Çiftlerin hayalini kurduğu en güzel düğün pozları… Hayatın neredeyse her anında çektiğimiz fotoğrafların aksine, bazı fotoğraflar daha da büyük bir anlam taşıyor. İçerdiği anlam ve yansıttığı özel anlar nedeniyle ölümsüzlüğü çoktan hak etmiş en güzel düğün pozları. Fotoğraflar, hayatımızın en değerli anlarını her zaman yanı başımızda tutabilmemiz için en büyük yardımcımız. Gezdiğimiz, gördüğümüz yerleri, eğlendiğimiz ve mutlu olduğumuz zamanları… Kısacası hayatımızda önemli yere sahip “an”ları ölümsüz kılan fotoğraflar, bu en özel anların da sonsuz ve en büyük şahitleri…

Bugünlerde günümüzün neredeyse her anını fotoğraf çekerek geçirebiliyor, çeşitli mecralarda paylaşarak kalıcı olmasını sağlayabiliyoruz. Evlilik kararı alan çiftlerin, hayatlarının bu en özel anlarını sonsuz kılabilecekleri bir imkan yaratan düğün fotoğrafları, günümüz düğün trendlerinden biri haline geldi. Düğün fotoğrafları önceden yalnızca düğün esnasında veya stüdyoda çekilirken şimdilerde özellikle dış çekim olarak farklı konseptlerde hazırlanabiliyor. Çok çeşitli konsept ve fotoğraf tarzı arasında kalabilir, karar veremeyebilirsiniz. Bu nedenle, biz de siz gelin – damat adaylarına düğün fotoğraflarınızda, save the date çekimlerinizde kusursuzluğu yakalama önerileri sunmak istedik. Keyifli okumalar…

dugun-pozlari-tuyolari (1)

Profesyoneller ile Çalışın

en-guzel-dugun-pozlari-2

En güzel düğün pozları için tüyolar yazımızda ilk değineceğimiz nokta fotoğrafçı. Düğün fotoğrafçıları bir fotoğraf şirketine bağlı çalışmakla birlikte yalnızca düğün fotoğrafçılığı hizmeti veren şahıslar da mevcut. Ne olursa olsun fotoğrafçıda arayacağınız ilk özellik onun profesyonel olup olmadığı olmalı. Profesyonel bir düğün fotoğrafçısı seçimi, çekim öncesi, çekim esnası ve sonrasında bir sorunla karşılaşmamanız için önemli.

Aceleye getirilmiş, yarım güne sıkıştırılmış, baştan savma çekimler ile profesyonel bir şekilde çalışılmış fotoğraflar arasındaki fark hemen belli olur. Doğal ve yapay fotoğraflar arasındaki fark da hemen kendini belli eder. Eğer fotoğrafçınız ile enerjiniz uymazsa veya size güven vermiyorsa kendinizi rahat hissedemez ve dilediğiniz gibi bir çekim gerçekleştiremeyebilirsiniz. Fotoğrafçınızın size gerçekten vakit ayırabilmesi, sizi anlaması, fotoğraf teknikleri, basımı, düğün albümü hazırlığı konusunda tecrübeye sahip olması önemli noktalardandır.

Düğün fotoğrafçınızı seçerken, fotoğrafçıların daha önce yaptığı çekimleri size göstermesini isteyebilirsiniz. Böylece gerçekleşmiş çalışmaları da görerek daha net bir ayrım yapabilir ve daha sağlıklı bir tercihte bulunabilirsiniz.

Doğal Işığı Yakalayın

dugun-pozlari-tuyolari (3)

En güzel düğün pozları için en temel unsurlardan biri ışıktır. Belki de sıradan göreceğiniz bir fotoğraf, doğru ışık sayesinde göz alıcı bir kimliğe bürünebilir. Işığın doğru kullanılması için dikkat edilen en önemli nokta da doğal ışığı kullanmaktır. Bu nedenle, özellikle dış çekim tarzında yapılacak fotoğraf çekimlerinde güzel ışık alacak zaman doğru seçilmeli.

Peki, doğru gün ışığını ne zaman daha iyi yakalarız? Fotoğrafçılar, ışığın en iyi olduğu zamanı “magic hour” olarak tanımlıyor. Yani, “büyülü saat” veya “altın saat”. Güneş doğduktan sonra veya batmadan önce meydana gelen sarı ışık, fotoğraf çekiminde en uygun zaman olarak görülüyor.

Gün doğumunun kızıllığında veya gün batımının sarı – turuncu aydınlığında çekilecek düğün fotoğraflarınız, romantik bir nitelikte şairane fotoğraflarınız olmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak güneşin dik değil daha eğimli geldiği saatler fotoğraf çekimi için uygun zamanlar olarak görülebilir. Şehir konseptinde çekilecek farklı düğün fotoğraflarınız için de şehir ışıklarını verimli bir şekilde kullanabileceğiniz akşam saatleri, fotoğraflarınıza dinamik bir atmosfer kazandırabilir.

