Düğünler eskiden tamamen açık havada yapılmakta iken, şehir kültürünün etkisiyle düğün salonlarına taşınmıştır. Açık havada bol etli düğün pilavının yanı sıra ayran ikramı bir zamanların vazgeçilmez düğün yemeği idi. Şimdi düğün salonlarında ve kır düğünlerinde yemekli veya yemeksiz düğün yapılabilmektedir. Kimi mekanlar sadece “mekan kiralaması” yaptığı için yemek ve diğer düğün organizasyon malzemelerinin dışarıdan alınması gerekmektedir. Bu noktada organizasyon için kullanılacak malzemelerin yanı sıra düğün yemeği fiyatları da önem kazanmaktadır.

Düğün Yemeği Fiyatları

Söz konusu yemek olunca da yemeğin menüsü ve davetli sayısı, fiyatı doğrudan etkileyen unsur olacaktır. Örneğin yemeğin kırmızı et menüsü ile tavuk eti menüsü doğal olarak farklı olacaktır. Yemeğin yanında verilecek içecekler ile salata, ezme gibi mezelerin niteliği de fiyatları etkileyen konular arasında yer alacaktır. Artık düğün yemeği fiyatları yerine catering fiyatları denilmesi daha moda olmuştur. Catering firmaları açık büfe ve alakart gibi modern yemek servislerini de vermektedir. Bazı catering firmaları fiyat konusunda kişi başı kokteyl fiyatı belirlemiş olup, minimum ve maksimum davetli sayısı belirleyerek nihai fiyatı belirlemektedir. Bazıları şehir dışı hizmet de vermektedir.

Düğün Yemeği Fiyat Aralıkları

Düğün Yemeği Fiyatları

Catering firmaları hazırladıkları menülere çocuk menüsü, diyabet menü, vegan ve vejetaryen menüleri de ekleyerek bu konudaki hassasiyete uygun hizmet vermektedirler. Kimi fiks menü uygularken kimi catering firmaları ise menüde esnek davranarak çiftlerin ve düğün sahiplerinin talep ve beklentilerini karşılayabilmektedir. Bu tür hizmetler de düğün yemeği fiyatları konusuna direkt etki eden hususlar olup, müşteri taleplerinin karşılanması esastır. Buna göre kokteyl fiyatlar 20-60 TL kişi başı ortalama başlangıç fiyatı aralığında seyretmektedir.

Düğün Yemeği Fiyatları

En çok rağbet gören menülerden kısaca bahsedecek olursak, kırmızı et menüsü mantarlı çoban kavurma, orman kebabı; ordövr tabak (salata, kısır, ezme, yaprak sarma, peynir, domates ve salatalık), ara sıcak olarak börek, içecek olarak ayran ve meşrubat ve tatlı olarak tulumba tatlısı veya baklavadan oluşmaktadır. Kırmızı ete alternatif olarak beyaz et, tavuk ve hindi eti en çok kabul gören düğün yemeği menüsü olmuştur. Yemek çeşidine göre düğün yemeği fiyatları farklılık arz etmektedir.

Bazı Düğün Yemeği Fiyatları

Düğün Yemeği Fiyatları

Düğün yemeği ile birlikte hizmet edecek personel bulunması da organizasyonun sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından önemlidir. Profesyonel bir servis ekibinin güler yüzlü hizmeti davetlileri memnun edecektir. Servis ekipmanları, yemek tabakları, meşrubat bardakları ve yukarıda belirtilen örnek menü için düşünülecek olursa düğün yemeği fiyatları davetli başına 50-55 TL civarında seyretmektedir. Menü tipi olarak düğün yemekleri kokteyl, açık büfe ve alakart şeklinde üçe ayrılmaktadır. Dolayısıyla fiyatlar da buna göre çeşitlilik gösterir.

Düğün Yemeği Fiyatları

Kokteyl menüde kanepeler, kuruyemişler, peynir, cips ve alkollü, alkolsüz içkiler bulunmaktadır. Bütün yemeklerin bir arada ve bir masada sunulduğu açık büfe düğün yemeği ise davetli sayısının yüksek olduğu durumlarda tavsiye ediliyor. Alakart menü aynı zamanda set menü olarak adlandırılmakta olup, önceden düğün sahiplerince belirlenen başlangıç, ara sıcak, ana yemek, tatlı ile çay, kahve şeklinde örneklendirilebilir. Mevsimine göre meyve tabağı ve dondurma da rahatlıkla sunulabilmektedir. İçecekler konusunda limitli ve limitsiz ikram çeşitlerinin yanı sıra alkollü ve alkolsüz şeklinde bir ayrıma da gidilebilir. Yerli içeceklerin limitsiz olduğu bazı organizasyonlarda yabancı içecekler, bazı mekanlarda ekstra olarak kabul edilmekte, kimi mekanlarda ise opsiyonel olduğu görülmektedir. Yemeğin sunuş şekli, davetlilerin sayısı, yemeklerdeki çeşitlilik ve ikramların niteliği fiyatlar konusunda temel etkin faktörler olmaktadır.

İstanbul Avrupa Yakası düğün mekanları hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla