Hayalinizdeki gibi bir düğün organizasyonu için öncelikle doğru planlama yapmanız gerekiyor. Düğünden önce her şeyi, gün gün hafta hafta planlamak ve iş bölümü yapmak organizasyonun gücünü artırıyor. Düğün öncesi hazırlık sürecinde, düğün planlama ve iş paylaşımı hem gelin adayının iş yükünü azaltıyor hem de olası tatsız sürprizlerin önüne geçiyor. Gelin adayları düğün hazırlıklarına yaklaşık 1 yıl öncesinden başlıyor. Bu süreçte düğün alışveriş listesi, ev seçimi ve mobilya seçimi gibi pek çok detay netleşmiş oluyor. Düğün yaklaştıkça diğer ihtiyaçlarında doğru ve disiplinli bir şekilde planlanması gerekiyor. Bu yazımızda düğüne 3 ay kala yapılması gerekenler, düğüne 2 ay kala yapılması gerekenler ve düğüne 1 ay kala yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz. Hatta düğüne son 1 ay kala yapılması gerekenleri haftalık ve günlük olarak belirteceğiz. Düğün öncesi hazırlık ve düğün planlama ile ilgili tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilir, düğün planlamanız için yeni fikirler edinebilirsiniz.

Düğün hazırlıkları sırasında düğün alışverişinin yanı sıra gelin adayını ve damat adayını pek çok görev pek çok karar bekliyor. Düğün mekanı seçimi, davetli listeleri, kına gecesi organizasyonu ve bekarlığa veda partisi bunların başında geliyor. Düğün menüsü, düğün dansı, düğün hediyelikleri, kına hediyelikleri birlikte karar verilmesi gereken detaylar arasında yer alıyor. Gelin çiçeği, gelin saçı ve gelin makyajı gelin adayının en zorlandığı seçimler arasında yer alıyor. Davetiyelerin seçimi, davetli listesi ve davetiye dağıtma başlı başına bir planlama gerektiriyor. Düğün müzikleri listesi, oturma düzeni, davetlileri karşılamadan tutun da düğüne şehir dışından katılacakların konaklamasına kadar her detayın üzerinde titizlikle durulması gerekiyor gerekiyor.

Düğüne 3 Ay Kala Yapılması Gerekenler

Düğüne 3 ay kala yapılması gerekenlerin başında eğer hala yapmadıysanız bir an önce yapmanız gereken nikah başvurusu geliyor. İstediğiniz tarihte düğün organizasyonunu gerçekleştirebilmeniz için nikah başvurusu işlemlerini geciktirmeden yapmalısınız. Nikah başvurusundan önce istenen evrakları hazırlamanız ve nikah başvurusuna eksiksiz gitmeniz size zaman kazandıracaktır. Düğün hazırlıkları ve düğün planlama süreci içinde yer alan davetiye seçimi de düğüne 3 ay kala yapmanız gerekenler arasında. Düğüne 3 ay kala düğün davetiyesi seçimini yapmış siparişinizi vermiş olmalısınız. Davetiyelerin basımı, hazırlanması ve dağıtılması başlı başına bir süreç olduğu için düğün davetiyesi seçiminde geç kalmamanız gerekiyor. Düğününüzde davetlilerinize sunacağınız pastanın şekline ve tadına önem veriyorsanız düğünden 3 ay kala düğün pastası seçiminizi de yapmanız gerekiyor. Hatta bazı firmalar düğün pastası tasarımı ve siparişi için randevulu çalışıyor. Düğün pastası ile ilgili araştırmalarınızı tamamlamış ve düğüne 3 ay kala düğün pastası seçimi için randevunuzu almanız gerekiyor.

Düğüne 3 ay kala gelin saçı ve gelin makyajı için kuaförünüz ya da güzellik salonu ile görüşmelisiniz. Düğün günü tatsız sürprizler yaşamamak için düğüne 3 ay kala saç ve makyaj randevunuzu almalısınız. Düğüne 3 ay kala cilt bakımı yaptırmaya başlamanız, düğün günü tüm gözlerin ışıldayan yüzünüzde olmasını sağlayacaktır. Düğünden sonra çıkacağınız balayı tatili için balayı rezervasyonu yaptırmalısınız. Balayı için tatil yeri seçiminizi düğüne 3 ay kala, mevsim koşullarını da göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz. Balayı rezervasyonunuzu düğüne 3 ay kala yaptırırsanız, hem istediğiniz tarihlerde hem de istediğiniz yerde balayı tatiliniz sizi bekliyor olacaktır.

Düğüne 3 ay kala yapmanız gereken en önemli planlamalardan birisi ise düğün dans kursu. Düğününüzde davetlilerinizi unutulmayacak bir açılış dansı ile karşılamak istiyorsanız düğüne 3 ay kala düğün dansı kursuna başlamalısınız. Ne kadar çok prova yaparsanız dansınız da o kadar etkileyici olacaktır.

