Moda, tasarım ve mimarinin her yıl renk modasını belirleyen Pantone tasarımcıların çok yakın takip ettiği bir şirket. Genel olarak renklerin ortak ölçüsü diyebileceğimiz pantone renk paleti ise aslında tüm dünyada insanların renk tonları konusunda aynı dili konuşmasını sağlıyor. Pantone 2020 yılının rengini Classic Blue 19-4052 koduyla kilasik mavi olarak belireledi.  Pantone 2019 yılı için yaşayan mercan resiflerinden esinlenerek Living Coral adıyla 16-1546 koduyla mercan rengi olarak bildiğimiz rengi seçmişti. 2020 yılı pantone ile başlayan akımla birlikte mavi ve tonlarının yoğun bir şekilde kullanıldığı bir yıl olacak. Mavi düğün konseptini nasıl ve hangi mekanlarda uygulayabileceğinize dair aklınızda soru işaretleri olabilir. Ya da mavinin tonları arasında geçişli bir renk paleti yapmak istiyorsunuz ancak hangi tonları nasıl kullanacağınıza karar veremiyor olabilirsiniz. Sizler için 2020 yılı mavi konseptli düğün renk ve stil paletlerini hazırladığımız yazımıza gelin birlikte bakalım!

 

 

 

Pantone 2020 yılının rengi olarak 19-4052 Klasik Mavi rengi ile barış, huzur ve dinginliği, güven içinde birlikte yaşamayı ifade ediyor.
Pantone 2020 yılının rengi olarak 19-4052 Klasik Mavi rengi ile barış, huzur ve dinginliği, güven içinde birlikte yaşamayı ifade ediyor.

Pantone 2020 Yılının Rengini Klasik Mavi Olarak Seçti!

Pantone 2020 yılı için ise çevre kirliliğine ve denizlerde yaşayan canlıların soyunun giderek tükenmesine dikkat çekmek amacıyla 2019’u takip ederek bleach coral rengi yani solgun mercan mavisi de önerilen renkler arasında yer almıştı. Avustralyalı iki sanatçı bu yıl özellikle tüm dünyanın gündeminde olan çevre felaketlerine dikkat çekmek amacıyla Pantone yılın rengi olarak böyle bir kampanya yapmışlardı. Kasım ayındaki bu sanatsal çalışmanı ardından Pantone Aralık ayı itibariyle 2020 yılının rengini Klasik Mavi olarak duyurdu. 19-4052 klasik mavi rengi ile huzur, dinginlik ve güven içinde yaşamayı ifade eden bir renk seçtiklerini  açıklayan firma, sonsuzluk duygusuna vurgu yapıyor.

Tasarımdan giyime, mimariden aksesuarlara birçok alanında göreceğimiz mavi ve tonları 2020 düğün konseptleri modasında karşımıza çıkıyor. Birçok düğün planlayıcısının ve düğün modasını belirleyen tasarımcı ve platformlarının şimdiden 2020 yılı düğünleri için renk paletlerini hazırladıklarını görüyoruz.

Mavi ve tonlarında yapacağınız organizasyon için renk paleti seçiminde düğün planlama uzmanlarından tasarım desteği alabilirsiniz. 
Mavi ve tonlarında yapacağınız organizasyon için renk paleti seçiminde düğün planlama uzmanlarından tasarım desteği alabilirsiniz. 

 

Bu yazıda sizleri bekleyenler ise şu şekilde:

  1. 2020 Sonbahar-Kış Düğünü Renk Paletleri
  2. 2020 İlkbahar- Yaz Düğünü Renk Paletleri
  3. 2020 Mavi Düğün Konsepti Organizasyon Renk Paleti
  4. 2020 Mavi Düğün Konsepti Giyim, Aksesuar ve Malzemeleri
  5. Renk Temalı Düğün ve Davet Organizasyonu Nasıl Yapılır?

 

2020 Sonbahar-Kış Düğünü Renk Paletleri

2020 sonbahar-kış düğünü mavi renginin en açık tonları ve grinin muhteşem uyumu görüyoruz. Düğün planlayıcılarının en gözde kullanımı ise sky blue ve cornflower adıyla bilinen mavi tonları ve periwinkle ve cadet blue uyumu olacak gibi duruyor. Özellikle metalik gri ve uçuk mavi renginin davetiye ve masa süslemelerdeki uyumu misafirlerinizi büyüleyecek.