Poz Vermek İçin Kendinizi Kasmayın

dugun-pozlari-tuyolari (4)

En güzel düğün pozları için ilk kural doğallığınızdan ödün vermemeniz olacaktır. Kendinizi rahat ve mutlu hissetmediğiniz pozlarınız sizi yapmacık bir şekilde davranmak zorunda bırakacaktır. Bunu ilk olarak siz hissedeceğiniz için fotoğraf çekimi esnasında ve sonrasında da keyifli bir deneyim yaşayamayabilirsiniz. Bu nedenle çift olarak en doğal halinizde, sizi yansıtan pozlar vermeniz ömür boyu saklayacağınız anılarınızda sizi mutlu edecektir.

Ayrıca kendinizi yansıtacağınız çekimlerde eminiz ki ortaya çok keyifli ve eğlenceli anlar çıkacaktır. Bu anlar da yıllar sonra gülümsemeyle hatırlayacağınız anılarız olmasını sağlayacaktır. Klasik gelin – damat pozları dışında doğal halinizi yansıtan, içten gülüşlerinizin ve hareketlerinizin kayda alındığı fotoğraflarınız olsun. Bunlar en güzel düğün fotoğraflarınız olabilir.

En güzel düğün pozları için tüyolar: Farklı ve etkileyici düğün fotoğrafı için pozlar arıyor ama bulamıyorsanız size önerilerimiz var. Doğallığın ön planda olduğu fotoğrafalar için yazımızın içerisinde yer verdiğimiz fotoğraf örneklerinden faydalanabilirsiniz: Yüksek yerlerden çekilen pozlar, doğanın içinde fotoğraf çekimi, yağmur altında poz, papatyaların içinde fotoğraf çekimi, göl manzarası çekimi, deniz kenarında fotoğraf çekimi… İlk dans pozu, yakın plan çekim, lunaparkta dış çekim ve şehir temalı çekimler de ilham alabileceğiniz diğer örneklerden.

Konseptinize Karar Verin

dugun-pozlari-tuyolari (5)

Düğün fotoğraflarınız için vermeniz gereken en önemli ikinci karar fotoğraf konseptiniz. Bu konseptin içerisine mekan yapısı, kullanılacak aksesuarlar dahil edilebilir. Bu iki unsuru kullanarak sizi en çok yansıtan fotoğraf konseptine karar verebilir, eşsiz düğün fotoğraflarına sahip olabilirsiniz.

İşte, En Güzel Düğün Pozları İçin Uygulayabileceğiniz Konseptler ve Fotoğraf Mekanları:

 • Doğadaki huzur fotoğraflarınıza yansısın! Gelin – damat çekimi için mekan tercihi yapamayanları doğanın içine davet ediyoruz. Bu doğal ortamların başında ormanlık alanlar geliyor. Ağaçların ve yeşilin bol olduğu ormanlar, doğal ortamlar, mistik dokusuyla ruhumuza dokunur ve bizi dinginleştirir. Hem de bize olağanüstü manzaralar yakalama fırsatı verir.
 • Su kenarında yer alan alanların insana verdiği huzur ve dinginlik hissi hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Bu nedenle göller ve sahiller düğün fotoğrafı çekimlerinde gelin ve damat adaylarının sıkça tercih ettiği mekanlardandır.
 • Yaz mevsimlerinde doğanın canlanmasıyla mükemmel bir atmosfer kazanan göller, kış mevsiminde yapılacak çekimler için de elverişli bir atmosfere sahiptir. Puslu, karlı ya da sonbahar yapraklarının etrafınızı çevrelediği düğün fotoğraflarınız…

dugun-pozlari-tuyolari (6)

 • Böylece, esrarengiz ve mistik hazzı fotoğraflarınızda yakalayabilir, en güzel düğün pozları için görsel yönden zengin düğün fotoğrafları elde edebilirsiniz.
 • Deniz kenarında yapılacak fotoğraf çekimleriyle de romantik bir atmosfere sahip düğün fotoğrafları elde edebilirsiniz. Ayrıca, yazın enerjisini yansıtacak güneş gözlüğü, hasır şapka, sandalet gibi aksesuarları kullanarak sıra dışı düğün fotoğraflarına sahip olabilirsiniz.
 • Çiçek tarlaları da doğa konseptli düğün fotoğraflarınız için ideal bir tercih olabilir. Papatya, ayçiçeği veya lavanta bahçelerinde, çiçeklerden aldığınız enerjiyi yansıtarak eşsiz düğün fotoğrafları elde edebilirsiniz.
 • Çift olarak eğlenceli ruh halinizi yansıtmak istiyorsanız lunaparklar sizi bekliyor! Atlıkarıncalar, dönme dolaplar, çarpışan arabalar, balonlar, pamuk şekerler ve renkli ayakkabılarınızla eğlenceli bir çekim gerçekleştirebilirsiniz.
 • Düğün fotoğraflarınızı çektirmek istediğiniz mekan konseptine göre birbirinden farklı aksesuarlarla fotoğraflarınızın daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Örneğin orman, çiçek bahçesi gibi alanlar bohem tarzın yansıtılmasına daha uygundur. Çiçekler, sade bir giyim, çiçeklerle bezenmiş taçlar, hasır tak, sepet gibi aksesuarlardan faydalanabilirsiniz.
 • Vintage bir tarzınız var ise klasik arabalar, ahşap sandalyeler vb. eskitme aksesuarlarla tarzınızı pekiştirebilirsiniz.