Düğüne 2 Ay Kala Yapılması Gerekenler

Düğüne 2 ay kala yapılması gereken düğün öncesi hazırlık ve düğün planlama detayları arasında davetiyeleri dağıtmak yer alıyor. Elden dağıtacağınız davetiyeler zaman alan işlerin başında geliyor. Bu sebeple davetiyeleri dağıtmaya düğüne 2 ay kala başlamalısınız. Davetiyeleri dağıtırken dağıtılacak yerlerin listesini bölgelere ve günlere ayırmanızda fayda var. Böylece daha kısa sürede tüm davetiyeleri davetlilere ulaştırmış olursunuz. Kına gecesi ve bekarlığa veda partisi planlamasını düğüne 2 ay önce yapmanız gerek. Kına gecesi ve bekarlığa veda partisi için mekan seçimini, kına gecesi organizasyonunu ve bu etkinliklerle ilgili alışverişlerinizi geç kalmadan yapmalısınız.

Düğünde giyeceğiniz ayakkabıyı düğüne 2 ay kala artık seçmiş olmalısınız. Hatta düğün dansı kurslarında dans provalarınızı gelin ayakkabısı ile yapmalısınız. Balayına hazırlık için alışveriş ve plan yapmaya düğüne 2 ay kala başlamalısınız. Balayı alışverişinizi yaparken gideceğiniz yerin iklimine uygun kıyafetler seçmeyi unutmayın. Seçtiğiniz düğün mekanının süsleme ve dekorasyonu ile ilgili planlamalara da düğüne 2 kala başlamalısınız. Renk seçimi,  masa süslemeleri ve oturma düzeni gibi detaylar düğüne 2 ay kala netleşmiş olmalı. Düğüne 2 ay kala yapmanız gerekenler arasında gelin çiçeği seçimi de yer alıyor. Olası bir talihsizlik yaşamamak için gelin çiçeği seçiminizi yapıp, siparişinizi vermelisiniz.

Düğüne 1 Ay Kala Yapılması Gerekenler

Düğüne 1 ay kala, düğüne davet ettiğiniz misafirler ile iletişime geçmelisiniz. Düğüne katılacak davetli sayısını bu sayede belirleyebilirsiniz. Düğünde çalınacak müziklerin listesi düğüne 1 ay kala hazır olmalı. Düğün müzik listesi hazırlamada profesyonel firmalarda da destek alabilirsiniz. Bu hizmet, düğün öncesi hazırlık ve düğün planlama sürecinde size oldukça zaman kazandıracaktır. Düğüne 1 ay kala Check-Up muayenesini ihmal etmemelisiniz. Sağlıkla ilgili olumsuz bir durum yaşamamak için düğüne 1 ay kala sağlık kontrollerinizi yaptırmanızda fayda var. Gelinlik provaları düğüne 1 ay kala hızlanmış, sona yaklaşmış olmalıdır.

Düğüne 3 Hafta Kala Yapılması Gerekenler

Düğün hazırlıkları ve düğün planlamada son haftalara yaklaştığınızda telaşınız arttığını hisseder gibiyiz. Doğru düğün planlaması yaptıysanız her şeyin yolunda gideceğinden emin olabilirsiniz.  Düğüne 3 hafta kala artık net davetli sayısını belirlemiş olmanız gerek. Düğüne 3 hafta kala saç bakımınızı mutlaka yaptırın. Düğüne 3 hafta kala balayı valizinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Düğüne 3 ay kala yaptığınız balayı alışverişinde aldıklarınızı valizinize yerleştirebilirsiniz. Balayına giderken yanınızda götüreceklerinizle ilgili son kontrollerinizi tamamladıktan sonra artık balayına da hazırsınız. Seçtiğiniz düğün mekanı ile ilgili son eksikleri kontrol etme işini düğüne 3 hafta kala yapabilirsiniz. Salon süslemeleri, davetli karşılama, davetli oturma düzeni, gelin yolu ve gelin tahtı gibi detaylarla düğüne 3 hafta kala ilgilenebilirsiniz. Son üç hafta, düğün hazırlıkları ve düğün planlamada en önemli ve en yoğun süreçlerden birisidir. Düğüne 3 hafta kala yapmanız gerekenleri gün gün ve saat saat planlamanız sizi hayallerinizdeki gibi bir düğüne bir adım daha yaklaştıracaktır.

Düğüne 3 Gün Kala Yapılması Gerekenler

Düğüne kaldı 3 gün… Heyecanınızı ve coşkunuzu derinden hissediyoruz. Ama telaşlanmayın çünkü yüzdünüz yüzdünüz kuyruğuna geldiniz. Gelin şimdi düğüne son 3 gün kala yapılması gerekenlere hep birlikte bir göz atalım. Düğün hazırlıkları ve düğün planlama sürecinin en zor kısımlarını tamamladınız artık işin eğlenceli kısmı başlıyor. Düğüne 3 gün kala gelinliğin son bakımlarını tamamlamalısınız. Son bir gelinlik provası ile aksesuarların ve dikişlerin kontrolünü yapın. Gelinlikte bol gelen ya da dar gelen kısımlar varsa küçük tadilatlarla bunları düzeltin.

