösterecektir.

 • Fiyonklu Abiye Elbiseler

1940’lı yıllarda yoğunlukla görülen fiyonklu vintage abiye elbiseler bu sezon geri dönüyor. Fiyonklar sayesinde elbiseniz romantik hale gelecek ve kendinizi prenses gibi hissedeceksiniz.

Kolunuzda, sırtınızda ya da yakanızda bulunan bir fiyonk elbiseyi yumuşatıp zarif bir görünüm sağlar. İster minik bir fiyonk ile zarif bir görünüm elde edin isterseniz de büyük bir fiyonk ile elbisenizi dikkat çekici hale getirin, tercih tamamen size kalmış. Fiyonklu elbiseler sayesinde her zaman romantik bir görünüm sağlayabileceğinizi unutmayın!

 • Büzgülü Abiye Elbiseler

Birinci Kraliçe Elizabeth döneminden günümüze kadar süregelen bir moda olan büzgülü kıyafetler zamansız güzelliğini koruyor. Büzgülü kıyafetler eski dönemlerde dikkat çekmesi ve kişinin zenginliğini gözler önüne sermek için tercih edilirdi.

Bu sezon büzgülü elbiseler tüm çekiciliği ile tekrar moda olmuş durumda. Gündelik kıyafetlerden özel davet elbiselerine kadar uzanabilen geniş bir çeşitliliğe sahip. İster küçük büzgüler ister kocaman dikkat çekici büzgüler olsun, şıklığını asla göz ardı edemezsiniz. Mini veya uzun olarak tercih edebileceğiniz bu elbiseler sayesinde dikkat çekmeniz göz ardı edilemez!

 • Kabarık Kollu Abiye Elbiseler

Prensesleri buraya alalım! Bu sezon tam da sizler için şahane bir trend geri geldi. Masallarda anlatılan ya da çizimlerde gördüğümüz kocaman kolları bu sezon tekrar göreceğiz. Bu kollar sadece masallara ait değil. Rönesans döneminde zenginliği ifade etmek için kabarık kollar bolca kullanıldı.

Masalsı bir zarafet katan bu elbiseler sizi Sindirella gibi hissettirecek. Bu elbise modellerini midi veya uzun tercih edebilirsiniz. Omuzları dar olanlar ve kolları ince olanlar için de bu model tamamen kurtarıcı bir rol oynuyor.

Kabarık kollu abiyeler ne kadar zarif olsa da unutulmaması gereken bir detay daha var; herkes prenses olmak istemez. Bu kabarık kollar 80’li yıllarda oldukça kullanılmıştır. Çılgın bir tarza sahip olanlar için ise bu romantik elbiseler daha eğlenceli bir hale geliyor. Kabarık kollara, daha kabarık kollar ve parlak renkler de eşlik ediyor.

 • Tek Renkli Abiye Elbiseler

Her zamanda ve her durumda tercih edilebilecek tek renkli elbiseler sezon ve çağ tanımıyor. Geçmişten günümüze milyonlarca modelde tek renkli abiye elbiseler tercih edilmiştir. Bu elbiseler size daima zamansız şıklığı sunacaktır.

Siyah ya da renkli vücut tipinize en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bu elbiseler dolabınızda daima kurtarıcı bir parça olacaktır.

Tek renkli abiyeler ile vintage bir görünüm elde etmek için ise ipek ya da saten kumaşı tercih etmelisiniz. Renk tercihiniz tamamen size kalmış, her şekilde şık olacaktır.

 • Portakal Şerbeti Rengi Abiye Elbiseler

Yaz sezonu rengini size sunayım; portakal şerbeti rengi. Tatlı bir renk olması yanında fazla renkli giyinmeyenler için de korkutucu görünebilir. Ancak bu renge şans vermelisiniz.Dolabınıza renk katması yanında sizin fazlasıyla trend görünmenizi sağlayacak.

Bu renk hayatımıza küçük detaylarla girdi. Başlarda tek parça kombinleme için uygun gibi görülüyordu. Ancak gelecek sezonun rengi olmasıyla birçok elbise ya da takımlar tamamen portakal şerbeti rengini aldı.

Bu rengi sade kullanmak isteyenler; bej, kahverengi veya beyaz gibi soft renklerle tercih edebilirler. Rengin neşesine kapılmak isteyenler ise yeşilleri ve mavileri portakal şerbeti rengi ile kombinlemekten çekinmeyin, kesinlikle pişman olmayacaksınız.

 • Puantiyeli Abiye Vintage Elbiseler

Polka dansını daha hareketli göstermek için ortaya çıkan puantiyeler tam yüz yıldır hayatımızda. 1840’larda ilk olarak modaya adımını attı. Fularlarda ve papyonlarda kendisini göstermesi ile dikkat çekti.

Günümüzde çabasız vintage bir görünüm elde etmek istiyorsanız eğer puantiyeli elbiseler tam size göre. Siyah beyaz, romantik bir film çekiminden davete katılmışçasına bir görünüm sağlayabilirsiniz. Çağ dışı gibi görüneceğinizi kesinlikle düşünmeyin; aksine vintage ruhunu puantiye sayesinde tamamen kendinizde hissedebilirsiniz.

Ayrıca desenli olduğu için puantiyeleri sadece kendi başına kullanmayın. Biraz daha trend görünmek için bu rengi portakal şerbeti rengi ile kombinlemekten sakın çekinmeyin. Yaz trendine tamamen uyum sağlamış olacaksınız.

 • Pileli Vintage Abiyeler

Pileli kıyafetlerin tarihi Mısır’a kadar dayanıyor. Mısırlılar kıyafetlerini katlayıp güneşin altında kuruturlardı böylece kıyafetler uzun sürece muhafaza edilmiş olurdu. Bu durum gücün ve zenginliğin bir simgesiydi. Günümüzde bu kıyafetler kırışmaması ile özellikle tercih ediliyor.

Hareketli pileler sayesinde tüm gün yoğun bir tempodan bir davete geçmek istiyorsanız bu pileler tam size göre. Kırışma ve sonrasında ütüleme sorunu olmadan tüm gün rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Pilelerin bir başka güzelliği ise vücudu kamufle etmesi. Bu şu demek oluyor ki geniş basenlere sahip olanları tamamen kendi pileleri arasına saklayarak müthiş bir görünüm sağlar. Armut vücut tipine veya basenli bir vücut tipine sahipseniz bu pileler sizin daima en iyi arkadaşınız olacaktır.

Vintage Abiye Modelleri Bonusu!

Vintage bir görünüm elde etmek için elbiseler çok önemlidir. Ama bu görünümü tamamen oluşturmak için en önemli detay ise aksesuarlar. Son yıllarda aksesuarlar büyük oranda hayatımıza girmeye başladı. Saç aksesuarları, kolyeler, bileklikler, eldivenler… Abartılı takılar veya minik bir küpe siz nasıl isterseniz. Bunlar sayesinde görüntünüz eksiksiz bir hale gelecektir.

Ayrıca unutmayın! Vintage konseptli bir davet düzenlemek isterseniz organizasyon firmaları ile iletişime geçebilir, vintage konseptte düğün mekanlarını incelemek için ise buraya tıklayabilirsiniz!

Peki siz vintage abiye modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Düğün veya nişan organizasyonunuzda vintage tasarımları tercih eder miydiniz? Yorumlarınız, diğer gelin adaylarına ilham vermesi açısından oldukça önemlidir. Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! Vintage dönemden modernizme kadar geçen süreçlerin tüm iyi dilekleri ile..

Yanıtla