Beden Dilinizi Kullanın

dugun-pozlari-tuyolari (7)

En güzel düğün pozları için fotoğrafçı ve konsept önemli olduğu kadar sizin hal ve tavırlarınızın da önemli olduğunu unutmayın. Kısacası beden dili olarak adlandırabileceğimiz hareketleriniz ve çevreye verdiğiniz mesaj, fotoğraflarınızın güzel çıkması için son derece önem arz ediyor.

İşte size düğün fotoğrafı çekiminizde uyguladığınızda sizi mutlu edecek duruş önerileri:

 • Çekim esnasında verdiğiniz pozlarda olabildiğince dik durmaya önem verin. Eğik veya hafif kambur durduğunuzda bedeniniz olduğundan farklı ve hantal bir görünüme sahip olabilir. Hem de kıyafetiniz daha kırışık bir görünüm sergileyeceğinden fotoğraflarınızda şıklığınıza gölge düşmesine izin vermeyin. Ayrıca dik duruşunuz çift olarak öz güvenli ve kararlı duruşunuzu da simgeleyecektir.
 • Eğer heyecanlı bir yapıya sahipseniz çekim esnasında elinizi kolunuzu nereye koyacağınızı bilemeyebilir, vereceğiniz pozlar hususunda kararsız kalabilirsiniz. Bunun için partnerinizle el ele tutuşarak poz verebilirsiniz. Eşinizin ellerinin ön plana alındığı çekimler de şık fotoğraflar konusunda size yardımcı olabilir.

dugun-pozlari-tuyolari (8)

 • Ayrıca gelin buketiniz ve duvağınız vb. aksesuarlarınızı ön plana alabilirsiniz.
 • Vücut hatlarının öne çıktığı, düzgün duruşa sahip fotoğraflar mı istiyorsunuz? Öyleyse genel olarak dik durmanız gerektiği gibi, boyun ve bel bölgenize aynı oranda dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Bakışlarınızla aşkınızı yansıtın… Özellikle yakın plan çekimlerinde ve çift olarak yapılan çekimlerde partnerinizle birbirinize baktığınız fotoğraflara ağırlık verebilirsiniz. Böylelikle hem romantik anlar yaşayabilecek hem de gözlerinizdeki aşkı sonsuza kadar görebileceğiniz düğün fotoğraflarına sahip olabileceksiniz.
 • Ayrıca yakın plan çekimlerinde bakışmanın yanı sıra dans etme ve sarılma pozlarıyla da aşk dolu ve etkili fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

 Doğru Makyaj Uygulaması Çok Önemli

dugun-pozlari-tuyolari (9)

En güzel düğün pozları için bir diğer durağımız gelin adayları için… Kusursuz görünümünüzün yansımasını istediğiniz düğün fotoğraflarınız için kendinizi emin ellere emanet etmelisiniz. Profesyonel bir makyöz ile çalışarak sizi yansıtan ve size hitap eden bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Yüz tipiniz ve ten renginiz doğru makyaj uygulaması için doğru anlaşılması gereken ilk aşamadır. Ardından gelinliğiniz, fotoğraf konseptiniz gibi detayları da göz önünde bulundurarak en sağlıklı makyaj uygulamasını yaptırabilirsiniz.

Kusursuz bir görünüm için saçınız ve makyajınız için profesyonel bir dokunuş isteyeceksiniz. Bu nedenle çekim öncesinde makyöz ve kuaför seçimi için iyi bir zaman dilimi ayırmalısınız. Düşündüğünüz makyöz ve kuaförlerin daha önce yaptığı uygulamaları da incelemeyi unutmayın.

Çekimin yapılacağı mekan ile bütünleşebilmek için mekan yapısıyla uyum içinde olmalısınız. Deniz kenarı, ormanlık, göl kıyısı, çiçek bahçesi gibi mekanlar için hafif ve doğal tonlarda makyaj uygun bir tercih olacaktır. Tarihi mekanlar, saray, şehir merkezi gibi konseptlerde ise yüzünüzü daha ön plana çıkaracak tonları tercih edebilirsiniz.

Evlenme izin belgesi nedir? Nereden alınır? Tüm bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yanıtla