Düğün günü bineceğiniz gelin arabasının kiralaması düğüne 3 gün kala yapmalısınız. Aracı teslim alacağınız yer, tarih ve saati net olarak belirleyin. Kiralamadan sonra gelin arabası süslemesi yaptıracaksanız, süsleme ile ilgili planlamanızı yapın. Düğüne 3 gün kala düğün saç ve makyaj provasını asla ihmal etmeyin. Son dakikada değişen gelin saçı ve makyajı düğüne geç kalmanıza neden olabilir. Düğüne 3 gün kala cilt bakımı ve epilasyon gibi kişisel bakımlarınızı tamamlayın. Son güne bırakılan kişisel bakımlar düğün günü size tatsız sürprizler ve istenmeyen görüntüler yaratabilir.

Düğüne 1 Gün Kala Yapılması Gerekenler

Düğünden 1 gün öncesini tamamen kendinize ayırın. O gün bol bol dinlenin ve sağlıklı beslenin. Yoğun tempodan, stresten, alkolden ve gece eğlencelerinden uzak durun. Düğünde dinlenmiş ve sağlıklı görünmek için vaktinizi dinlenerek, sevdiğiniz şeyleri yaparak geçirin. Düğünden 1 gün önce hala yaptırmadıysanız manikür ve pedikür gibi kişisel bakımlarınızı yaptırın. Pedikür yaptırırken yarın gelin ayakkabısı giyeceğinizi unutmayın. Düğün günü acil ihtiyaç duyabileceğiniz bazı eşyalar için acil durum çantanız olmalı. Acil durum çantanızı düğüne 1 gün kala hazırlayabilirsiniz. İhtiyaç çantası hazırlarken içine ıslak mendil, ağrı kesici, iğne ve iplik koymayı sakın unutmayın. Yarının sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu gece güzelce dinlenin ve yarın olduğunda düğününüzün tadını doyasıya çıkarın.

Düğün Günü Yapılması Gerekenler

Düğün gününüzde sabah erken kalkın ve güne çok güzel bir kahvaltı ile başlayın. Duşunuzu alın ve sıcacık bir sabah kahvesi için. Tüm gün boyunca enerjinizi yüksek tutmalısınız. Dilerseniz vitamin takviyesi alarak günlük direncinizi artırabilirsiniz. Çünkü düğün gününde pek çok etkinlik sizi bekliyor. Tüm gelin adaylarının başına gelen talihsizliker sizin de başınıza gelebilir. Düğün gününde bazı aksilikler olabilir buna hazırlıklı olun ve sizi olumsuz etkilemesine asla izin vermeyin. Düğün gülünüzde yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin ve ana odaklanın. Gelecekteki hayatınıza ilk adımı attığınız bu özel günde yapacağınız her şeyden keyif alın. Düğün gününün koşturmacası sizi biraz yorabilir. Evden ayrılırken ihtiyaç çantanızı yanınıza almayı unutmayın.

Bu koşturmaca içinde daha az yorulmak için yanınıza mutlaka rahat bir ayakkabı alın. Gelin saçı, gelin makyajı ile başlayacak gününüz gelin alma, fotoğraf çekimi ve salona geçiş ile devam edecektir. Gün içinde mutlaka yemek yiyin. Açlık sizi yorgun ve halsiz düşürebilir.  Düğün organizasyonunuz yemekli ise düğünden önce size sunulan düğün yemeğini mutlaka yiyin ve davetlilerinizle yemeğinizi yedikten sonra buluşun. Davetlileri karşılama,  açılış dansı, düğün yemeği, takı töreni derken aylarlardır emek harcadığınız düğününüz artık sona yaklaşacaktır.  Bu yüzden tüm gün enerjik olmalı ve anın tadını çıkarmalısınız.

Düğün planlama ve düğünden önce yapılması gerekenler hakkında tüm detayları sizinle paylaştık. Şimdi size düşen kendi düğününüzle ilgili güzel bir planlama yapmak ve yaptığınız plana harfiyen uymak. En başarılı organizasyonların doğru planlama ve doğru zaman yönetimi ile gerçekleşebileceğini daima hatırlayın. Hayatın her anında beklenmeyen tatsız sürprizler yaşanabileceği gibi düğün gününüzde de yaşanabileceğini unutmayın. Zaman yönetimi ve stres yönetimini doğru biçimde şekillendirebilirsiniz düğünün en mutlu kişisi siz olacaksınız. Düğün gününüzde olumsuzlara değil güzelliklere odaklanın.  Düğün gününüzde her anın tadını doyasıya çıkararak eğlenmenize bakın. Düğün gününüzde sevdiklerinize ve gelecek hayatınıza odaklanın ve daima gülümseyin.

Sade gelinlik modellerini incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yanıtla