Geçmişten günümüze değişime uğrayan gelinlik tarzları, birçok ülkede geleneksel yapısını koruyarak ortaya rengarenk dünyadan gelinlik modelleri çıkmasını sağlıyor. Ülkelerin dini inanç ve kültürlerine göre değişiklik gösteren gelinlik modelleri, alışmış olduğumuz beyaz gelinliklerin aksine çok daha renkli modellerden oluşuyor. Modellerin ince detaylarla çok daha anlam kazandığı gelinlikler, farklı ülkeler tarafından özgünleştirilerek ulusal kimliklerini yansıtan motiflerle süsleniyor. Malezya, Gana, Kazakistan, Moğolistan, Filipinler, Peru, Polonya gibi farklı ülkeler dünyadan gelinlik modellerini en gösterişli şekilde aktaran ülkeler içerisinde bulunuyor.

Kendi geleneklerine bir hayli bağlı olan ülkeler, tarihi geçmişlerini gelinlik modelleri ile bütünleştirerek, muhteşem görselleri düğünleri ile özdeşleştiriyor. Boncukların, dantellerin, el işi işlemelerin değişik motiflerle birleşerek tasarlandığı dünyadan gelinlik modelleri, günümüzde de oldukça tercih edilen gelinlikler içerisinde yer alıyor. Hepsinin kendi kültür yapılarını mükemmel bir şekilde aktardığı farklı ülkeler, gelinlik modelleri açısından dünyaya muazzam görseller sunuyor. Macaristan, Endonezya, Kore, Rusya ve daha pek çok farklı ülkeler günümüzün modern parçalarını geleneksel gelinlikleri ile bütünleştirerek ortaya harikulade tarzlar çıkartıyor.

dunyadan-gelinlik-modelleri (1)

Hindistan

dunyadan-gelinlik-modelleri (2)

Dünyadan gelinlik modelleri içerisinde en renkli kültüre ve mirasa sahip olan Hindistan, birbirinden özgün motiflerle süslenen gelinlikleriyle oldukça dikkat çekiyor. Genellikle kırmızı ve pembe olarak tercih edilen gelinlikler, üzerlerine farklı desenlerin işlenmesiyle birlikte düğün için hazır hale getiriliyor. Ağırlıklı olarak altın ve gümüş motiflerin yer aldığı gelinlik modelleri, gelinliklerin düğün günlerinde takacakları takı motifleriyle uyumlu desenlerden oluşuyor. Uzun boy şeklinde tercih edilen gelinlikler, kısa kollu ya da yarım kollu seçenekleriyle gelin adaylarına alternatif modeller sunuyor.

Gelinlerin tercihine göre çiçek ya da benzer desenlerin boncuk ve pullarla renklendirildiği gelinlik modelleri, ülkenin kendine özgün desenlerinden izler taşıyor. Tütü veya saten kumaşlarla bütünleşen gelinlikler, çok daha esnek ve parlak kumaş alternatifleriyle de gelin adaylarına tercih edebilecekleri geniş bir yelpaze yaratıyor. Hindistan halkına özgün kına işlemeleriyle tamamlanan gelinlik modelleri, ortaya muhteşem bir gelinliğin çıkmasını sağlıyor. Damat adaylarının da benzer şekilde damatlıklar giydiği düğün günü ortaya rengarenk bir çiftin çıkmasını sağlayarak, geleneksel yapının inceliklerini harikulade bir şekilde yansıtıyor.

Tibet

dunyadan-gelinlik-modelleri (3)

Renkli ve mistik desenleriyle dünyadan gelinlik modelleri içerisinde kendisine mükemmel bir yer eden Tibet, birbirinden hoş modelleriyle oldukça özgün tasarımlar yaratıyor. Ülkenin geleneksel yapısını olağan üstü bir şekilde görebileceğiniz gelinlik modelleri, rengarenk yapılara sahip motifleriyle bir hayli dikkat çekiyor. Tül, tütü, saten, ipek ve kadife gibi kumaşlarla tasarlanan gelinlik modelleri birçok farklı desen çeşitliliğiyle süslenerek son şeklini alıyor. Ağırlıklı olarak boncuklarla renklendirilen gelinlikler, gelinlerin makyajı ve saçı ile bütünleşerek ortaya çok daha şık bir görünümün çıkmasını sağlıyor.

