Düğünlerin öncesi, düğün esnası ve düğün sonrasındaki süreç, çiftlerin en mutlu günleri olmakla birlikte stresin ve heyecanın birbirine karıştığı zaman dilimleridir. Düğüne eş, dost ve akrabaların davet edilmesi de başlı başına bir stres kaynağı olabiliyor. Günümüzdeki pek çok sayıda bulunan düğün kartı modelleri çiftlerin beğenisine sunularak, uygun metin ve kağıt seçimiyle davetiye üretim süreci başlamaktadır. Kağıt konusunda birkaç alternatif söz konusudur. Farklı kağıt türlerinin kimisi mat, kimi parlak, kimi de kabartmalı olarak kullanılmaktadır. Üzerine yapılan baskının kalitesi de davetiyenin kalitesini belirleyen unsurların başında gelir.

Düğün Kartı Modelleri

Kimi zaman da kaligrafi sanatı devreye girmekte ve gelin ile damadın isimleri ile davetiye içeriği göze hitap eden bir tasarımla basılmaktadır. Standart ofset baskı popüler düğün kartı modelleri konusunda tercih edilen bir baskı çeşididir. Eskitme Kraft kağıt ve pastel renkler sıklıkla kullanılmaktadır. Bazı modeller ise hasır ip ve fiyonk kurdele gibi çeşitli aksesuarlarla gelmektedir. Kimi davetiye modelleri zarfsız ve kendinden katlamalı olup, kimileri ise zarif ve güzel tasarıma sahip zarflarda sunulmaktadır. Katlama konusunda da müşteriler tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.

Düğün Kartı Modelleri Seçimi

Düğün Kartı Modelleri

Yukarıda belirtildiği üzere artık pek çok tasarımda, baskı kalitesinde ve kağıt çeşidiyle binlerce çeşit düğün kartı modelleri söz konusudur. Çiftlerin beğenilerine göre özgün tasarımlar yapılması da mümkün olup, genellikle mevcut modeller tercih edilmektedir. Davetiye aksesuarlarının katlanması, takılması ve katlanması çiftler ve düğün sahipleri tarafından yapılmalıdır. Zira genelde kargo ile teslim edilen düğün kartı modelleri katlanma, kırılma ve benzeri deformasyonlara maruz kalabilmektedir.

Düğün Kartı Modelleri

Davetiye firmalarının bazıları belli bir limit üzerindeki taleplerde baskı ve kargo ücreti almamaktadır. Genelde 100 adetlik kutular halinde hazırlanan davetiyeler karikatürlü, sinema klaketi şeklinde, kalp şeklinde, takım elbise şeklinde ve ilaç kutusu şeklinde olabilmektedir. Genelde tasarım onayı alındıktan itibaren 3-5 gün içinde ürünler kargoya verilmektedir. Varak baskı ücretleri de davetiye konusunda fiyatı etkileyen hususlar arasındadır. Bu konuda bilinmesi gereken, bilgisayar ekranı veya cep telefonu ekranından bakılan davetiye ile nihai davetiye çıktısı arasında fark olabilmektedir. Davetiye firmalarından bazıları da demo hazırlayarak müşteriye sunmakta, onaydan sonra seri üretime geçmektedir. Bu müşteri memnuniyeti açısından iyi bir durumdur.

Düğün Kartı Modelleri Fiyatları

Düğün Kartı Modelleri

Düğün sürecinde önem taşıyan aşamalardan biri olan davetiyelerin, bu işte uzman olan firmalar tarafından üretilmiş olan düğün kartı modelleri arasından seçilmesi zor olabilmektedir. Zira sayısız davetiye örneği bulunmaktadır. Fiyat konusunu şekillendiren hususların başında davetiye kağıdının cinsi gelmektedir. Krem fantezi, sedef, birinci hamur ve Amerikan Bristol gibi kağıt çeşitleri popülerdir. Krem fantezi kağıtların her iki yüzeyi de krem rengi olmakta, dokulu veya dokusuz olarak üretilebilmektedir. Sedef kağıtların ise bir yüzü parlak simli sedef boyalı olup, arka yüzü mattır.

Birinci hamur kağıtlar 300 gram civarında olup özellikle kabartmalı modellerde tercih edilmektedir. Amerikan Bristol’ler 230 gram civarında, arkası mat siyah ve önü/baskı yüzeyi parlaktır. Fiyatlar konusundaki diğer bir etken ise zarflı olup olmadığıdır. Zarfın kağıdı da davetiyenin kağıdı kadar önemlidir. Davetiyenin baskı kalitesi, yazının baskı tipi (kabartmalı, altın veya gümüş varaklı) fiyatlar konusunda önemli etkenler arasındadır. Kağıdın gramajı ise kağıdın 1 metrekaresinin fiyatıdır. Davetiyenin tasarımı da fiyatı etkilemekte olup, rulodan hasır iplisine, kravat biçimlisinden nazar boncuklu olanına kadar çok sayıda tasarım söz konusudur. Belirtilen tüm bu özelliklere göre en güzel davetiye seçilebilir.

Bazı tasarımlara göz atmak isterseniz Düğün Davetiyesi Tasarımları sayfamıza da bekleriz!

Yanıtla