Bu sene tek bir rengin tonlarıyla yapılan uyum özellikle kış düğünlerinde çok tercih edilecek. Beyaz, uçuk mavi, pastel kantaron mavisi ve lacivertin uyumu farklı öğelerle kullanabilirsiniz. Örneğin evde nişan organizasyonu planlıyorsanız, nişan masası süslemelerini cezayir menekşesi mavisi, kobalt mavi ve safir rengi geçişli tonlarla yapabilirsiniz.

2020 sonbahar aylarında açık mavi, alice mavisi ve bondi mavisi tonlarında düğün organizasyon süslemeleri kullanabilirsiniz. özellikle yemekli düğün organizasyonları için mavinin tonlarında kullanacağınız kumaş ve peçeteler ile altın sarısı mumluklar ya da kaşık bıçak setleri son derece şık bir kombinasyon olacaktır. Supla seçeneklerini değerlendirirken altın varaklı modelleri veya parlak simli modelleri tercih edebilir böylece dekorasyona ışıltı katabilirsiniz.

 

 

Düğün, nişan ve söz organizasyonlarında lacivert, burgonya kırmızı uyumunu lavanta rengi veya gül kurusu rengi ile güçlendirerek elde edeceğiniz muhteşem renk paleti sayesinde düğünlerinizi zarif ve şık bir görünüm alacaktır. Mercan kırmızı ve burgonya kırmızısı bu yıl her sezonda karşımıza çıkıyor. Güz ve kış aylarında güçlendirici ikincil ton olarak kullanıldığını göreceğiz. Aynı zamanda yaz aylarında dekorasyon detaylarında, çiçeklerde, gelin taglarında ve davetiye gibi düğün organizasyonuna dair süslemelerde destekleyici renk olarak yer alacak.

2020 İlkbahar- Yaz Düğünü Renk Paletleri

2020 ilkbahar yaz düğünlerinde mavi renk paletinde çoğunluklu zıt renklerin veya parlak ve pastel tonların uyumunu görüyoruz. Akuamarin mavisi ve turkuaz mavisinin ağırlıkta olduğu yaz düğünleri ile burgonya kırmızısı, limon sarısı ve buğday renginin lavanta mavisi, mint yeşili ve teal rengi ile oluşturduğu ahengi ilkbahar düğünlerinde göreceğiz.

2020 ilkbahar düğünlerinde pers laciverti, klein mavisi ve berrak mavinin uçuk pembe soft yeşil ile sıklıkla kullanılacağını izleyeceğiz. yine mint yeşili ve lavanta mavisinin incelikli uyumu ilkbahar mevsiminde gelinlerin en çok tercih edeceği renk kombinasyonları arasında görünüyor.

Berrak mavi tonunda veya lavanta mavisi tek renk nedime kıyafetleri ile mint yeşili, krem rengi ve papaya rengi pastel tonlarını seven çiftler için önerilen renk paletleri arasında yer alıyor. Ancak bu kombinasyonlara mutlaka parlak bir renk ile gözalıcı bir dekorasyona imza atmak isterseniz mercan kırmızısı bu yılda moda olmaya devam edecek. Galibarda veya sangria pembe tonlarını ya da ıhlamur yeşili çivit mavisi, limon sarısı gibi renk skalasındaki parlak tonları tercih edebilirsiniz.

Yaz düğünlerinde parlak aqumarin ve lacivertin soft gül kurusu rengi ile uyumunu görüyoruz. Özellikle sahil düğünü tercih edenler için önerilen renk paletlerine cam göbeği mavisi gibi parlak açık maviler pembe, turuncu ve kırmızılarla eşlik ediyor.

Altın sarısı, krem rengi ve mint yeşilinin bondi mavisi ve cezayir menekşesi mavisi ile kullanımı sıklıkla tercih edilecek. Özellikle kır düğünü organizasyonu planlayan çiftlerin bu renk paletini kullanmalarını öneriyoruz. doğadaki yeşil ile mavi ve altın sarısının uyumu sayesinde misafirlerinizde unutulmayacak bir etki yaratabilirsiniz.