Gelin duvağı yerine farklı iplerle ve çiçeklerle süslenilen gelin başları, Tibet’in kültürel mirasının bir göstergesi oluyor. Aksesuar konusuna büyük bir önem veren gelinler, gelinliklerinin üzerine büyük ölçülerde metal ya da altın kolyeler takarak, gösterişli bir yapıya bürünüyor. Bileziklerin de oldukça önemli bir aksesuar olarak görüldüğü Tibet, gelinlikler kadar takılarına da büyük bir önem veriyor. Damat adaylarının da genellikle gelin adaylarıyla uyumlu giyindiği düğün organizasyonları, Tibet’in geleneksel yapısını büyüleyici bir şekilde gözler önüne seriyor.

İskoçya

dunyadan-gelinlik-modelleri-4

İskoçya’da gelinlerin aksine damatlar giydikleri kıyafetleri ile oldukça renkli bir görünüm sergiliyor. Dünyadan gelinlik modelleri içerisinde en sade gelinlikleri tercih eden İskoçya gelinleri, damat adaylarının kıyafetlerine uygun aksesuarlarla gelinliklerini renklendiriyor. Genellikle gelin adayları damat adaylarının zümresini temsil eden renklere uygun çiçek ve şal gibi detaylarla gelinliklerini bir bütün haline getiriyor. Damat adaylarının ise giymiş oldukları kilt adı verilen tarihi çok eskilere dayanan kıyafet, İskoçya’nın kültürel değerlerinin eşsiz bir şekilde yansıtıldığı parçalardan birisi oluyor.

Kırmızı, yeşil, mavi renklerinin ağırlıklı olarak tercih edildiği kiltler, gelinlerin bu renklere uygun aksesuarıyla bütünleşerek düğün etkinliklerinin çok daha geleneksel olmasını sağlıyor. Uzun ya da kısa boy gelinlik modellerini tercih eden gelin adayları askılı, straplez, uzun kollu gibi detayları kendi zevklerine uygun olarak seçiyor. Gelinlikler üzerine boncuk, taş ve dantel işlemeli motifler kullanılarak çok daha görkemli bir görünüm kazandırılıyor. Farklı ülkeler içerisinde sade gelinlikleri ile dikkat çeken İskoçya, renkli damatları ile de oldukça beğenilen ülkeler arasında yer alıyor.

Nijerya

dunyadan-gelinlik-modelleri (5)

Çok fazla kültürü bünyesinde barındıran Nijerya, ülkede yaşayan etnik grupların dini inançlarına ve geleneklerine göre farklı gelinlik modellerine sahip oluyor. Dünyadan gelinlik modelleri içerisinde özgün motiflere ev sahipliği yapan bu renkli ülke, parlak ve canlı renkleri gelinliklerinde kullanmayı tercih ediyor. Tafta, krep, koton ve saten kumaşların ağırlıklı olarak tercih edildiği gelinlik modelleri farklı renk alternatifleriyle gelinlerin beğenisine sunuluyor. Etnik yapıya göre gelinlik rengi konusunda değişik inançlara sahip olan Nijerya, düğün seremonisi konusunda da değişik törenleri ile oldukça ilgi çekiyor.

Boncuk ve taş motiflerle süslenen gelinliklerin yanı sıra çiçek ve geometrik şekillerin de bulunduğu gelinlikler ülkede en çok tercih edilen modeller içerisinde bulunuyor. Gele ismi verilen başlıkla bir bütünlük sağlayan gelinlikler, ülkenin kültürünü ve yapısını çok daha özgün bir şekilde yansıtıyor. Farklı aksesuar olanaklarına sahip olan gelinler, genellikle kendi etnik kültürlerine uygun takılar tercih ederek mistik bir görünüme kavuşuyor. Farklı ülkeler içerisinde farklı etnik yapıları barındıran bu eşsiz ülke, birçok değişik gelinlik modelini bünyesinde barındıran nadir ülkelerden.

