Koronavirüs salgını ile yürütülen mücadele kapsamında nişan ve düğün salonlarının faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulmuştu. Bu durum evlilik planı olanları doğrudan etkiledi. Düğün salonları ve yüzbinlerce evlenecek çift, düğünler ne zaman serbest olacak ve nasıl yapabileceği konusunda İçişleri Bakanlığı’nın yayınlayacağı genelgeyi bekliyor.

Düğün sektörünün normalleşme takvimine alınması için başlattığımız change.org‘daki kampanyamıza desteğinizi bekliyoruz.

Korona Günlerinde Düğünler Nasıl Yapılacak?

DüğünBuketi.com, evlenecek çiftlerin ve düğün mekanı sahiplerinin bu sorusunu cevaplamak için A Haber ile bir çalışma gerçekleştirdi. Kırçiçeği Event Hall‘da düğünlerin nasıl yapılacağını, hangi tedbirlerin alınacağını videomuzda sizin için adım adım anlattık.

Video haber kaynağı: A Haber 

Düğün sektörünün de normalleşmeye dönüş planlamasına dahil olmasıyla birlikte İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası’nın desteğiyle DüğünBuketi.com olarak düğünler için hazırladığımız korona virüs tedbirleri aşağıdadır:

 1. Düğün mekanlarında kapı girişlerinde ateş ölçülecek. Ateşi yüksek olanlar düğüne alınmayacak.
 2. Düğüne maskesiz konuk alınmayacak.
 3. Davetliler kolonya vb. dezenfektanla karşılanacak. Karşılama sırasında tokalaşma olmayacak.
 4. Masalar 10-12 yerine 4-6 kişilik olacak.
 5. Sandalyeler arasında en az 1 metre, masalar arasında ise en az 2,5 metre mesafe kuralına uyulacak.
 6. Masalarda poşetlerin içerisinde tek kullanımlık çatal-bıçaklar olacak.
 7. Tabaklar yemek servisiyle beraber gelecek. Önceden masalarda yer almayacak.
 8. Takı töreninde ise gelin-damatla sarılma ve tokalaşma olmayacak, takılmak istenen altın ve paralar takı sandığına isimli zarflarla atılacak. Takı sandığında kuyruk olmaması için gelin ve damat sandıkla beraber masaları ziyaret edecek.
 9. Toplu fotoğraf çekiminde herkesin arasında 1 metre mesafe olacak. Toplu fotoğraf çekilecek alanın zeminine 1 metrelik mesafelerle çemberler çizilip kişilerin fotoğraf karesinde nerede durması gerektiği önceden belirtilecek.
 10. Dans pistinin etrafı kurdela ile çevrilip kontrollü giriş sağlanacak. Sosyal mesafe kuralına uyulabilecek kadar kişi dans pistine alınacak. Dans sırasında sadece aynı aile mensuplarının birbirleriyle temasına izin verilecek.
 11. Her düğün öncesi ve sonrası mekanda detaylı dezenfeksiyon yapılacak.
 12. Kapalı düğün mekanlarında ise sürekli taze havanın sağlanıp kirli havanın tasfiye edildiği havalandırma sistemleri kurulacak. AVMlerde kullanılan havalandırma sistemlerinden çok daha iyileri düğün mekanları tarafından kullanılmakta. Kapalı düğün mekanlarının çoğunluğunun bu sistemleri hali hazırda kullandığını da hatırlatmak isteriz.
 13. Düğün mekanları ve organizatörleri, düğüne çocukların ve 65 yaş üstü vatandaşların davet edilmemesi için düğün sahiplerine uyarılarda bulunacak.

Düğünler ne zaman yapılacak?

Düğünler sadece düğün mekanlarını değil, 100 milyar liralık hacmiyle birçok sektörü etkilemektedir.

Düğünler ne zaman serbest olacak ve nasıl yapılacak? Düğün salonları ne zaman açılacak? Düğünler hakkında genelge yayınlandı mı? Bu süreçte çokça merak edilen bu soruları sadece çiftler değil tüm düğün sektörü merak ediyor.

Her yıl ortalama 600 bin çift evleniyor. Düğünlere yaklaşık 15 milyon kişi katılıyor. Düğün organizasyonunun yanında kıyafet, takı, beyaz eşya, mobilya derken düğün için yapılan harcamaların toplamı 100 milyar lirayı geçiyor. Milyonlarca insan düğün sektörü sayesinde evine ekmek götürüyor. Düğün sektörünü sadece eğlence olarak değerlendirmemek gerekiyor.

Çiftler düğünlerini 9 ay öncesinden planlamakta. Birçoğu evini kiraladı bile. Ancak, düğününü yapamadığı için evine çıkamıyor. Bazı çiftler düğünde gelecek altınlara güvenip borçlanarak çeyiz alışverişi yaptı. Pandemiden dolayı işini kaybeden ya da gelirinde düşüş yaşayan çiftler borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyor.

Kaygıyla bekleyen 1.2 milyon gelin-damat adayı ve 1 milyondan fazla düğün sektörü çalışanı Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın İçişleri Bakanımızın desteğini bekliyor. En yakın zamanda açıklama yapılmasını onlar adına saygılarımızla arz ve talep ediyoruz.

Ücretsiz Düğün Yardımcın

leyla_avatar

Leyla Burada!

Ücretsiz Düğün Yardımcın Leyla Senin İçin Burada!

Hayalinizdeki organizasyonu, konsept içeriğini ve hizmeti bizimle paylaşın. Leyla size en uygun 5 mekanı ve firmayı önersin!

Ücretsiz Destek Al

 

Yanıtla