 

2020 Mavi Düğün Konsepti Organizasyon Renk Paleti

Renk paletleri düğün organizasyon firmaları başta olmak üzere, nişan ve söz organizasyonundan doğum günü ve baby shower organizasyonuna kadar birçok etkinlik için belirleyici önemde olabiliyor. İyi seçilmiş renklerin başarılı bir uygulamasıyla davetiniz yıllarca konuşulur olabilir. Çünkü küçük detaylarla sağlayacağınız etki düğün ve davet organizasyonunuz hakkında misafirleriniz için de olumlu veya olumsuz bir izlenim yaratacaktır. Öncelikle organizasyonunuzun karakteristik özelliğini belirlemeniz gerekiyor. Yani romantik bir düğün konsepti mi istiyorsunuz yoksa espirili komik bir organizasyon mu planlıyorsunuz? Ya da vintage bir düğün mü tercih ediyorsunuz yoksa bohem özellikler taşıyan farklı bir düğün konsepti mi arzu ediyorsunuz? Bu sorulara vereceğiniz yanıta göre, yaratmak istediğiniz izlenime karar vermelisiniz. Bu izlenim de en iyi anlatacak olan renkler aracılığıyla düğün ve davet organizasyonunuz misafirlerinize tam da vermek istediğiniz havayı aktarılacaktır.

Mavi Temalı Kokteyl ve Yemekli Düğün Konsepti

Kokteyl ve yemekli düğün davet organizsyonlarında 2020 yılında karşımıza çıkacak mavi renk tonları camgöbeği mavisi ve kraliyet mavisinin ikili kombinasyonları. Bu ikiliye mekan dekorasyonlarında, supla olarak servis malzemelerinde ve masa çiçeklerinde altın sarısı, koyu şeftali ve soft pembeler eşlik ediyor.

Vintage Düğün Konsepti 2020 Renkleri

Vintage düğünlerin vazgeçilmez rengi olan açık mavi ve cezayir menekşesi mavisi gümüşi ve altın renklerle kombinleniyor. Vintage düğünlerde bu sene en çok öne çıkan ayrıntı ışıltılı aksesuar ve ayakkabılar oluyor. Yine vintage konseptte bir davet planlıyorsanız davetiyelerinizde veya masa süslemesinde çelik mavi, bondi mavi ve şeftali sarısının uyumunu tercih edebilirsiniz.

Mavi Temalı Sahil Düğün Konsepti 2020 Renkleri

Sahil kenarında ya da kumsalda düğün organizasyonlarının vazgeçilmez rengi tabi ki mavi ve tonları oluyor. 2020 yılı kumsal düğün ve davet organizasyonlarında altın sarısının kobalt mavi ve elektrik mavi ile uyumu bütün plajlarda göze çarpacak. Yine teal ve tiffany mavisi olarak da bilinen turkuaza yakın yeşilimsi mavinin yeşil ve altın sarısı ile uyumunu tüm dekorasyonda takip edeceğiz.

Mavi Temalı Bohem Düğün Konsepti 2020 Renkleri

Bohem düğün konseptlerinde mavi ile tezat olarak mercan rengi ve turuncuların bordolarla geçişi yumuşatılarak kullanıldığını görüyoruz. Özellikle okyanus mavisi ve çivit mavisinin parlak tonlarının yine şeftali renginin soft tonuyla olan uyumu, mor, yosun yeşili, bordo ve mercan renkleriyle destekleniyor. Özellikle bohem gelinlerin tercihi olan kır düğün konseptine veya rustik konseptli düğünlerde doğanın içinde capcanlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Düğün renklerinizi taşıyan küçük hediyelik ürünlerle misafirlerinizi de mutlu edebilirsiniz.

2020 Mavi Düğün Konsepti Giyim, Aksesuar ve Malzemeleri

2020 düğün konseptlerinde mavi ve tonlarını özellikle kış aylarından itibaren görmeye başlayacağız. İki parçalı nedime kıyafetleriile abiyelerin 2020 yılında tekrar moda olduğunu yazmıştık. Ancak bu sene bir de şifonun yeniden moda olduğunu üstelik ombre şekilde beyazdan maviye gelinliklerde de kullanıldığını görüyoruz. Mavi çiçekli taçlar kır düğünü planlayan yaz gelinlerinin şıklığına şıklık katacak gibi gözüküyor. 2020 yılında mavi renk temasında organize edeceğiniz düğününüz için gelinlik seçiminden nedime abiyelerine, damatlık modellerinden düğün pastası çeşitlerine kadar birçok farklı tasarımı sizin için derledik.

Mavi Gelinlik Modelleri

Pembe gelinlik modasının getirdiği akımla renkli gelinlikler bir hayli tercih edilir oldu. Özellikle bu senenin rengi mavi olarak belirlenmesiyle vitrinlerde ve düğün modası stil boardlarında mavi gelinlikleri görmeye başladık bile. İki parçalı gelinlik modellerinin yükselen trendi ile mavi tonlarında iki parçalı gelinlikler 2020 yılı bohem düğünlerinin tercihi olacak gibi duruyor. Özellikle yaz düğünü planlayan gelinlerin degrade mavi gelinlikleri denemesini öneriyoruz. Beyazdan açık maviye doğru geçen çiçek desenli veya taş desenli gelinlikler 2020 yılı itibariyle artışa geçen bir trend olacak.

İki parçalı gelinlik ve abiye modelleri 2020 yılında mavi tonlarıyla karşımıza çıkıyor.

Yine 3D yani üç boyutlu çiçek aplikeleri ve güpür detaylarıyla mavi gelinlik modelleri ile bütün misafirlerin gözü üzerinizde olacak diyebiliriz. Nişan veya söz kutlaması planlıyorsanız, mavi gelinlik modelleri arasından seçeceğiniz bir model ile de renkli gelinlik modasını takip edebilirsiniz.

Mavi Nedime Kıyafetleri

İki parçalı nedime abiyeleri 2020 yılının en çok konuşulan modası. Ancak nedime kıyafetlerinde 2019 yılında başlayan ve dalga dalga yayılan bir akım olarak farklı tonların kullanımı 2020 yılının da en moda düğün uygulaması olacak. Nedime kıyafetlerinde mavi tonlarında geçişli ve yaka veya kesimiyle birbirine benzemeyen modellerde (mismatched bridemaids dress) abiyeler göreceğiz.

Düğününüzde kullandığınız renk paletine uygun olarak mavinin tonlarında tercih edebileceğiniz nedem kıyafetlerinde parlement mavi, çelik mavis, buz mavi, gri-mavi ve bebek mavisini bir set olarak kullanabilirsiniz. Ya da sadece koyu lacivert ve turkuazı bir arada kullanabilir veya beyaz, cezayir menekşesi mavisi ve berrak maviyi renk paleti olarak seçebilirsiniz. 2020 ilkbahar ve yaz düğünlerinde ise mavi ile kombinlenen diğer renkleri görüyoruz. Mercan rengi, şarap bordosu, yakut yeşili, açık pembe, thulian pembesi gibi bu sene moda olan renklerin mavi ile olan kombinasyonlarını nedime elbisesi olarak tercih edebilirsiniz. Gelinlik ve nedime sabahlıklarında ise lacivert ve navy mavinin tonlarında özel işlemeli veya aplikeli modelleri görüyoruz.

Mavi Damatlık Modelleri

Mavi damatlık modelleri 2020 yılında bütün vitrinlerde yerini alıyor. Her düğün konseptine ve herkesin giyim tarzına özel kesim ve modelde bulabileceği mavi damatlıklar bu yıl damatları daha da şık gösterecek. 2020 yılı sonbahar-kış damatlık modasında kadife yaka ayrıntılarıyla lacivert damatlıkları görüyoruz.

Koyu mavi ve lacivert smokinler ve parlement mavisi takım elbise tarzında damatlıklar da yine en çok tercih edilen modellerden oluyor. Damatlıklarda detaylardan gelen şıklık göze çarpıyor. Gri ve füme daamtlık içine tercih edilen mavinin tonlarındaki kravat ve cep mendili gibi aksesuarlar da yine mavi düğün temasına uygun tercih edilebilecek ayrıntılar olarak karşımıza çıkıyor.

Bohem kış düğünlerinin damatlık stilinde tercih edilen yelekli damatlık modelleri özellikle açık mavi ve çelik mavisi tonlarında karşımıza çıkıyor. Yaz düğünlerinde de yine kraliyet mavisi, koyu çelik mavisi ve gök mavisi tonları dikkat çekiyor. Bu yıl mavi damatlık modasında en çok dikkat çeken ayrıntı ise lacivert veya gece mavisi takım elbiselerle birlikte kullanılan renkli kravat ve papyonlar olacak. Özellikle şarap rengi bordo tonlarında, mercan tonları ve pastel renklerdeki damat aksesuarları tercih edilecek.

Mavi Çiçekli Gelin Tacı Modelleri

İri çiçekli gelin taçlarının 2020 yılında moda olmasıyla birlikte birçok düğünde görmeye başlayacağımızı söylemiştik. Mavi temalı bir düğün veya nişan organizasyonunda yine mavi kuru çiçeklerle ya da mavi rengine eşlik edecek burgonya kırmızısı, mercan rengi, sarı, turuncu ve pembe renklerle tarzınıza uygun bir çiçekli taç kullanabilirsiniz. Özellikle vintage düğün organizasyonu planlayan gelinler için birbirinden şık mavi çiçekli gelin başı aksesuarları 2020 yılının en çok beğenilen trendi olacak gibi gözüküyor.