Çin

dunyadan-gelinlik-modelleri (6)

Dünyadan gelinlik modelleri içerisinde oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Çin, geleneksel yapısını muazzam şekilde yansıtan motifleriyle popüler farklı ülkeler arasında bulunuyor. Beyaz gelinliklerin aksine kırmızı renk gelinlikleri tercih eden Çin, düğün organizasyonlarını çok daha renkli bir etkinliğe dönüştürüyor. Kırmızı rengin iyi şansı çağrıştırdığına inanılan kültürde, gelinler baştan aşağı iyi şans kuşanarak yeni bir hayata adım atıyor. Ağırlıklı olarak uzun boy gelinliklerin tercih edildiği ülkede, uzun kollu ve yarım kollu model tercihi gelinden geline göre değişiklik gösteriyor.

Gelinlik modelleri genellikle renkli ve canlı çiçek motifleriyle işlenerek düğün günü için özenle hazır hale getiriliyor. Saten ve ipek kumaşın çok daha fazla tercih edildiği kırmızı gelinlikler, altın ve gümüş renge sahip simetrik şekillerle süsleniyor. Gelin tacının ve aksesuarlarının da bu süslemelere uygun olarak seçildiği gelinlikler, gelinlerin çok daha uyumlu bir görünüm yakalamalarını sağlıyor. Damat adaylarının da gelinler ile uyumlu giyindiği düğün törenleri, ülkenin geleneklerini ve kültürünü yansıtan renkli görüntüler içerisinde yer alıyor.

Norveç

dunyadan-gelinlik-modelleri (7)

Kökeni 18. Yüzyıla kadar uzanan Norveç gelinlikleri, renkli yapılarıyla oldukça dikkat çeken modeller içerisinde bulunuyor. Dünyadan gelinlik modelleri arasında “folk” bir yapıya sahip olan Norveç, bunad adı verilen gelinlikleriyle oldukça özgün bir görünüm sergiliyor. Damat adaylarının da gelin adaylarıyla uyumlu giyindiği modeller, ülkenin tarihi geçmişini harikulade şekilde yansıtan kıyafetlerin en anlamlısı oluyor. Yaklaşık 200 çeşidi bulunan bunad modelleri, ağırlıklı olarak bir elbise üzerine bir ceketin giyilmesiyle tamamlanıyor.

Keten, tafta, koton kumaşlarının tercih edildiği gelinlik modelleri kırmızı mavi yeşil gibi canlı renklerden oluşuyor. Yün ve keçe gibi kumaşlarla renklendirilen gelinlik modelleri, pek çok farklı aksesuarla daha görkemli bir yapıya kavuşuyor. Çiçekten ya da boncuktan taçlarla süslenen gelin başı, damadın taktığı kravatın ya da fuların rengine göre değişiklik gösteriyor. Takı olarak küçük ve minimal parçaları tercih eden gelinler, gelinliğin motiflerine ve rengine uygun bir takı seçimi yapıyor. Farklı ülkeler ve farklı motifler içerisinde özgünlüğünü koruyan ülkelerden birisi olan Norveç, gelinlik modelleri açısından renkli ve samimi bir sunum sergiliyor.

Kenya

dunyadan-gelinlik-modelleri (8)

Birçok farklı kabileye ev sahipliği yapan Kenya, dünyadan gelinlik modelleri içerisinde yer alan değişik gelinlikleri bünyesinde barındırmaya devam ediyor. Kabilelerin kökenine, etnik yapısına ve inancına göre değişiklik gösteren gelinlik modelleri ağırlıklı olarak renkli yapılardan oluşuyor. Boncuk işlemelerinin bir hayli fazla olduğu gelinlikler, boncuklu aksesuarlarla bütünleşerek ortaya renkli görüntülerin çıkmasına yardımcı oluyor. Damat adaylarının da kendi etnik yapılarına uygun olarak giyindiği düğün günleri, gelin adaylarıyla birlikte çok daha uyumlu bir görünüm sergilemelerini sağlıyor.

Beyaz gelinliklerin de tercih edildiği Kenya’da gelinler uzun ya da kısa boydaki modelleri seçerek kendi zevklerine uygun desenlerle gelinliklerini taçlandırıyor. Dantel, tül, ipek, saten gibi kumaşların tercih edildiği gelinlik modelleri, üzerlerine işlenen boncuk ve pul desenleriyle son şeklini alıyor. Hippi tarzı gelinlikler, a kesim gelinlikler, dar kesim gelinlikler gibi pek çok farklı model gelinlere seçim konusunda alternatif çeşitlilik imkanı yaratıyor. Gümüş takıların ve altın boncukların sık tercih edildiği aksesuar detayları, gelinlerin gelinlik modelleri ile bütünleşerek zarif bir görünüm sergilemelerini sağlıyor.

