Kına geceleri geleneklere uygun olarak organize edilmesi gereken etkinlikler arasında olup, kültürel bir değere sahiptir. Bu nedenle mekanın, gecenin anlam ve önemine uygun süslenmesi büyük önem arz etmektedir. Süs konusunda kına gecesinin hangi temada organize edileceği de mühimdir. Örneğin son dönemde Osmanlı temalı kına gecelerine daha sık rastlanılmaktadır. Gelin tahtı ile damadın katılımı söz konusu ise kavuk, kaftan veya fes kına gecesi süsleri arasında yerini almaktadır.

En Güzel Kına Gecesi Süsleri

Gelinin tacı, bindallısı, kaftanı ve duvağı da sözü edilen süslerin başında gelmektedir. Çeşitli dekoratif işlemeler, bordo ve altın renkli olan, kaliteli kumaştan üretilen bindallılar kına gecelerinin olmazsa olmazıdır. Tacın bindallı ve kaftana uyumlu olması şarttır. Kına tepsileri kınayı taşıma vazifesinin yanı sıra bir dekordur. Kimi tepsiler kadife kumaş kaplı olarak üretilmekte, Osmanlı motifleri işlenmiş kadife kumaşlar ise bordo/kırmızı renk ağırlıktadır. Kına sepetleri dekoratif süsler ve çiçeklerle süslenebilmektedir. Sepetler kına gecesi süsleri içerisinde davetlilere dağıtılmak üzere alınan hediyelikleri taşıma vazifesini görmektedir. Hediyelerin ebadına göre sepet modeli tercih edilmelidir. Magnetler, minik sabunlar, kına keseleri ve pek çok kına hediyeleri bulunmaktadır.

Kına Gecesi Süsleri ve Çeşitleri

En Güzel Kına Gecesi Süsleri

Kına gecelerinin vazgeçilmez süsleri içerisinde devasa gözlükler ve konuşma balonları son dönemde moda olan kına gecesi süsleri arasındadır. Renkli kutuları da bu kategori içine sokmak mümkündür. Renkli kutular, ikram edilecek kuruyemişlerin servisi amacıyla kullanılmaktadır. Konuşma balonları ile dev gözlükler sıra dışı süsleme alternatifleri olarak renkli fotoğraflar çekilmesine de yardımcı oluyor. Geleneksel kına gecesi süsleri içinde olan tefler, keseler, isim yazılı süsler ve mini aynalar geceye renk katar. Diğer bir aksesuar ise lokumluk olup, şeker ve lokumun ikram edilmesinde kullanılmaktadır.

En Güzel Kına Gecesi Süsleri

Nikâh ve sünnetlerde de lokumluk kullanılıyor. Sunuma ayrı bir renk katar. Son yılların moda kına gecesi eğlencelerinden biri de “dilek fenerleri” olmuştur. Dilek fenerleri gösterisi gecenin sonunda veya başında yapılabiliyor. Son yıllarda eğilim, kına gecelerinin daha tempolu şekilde yaşanmasıdır. Kına süsleri mezuniyet törenleri ve sünnetlerde de kullanılabiliyor. Konuşma balonları, güller ve tef hem göze hem kulağa hitap eden süsler olup, kına gecesinin yanı sıra baby shower ve mezuniyet törenlerinde kullanımları da söz konusu olabilir.

Çeşitli Kına Gecesi Süsleri Örnekleri

En Güzel Kına Gecesi Süsleri

Kına gecelerinin renkli ve eğlenceli geçmesi için kına gecesi süsleri de kaliteli olmalıdır. Süslerin kalitesi fiyatları belirleyen unsurdur. Örneğin kınalarda dağıtılması söz konusu olabilen nikah şekerleri sembolik olarak önem taşıdığı gibi şekerinin ve ambalajının kalitesi fiyata da yansır. Takı kurdelesi, Shakira kemeri, kına tacı, küçük el tefleri, fesler, el mumları kına gecesinde kullanılan süsler arasındadır. Davetlilere ikram edilen kuru kınalar da çeşitli ambalajlar içinde verilmektedir. Örneğin küçük kutucuklar, keseler, incili ve tepsili ambalajlar tercih edilebilir. El tefleri ise çeşitli renklerde plastik saplı olarak elde güzel durmaktadır.

En Güzel Kına Gecesi Süsleri

Kına tepsileri konusunda alternatifler çoktur. Güllü, tüylü, simli, ponponlu modeller mevcuttur. Kına gecesi evde yapılacaksa kapıya “hoş geldiniz” yazısı asılabilir. El aynaları da çeşitli büyüklük ve şekillerde satılmaktadır. Farklı desenlerde ve ebatlarda üretilen buzdolabı magnetleri ise kına gecesinin uzun yıllar hatırlanması için güzel bir süstür. Kına geceleri Osmanlı ve Hint gibi bazı konseptlere göre de değişebilmektedir. Kına süsleri de bu konseptlere göre değişmekte olup, süsler dekoratif olarak temalara uygun şekillerde üretilmektedir. Kırmızı, pembe ve yeşil renkler en çok tercih edilen süs renkleridir.

Ankara’daki kına gecesi organizasyonlarını incelemek için Ankara Kına Organizasyonu Önerileri sayfamıza bekleriz.

Yanıtla