Öncelikle düğün tarihinizi belirlemeniz ve bu tarihten en az 4 ay kadar önce düğün salonlarını incelemeye başlamalısınız. Özellikle yaz ayları, düğün salonlarının en çok rağbet gördüğü zamanlardır ve düğününüze kısa süre kala beğendiğiniz düğün salonu seçimi için uygun bir zaman bulamayabilirsiniz. Dolayısıyla düğün salonu seçimi bir an önce başlamalı, gecikmemenizi tavsiye ediyoruz! Böylece hayalinizdeki düğün salonunu ayrıca uygun fiyatlara bulabilme imkanınız olacaktır.

Konseptinize Karar Verin: Düğün Salonu Mu, Kır Düğünü Mü?

dugun-salon-secimi

Nasıl bir düğün hayal ediyorum? Düğününüzü gerçekleştireceğiniz mekanı ararken kendinize öncelikle bu soruyu sormalısınız… Hayalinizdeki düğün salonu veya kır düğün salonunu bulmak için önünüzde hiçbir engel yok. Ancak öncelikle doğru kararı vermelisiniz. Bu aşamada en önemli şey sizin ne istediğinizdir. Düğün salonları ve kır düğün salonları birbirinden farklı konseptte ve farklı özelliklere sahip mekanlardır. Ne istediğinize karar vermeniz, size en uygun düğün salonu seçimi yapmanız ya da kır düğün salonunu bulmanızda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Düğününüz özellikle yaz ayları dışında, hava durumunu tahmin etmenin zor olduğu bir tarihte gerçekleşecekse kapalı alan seçeneği olan mekanları değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle son anda tüm planların değişmesi ve her şeye yeniden başlama riskini en baştan elersiniz.

Yaz aylarında bir düğün için hazırlık yapıyorsanız, kır düğünü konseptini şimdiden düşünmeye başlayın. Yeşille iç içe ve şehrin gürültüsünden uzak, ferah bir ortamda düğün yapma fikri sizi de heyecanlandırmıyor mu? Kır düğünü fikrinin sizin için en doğru seçenek olduğunu düşünüyorsanız bölge seçimine dikkat edin. Şehrin içinde ancak yemyeşil bir alana sahip kır düğün salonlarından, şehirden uzak deniz kenarı kır düğünü mekanlarına kadar birçok seçeneğiniz var. Mekanların fotoğraflarını ve özelliklerini dikkatlice inceledikten sonra hayalinizdeki düğün için en doğru mekanı bulmanız çok kolay olacak.

Davetli Sayınızı Belirlediniz Mi?

dugun-salon-secimi (2)

Bir diğer önemli etken de davetli sayınızdır. Özellikle fiyat konusunda yaklaşık bir fikir edinmek istiyorsanız davetli sayınızı aşağı yukarı belirlemiş olmalısınız. Düğün salonu fiyatları, davetli sayınıza bağlı olarak farklı şekillerde karşınıza çıkar. Dolayısıyla düğününüz için yaklaşık bütçeyi hesaplayabilmeniz ve düğün salonlarından doğru fiyat alabilmeniz için davetli sayınızı belirlemiş olmanız çok önemlidir. Bu yalnızca düğün salonu fiyatları konusunda size doğru fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda düğün salonunun davetli sayınıza uygun kapasiteye sahip olup olmadığını da değerlendirebilmenizi sağlar. Mesela yukarıdaki gibi bir kraliyet düğünü için yeterli kapasiteye sahip düğün salonunu zaten bulamazsınız 🙂

Davetli sayınızı ve konseptinizi belirledikten sonra mekanların minimum paket fiyatlarını karşılaştırarak ya da mekanlardan fiyat teklifi alarak düğün bütçenizi belirleyebilirsiniz. Burada önemli ayrıntılardan biri, olabildiğince çok düğün salonundan fiyat teklifi istemek olacaktır. Böylece farklı özelliklere ve hizmet seçeneklerine sahip mekanları karşılaştırmanız ve bütçenize göre size en uygun seçeneği bulmanız kolaylaşacaktır.

Peki Düğün Bütçesini Belirlerken Nelere Dikkat Etmeli?

dugun-salon-secimi (1)

Düğün bütçeniz yalnızca düğün salonu için cebinizden çıkacak miktarla sınırlı değil; bunu unutmamak gerek. Aslında burada da birçok karar vermeniz gerekiyor;

  • Anlaştığınız düğün salonu dekorasyon, masa düzeni gibi hizmetler veriyor mu?
  • Bir düğün organizasyon firması ile çalışacak mısınız?
  • Düğün fotoğrafçısı ve düğün orkestrası için nasıl bir çözüm düşünüyorsunuz?

Bu sorular düğün salonu seçiminin bir aşamasında mutlaka karşınıza çıkacak. Bu ayrıntıları aslında düğün salonu seçiminden ayrı düşünmek çok mümkün değil. Çünkü bazı düğün salonları en ince ayrıntıya kadar sizin için tüm detayları düşünürken, bazı düğün salonları ile yalnızca mekan için anlaşırsınız; bu durumda diğer tüm organizasyonel işler için bir organizasyon firması ile çalışmanız gerekebilir. Düğün salonları ve fiyatlarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için sizleri Düğün Salonları Fiyatları ve Özellikleri sayfamıza bekleriz.

DüğünBuketi.com ailesi olarak mutluluğa doğru attığınız her adımda yanınızdayız. Siz de düğün hazırlıkları ve düğün salonu seçimiyle ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşın; birlikte en güzeli ve en iyisi için fikir üretelim.

Yanıtla