Japonya

dunyadan-gelinlik-modelleri (9)

Uzak doğu ülkeleri içerisinde geleneksel motiflerini gelinlik modelleri ile buluşturan ülkelerden birisi de hiç şüphesiz ki Japonya oluyor. Kimono adı verilen kıyafetleri ile dünyadan gelinlik modelleri içerisinde oldukça popüler olan Japonya, geçmişten günümüze kültürel yapısını korumaya devam ediyor. Ağırlıklı olarak çiçek motiflerinin yer aldığı gelinlikler kırmızı, altın sarısı ve beyaz renklerinden oluşuyor. Japon geleneklerine göre düğün esnasında beyaz kimono giyen gelinler, törenden sonra kimonolarını değiştirerek kırmızı ya da altın sarısı kimonolarını giyiyor.

Çiçek ve geometrik desenlerin el işlemesi olarak yapıldığı gelinlikler, pek çok farklı aksesuarla bütünleşerek ortaya harikulade bir görüntünün çıkmasını sağlıyor. Geleneksel düğünlerde tercih edilen kimonolar, gelinlerin geleneklerini yansıttığı harikulade seremoniler içerisinde yer alıyor. Saç aksesuarının da oldukça önemli olduğu farklı ülkeler içerisinde bulunan Japonya, gelinliklerle uyumlu saç aksesuarlarına hassasiyet gösteriyor. Ülkede beyaz gelinlik seçiminin de oldukça yaygın olduğu düğünler, gelinlerin kişisel zevklerine göre değişiklik gösteriyor. Damat adaylarının da kimi zaman yöresel kıyafetler giydiği düğün törenlerinde, damatlarda gelinlerle birlikte uyumlu bir ahenk sergiliyor.

Rusya

dunyadan-gelinlik-modelleri (10)

Geleneksel dünyadan gelinlik modelleri içerisinde yer alan Rus gelinlikleri, kültürel yapılarını koruyarak ortaya renkli ve canlı modellerin çıkmasını sağlıyor. Prenses model gelinliklerin ve dar kesim gelinlik modellerinin ağırlıklı olarak tercih edildiği ülkede, gelinler vücut hatlarına uygun tercihler yapıyor. Koton, keten, pazen ve bu tarzdaki kumaşlarla tasarlanan gelinlik modelleri, genellikle kırmızı ve kırmızı tonlarının bulunduğu renklerle dizayn ediliyor. Gelinliklerin üzerine, gelinliğin rengiyle uyumlu çiçek motifleri eklenerek, ülkeye özgün bir tarz kazandırılıyor. Altın işlemelerle ve dantel işlemelerle zenginleştirilen gelinlik modelleri, gelinlerin kişisel zevklerine uygun olarak tercih ettiği modeller içerisinde yer alıyor.

Ülkede bulunan yörelere göre farklılık gösteren gelinlik modelleri, çoğunlukla desenli kumaş üzerine alternatif tasarımlardan oluşuyor. Gelinlik kadar başlıkların da bir hayli önemli olduğu tasarımlar, duvak yerine gösterişli parçaların ve kumaşların birleşiminden oluşan aksesuarlarla bütünleşerek bir ahenk sergiliyor. Damatların da kendi yörelerine göre farklı damatlıklar tercih etmesi, düğün günlerinde ülkenin geleneksel yapısının çok daha belirgin bir şekilde yansıtılmasını mümkün hale getiriyor.

Polonya

dunyadan-gelinlik-modelleri (11)

Yöresel kıyafetleri harikulade bir şekilde yansıtarak dünyadan gelinlik modelleri içerisinde oldukça popüler olan Polonya, renkli tasarımlarıyla bir hayli dikkat çekiyor. Ülkede yer alan bölgelere ve yörelere göre değişiklik gösteren gelinlik modelleri, beyaz gelinliklerden ya da çiçek desenli gelinliklerden oluşuyor. Çiçek motiflerinin ağırlıklı olarak yer aldığı gelinliklerde, renk seçimi gelinin yaşadığı bölgeye ya da kişisel zevkine göre değişiklik gösterebiliyor. Keten, saten, ipek, tafta ve keçe gibi değişik kumaş alternatiflerinin bulunduğu gelinlik modelleri, üzerlerine işlenen tasarımlarla son halini alıyor.