Mavi Temalı Düğün Pastası Modelleri

Düğün organizsyonları için pasta firmaları son yıllarda minimalist pasta modellerine ağırlık veriyor. Özellikle mermer ve taş desenli ya da doğal taş görünümü uygulamaları ile bu pastalar gören herkesi hayran bırakıyor. Tablo gibi sanatsal düğün pastası modelleri ve özellikle gümüş gri veya altın sarısı desenlerle süslenmiş pastalar çiftler tarafından özellikle soruluyo. Mavi ve tonlarının hakim olduğu bu pasta modellerinde ombre geçişler, minimalist tek renk üzerine küçük çiçek detaylı işlemeler veya geometrik desenler en çok istenilen pasta çeşitleri arasında olacaklar.

Renk Temalı Düğün ve Davet Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Renk temalı bir düğün organizasyonu yapmak istiyor olabilirsiniz. Ya da nişan davetinizi renk teması özelinde bir kat daha güzelleştirmek isteyebilirsiniz. Peki ama renk temasını nasıl uygulayacaksınız? Hangi ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Gelin bunlara birlikte bakalım:

  • Renk paleti seçimi:Renk tema uygulamasında en önemli süreçtir. Yanlış kombine edilmiş renkler onca uğraş verdiğiniz düğünü bir faciaya dönüştürebilir. Çünkü renkler duygu geçişi sağlar ve ilk izlenimi bırakır. Bir düğünün de renk paleti seçkisi dolayısıyla misafirleriyle daha davetiyeden başlayan bir iletişim sürecidir. Bu sebeple renk paleti seçimi yaparken mekan özeliiklerini, daver konseptinizi ve katılacak konukların genel özelliklerini hesaba katmak da fayda var.
  • Malzeme uyumu:Konsept göre malzeme seçimi son derece önemlidir. Örneğin otelde düğün planı yapıyorsanız, bohem kır düğünlerinde olduğu gibi ahşap kasalardan sandalyelerde bir oturma düzeni beklemezsiniz. Yani organizasyonunuz için seçtiğiniz malzemelerin uyumu da renklerin uyumunu güçlendirecek ya da tümüyle zayıflatacak bir öğe olabilir.

  • Mevsime uygunluk: Renk temasında mevsime uygunluğuna mutlaka dikkat edin. Yaz düğünleri için kullanacağınız renk paletleri kış düğünleri ile tümüyle aynı olmaz. Bazı renkleri ise uygun olmayan mevsimlerde kullanmak misafirlerin üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.
  • Organizasyon öncesi detayları görebilmek hem de düğün renk temanıza uygun süsleme ve dekorların seçilip seçilmediğini kontrol etmek adına mutlaka bir prova ayarlayın. Eğer yemekli veya kokteyl düzeninde bir davet organizasyonu planlıyorsanız mutlaka masa düzeni ve servis malzemeleri için de prova talep edin.
  • Gelin ayakkabısından takılarınıza, masa süslemesinden gelin tagındaki çiçeklerin renklerine, gelin buketinden düğün pastasına, mekan dekorasyon renklerinden damat yaka çiçeğine kadar her ayrıntının birbiriyle uyumlu ve bir renk temasını yansıtacak şekilde olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde yakalayacağınız uyum gelen konuklarınızın da dikkatini yönlendirecek ve organizasyonunuza odaklı tutacaktır.

 

Düğün Renklerinize Karar Verdiniz mi?

 

Bu yazımızda 2020 yılı renk paletinde mavi ve tonlarının düğün davet organizasyonlarındaki kullanımlarını paylaştık. Bu yılın renk modasının öngörülerine dair organizasyon özelinde veya düğün mekanı dekorasyon seçeneklerine dair dünyadaki son trendleri aktarmaya çalıştık. Eğer sizler de düğün organizasyonlarınızda veya diğer davet organizasyonlarınızda 2020’nin rengi mavi ve tonlarında göre bir konsept istiyorsanız fikirlerinizi bizimle de paylaşmanızı rica ederiz. Sizce yukarıdaki renk paletlerinden hangisi en güzeli ve siz hangilerini kullanmayı tercih ederdiniz? Yorum kısmında siz değerli okuyucularımızın fikirlerini de bekliyoruz.

 

Yanıtla