Altın işlemelerin, boncuk işlemelerin ve dantel işlemelerin daha sık tercih edildiği gelinlik modelleri, renk açısından gelin adaylarına geniş bir yelpaze sunuyor. Aksesuar konusunda yoğun olarak boncuklu takıların kullanıldığı gelinliklerde, kimi zaman takılarla uyumlu boncuk işlemeleri de bulunuyor. Damat adaylarının da yöresel kıyafetler seçtiği düğün günleri, ortaya çok daha renkli görüntülerin çıkmasını mümkün hale getirerek çiftlerin mükemmel bir uyum sergilemesini sağlıyor. Polonya’da geleneksel düğünlerde sıklıkla tercih edilen yöresel kıyafetler, ülkenin kültürel geçmişini ve geleneksel motiflerini sergileyebilmek için muazzam bir seremoni oluyor.

Güney Kore

dunyadan-gelinlik-modelleri (12)

Dünyadan gelinlik modelleri içerisinde renkli motiflerin yer aldığı gelinlikleri bünyesinde barındıran Güney Kore, 1900’lü yıllara uzanan desenleriyle geleneksel izler taşıyor. Hanbok adı verilen yöresel kıyafetleri düğün günlerinde giyen gelinler, kültürlerini simgeleyen nadide bir parçayı özel günleri ile taçlandırıyor. Oldukça canlı renklerin tercih edildiği gelinlik modelleri, birçok farklı desenle harmanlanarak gelinlerin çok daha özgün ve mistik bir yapıya bürünmesini sağlıyor. Cepleri olmayan Hanbok kıyafeti, ağırlıklı olarak kırmızı ve tonlarının yer aldığı renk modellerinden oluşuyor.

Çiçek ve simgesel desenlerin yer aldığı gelinlikler; saten, ipek ve şifon gibi kumaşlarla tasarlanıyor. Kabarık modellerin ve dar kesim modellerin daha sık seçildiği gelinlikler, gelinlerin tercihlerine göre çeşitlilik gösteriyor. Dünyadan gelinlik modelleri olarak önemli bir yere sahip olan Güney Kore, geleneksel yapısını koruyan gelinlik detayları ile oldukça ilgi çekiyor. Aksesuar konusunda da oldukça renkli seçimler yapan gelinler, gelinlikleri ile uyumlu takılarıyla bir bütünlük sağlıyor. Boncuk ve taşlarla renklendirilmiş taçları tercih eden gelinler, geleneksel yapılarını bu taçlarla çok daha belirgin bir hale getiriyor.

Dünyadan Gelinlik Modelleri Arasından En Çok Hangisini Beğendiniz?

dunyadan-gelinlik-modelleri (13)

Geleneksel motiflerini ve desenlerini düğünlerine yansıtmak isteyen birçok gelin adayı, günümüzün modern gelinliklerini tercih etmeyerek, kültürel gelinliklerini giymeyi seçiyor. Dünyadan gelinlik modelleri içerisinde bulunan farklı ülkeler, köklerini çok eskilere dayanan gelinlik tarzları ile korumaya devam ediyor. Geleneksel düğünlerde tercih edilen yöresel gelinlikler, o ülkenin motiflerini ve desenlerini pek çok farklı kumaş ile bütünleştirerek ortaya muazzam görüntülerin çıkmasını sağlıyor. Boncuklar, danteller, taşlar, pullar ve daha birçok değişik ürünle özgünleştirilen elbiseler, dünyadan gelinlik modelleri arasında marjinal olan kıyafetler içerisinde yer alıyor.

Ülkelerin kültürel özelliklerine göre değişiklik gösteren gelinlik motifleri ve gelinlik renkleri, gelinlerin kişisel zevklerine göre de ufak değişikliklere sebep olabiliyor. Birbirinden farklı motifleri bünyesinde barındıran dünyadan gelinlik modelleri içerisinde sizin en çok hoşunuza giden gelinlik hangisi oldu? Zevklerinize en uygun olan gelinlik modeli hangisi? Dünyadan gelinlik modelleri hakkındaki fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Ayrıca Gelin Makyajı Hataları: Dikkat Edilmesi Gerekenler sayfamıza da bakmanızı tavsiye ederiz!

Yanıtla