Düğünlerini gerçekleştirmiş olan çiftlerin iyi veya kötü şekilde atlattığı aşama olan düğün planlama, düğün gecesiyle ilgili çok önemli bir detaydır. Bu aşamayı atlatmış olan pek çok insanın görüşlerine başvurulduğunda, önemsiz görülen detayların bile düğün gecesi aksaklıklara neden olduğu tespit edildi. Gelin ve damat adaylarının pek çoğu, girdikleri bu stresli, zorlu düğün planlama aşamasından başarılı ayrıldılar. Ancak azımsanamayacak bir çoğunluktan da söz etmek mümkün. Bu çoğunluk, düğün öncesi önemsiz gördüğü detayların, aslında kendisi için ne derece önemli olduğunu gördüğünde hüsrana uğradı. Sizler de hüsrana uğramış olan çiftlerimiz arasına katılmak istemiyorsanız, bu konuda sizlere vereceğimiz tavsiyelere kulak vermek faydanıza olacaktır…

dugun-planlama-ve-organizasyon (3)

Evlilik, insanlık tarihinin ilk dönemlerinden beri yaşamış olan toplulukların neredeyse tamamı tarafından kutsal sayılmıştır. O dönemden bu dönemlere gelene dek de kutsal olma özelliğini kaybetmemiştir. Tabii ki bu kutsal yolculuğa çıkan çiftler de bu önemli gecenin muazzam olmasını arzu etmişlerdir. İki fani bedenin, sonsuz ruhlarının sonsuza dek bir araya gelmesini taçlandıran bu gece, büyük önem arz etmektedir. Çiftlerimiz de bu önemin farkında olarak bu gece üzerine büyük hassasiyet göstermektedir. Gelişen dünya ile birlikte günümüzde, çiftlerin isteklerine karşılık verebilecek pek çok işletme de faaliyet göstermeye başlamıştır. Ancak bunlar arasından en doğru seçimi yapmak da kaliteli, her detayı planlanmış ve muazzam bir gecenin yaşanmasına önayak olacaktır. Çıkılan sonsuz yolculuğun ilk gecesi olması özelliğine sahip olan düğün gecesi, çiftler için büyük heyecan ifade eden geceler olmaktadır.

dugun-planlama-ve-organizasyon (4)

‘’Düğün Planlama’’ Nasıl Olmalıdır?

dugun-planlama-ve-organizasyon (5)

Düğün planlayıcısı olmak, düğün planlaması yapmak gibi aktiviteler, çeşitli detayların bir arada hayat bulacağı, dikkat gerektiren aktivitelerdir. Çoğunlukla çiftler, günlük hayat içerisinde gerçekleştirmeleri gereken şeylerin yanında bu tür şeylere pek fazla vakit ayıramamaktadır. Düğün gecesinden mükemmelliği bekleyen çiftler, düğün için yapılması gerekenlerde mükemmelliği yakalayamadıklarında, ortaya istenmeyen tablolar çıkabilmektedir. Nitekim bu tablolar, hayat boyu yaşanabilecek hayal kırıklıklarının da habercisi olabilmektedir. Düğün günlerinin ne denli kutsal olduğundan bahsetmiştik. Bir sonraki aşama ise bu kutsal, özel günleri nasıl unutulmaz kılacağımız olacaktır. Bu noktada cevap vermemiz gereken öncelikli soru, bu özel günün planlamasının nasıl yapılması gerektiği olmaktadır. Alanında uzman işletmeler ve bu konuda tecrübe yaşamış düğün sahiplerinden derlediğimiz bilgiler ışığında, sizlere bu konuda bazı tavsiyelerimiz olacak.

dugun-planlama-ve-organizasyon (1)

Düğün planlaması aşaması, ilk başlarda çiftler için yoğun stres anlamına gelebilmektedir. Günlük hayat işleyişi esnasında yapılması gereken işler ve sorumluluklar, hazırlık aşamasında en büyük düşmanlarımızdan olmaktadır. Günlük hayat akışınız yoğun olabilir veya düşük bir bütçe ile çalışmak durumunda kalmış olabilirsiniz. Ancak endişelenmenize gerek yok. Bütçeniz ne olursa olsun çalışacağınız kişileri alanında profesyonel kişilerden belirlemek, sizlerin büyük avantaj sağlaması anlamına gelecektir. Düğün planlama aşamasında çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalarak zorlanabilirsiniz. Yine de isteyerek ve inanarak, tüm zorluklara rağmen unutulmaz bir geceyi tasarlamanız mümkün olacak. Yeter ki bu işi bir stres öğesi olarak değil, hayallerinize açılan ilk gecedeki yaşayacağınız mutluluğun hak ediş sınavı olarak görmeyi başarın. Geriye kalan tüm detaylar ‘’Nikâhta keramet vardır’’ mottosu üzerinden yola çıkarak düğün planlarınızın şahane şekilde tasarlanmasını sağlayacaktır.

Düğün Planlama Defteri

dugun-planlama-ve-organizasyon (2)

‘’Söz uçar, yazı kalır.’’ Hayatlarımızda kendisine yer edinmiş en önemli sözlerdendir. Düğün planlama defteri, bizlerin bu yolculukta sahip olduğu en iyi yol arkadaşlarından birisi olacaktır. Düğün planlama ile ilgili kat ettiğiniz süreçleri, isteklerinizi ve beklentilerinizi, yapılması gerekenleri ve eksikleri bir araya toplayabilirsiniz. Önemli gecenin akış planı, oturma planı gibi tüm detaylar bu önemli defterinizde kendisine yer bulacak ve düğün gecenize katkılar sağlayacaktır. Düğün planlama defteriniz, içerisinde yaptığınız hazırlıklar, işlerin tamamlanması gereken süreler gibi pek çok detayınızı içerecektir. Bu yolculuğunuzda en iyi arkadaşlarınızdan birisi olacak düğün defteri, bütçe gibi konularda da sıkı çalışma yapmanızı sağlayacaktır. Bu nedenden dolayı defter tutmak önem arz etmektedir.

dugun-planlama-ve-organizasyon (6)

Defterinizde kendisine yer bulacak en önemli detaylardan birisi de bütçe olacaktır. Düğün bütçesi, gelin ve damat adaylarının en dikkat ettiği konuların başında gelmektedir. Düğün ile ilgili pek çok detay için yapılan çeşitli harcamalar sonucunda, düğün ekonomisi de önem kazanmaktadır. Genellikle evlilik hazırlığındaki çiftler, işleri son dakikaya bırakırlar ve ayırdıkları bütçenin, hayâllerindeki düğünü karşılamayacağını fark ederler. Bu durum, düğün günü yaklaştıkça istenmeyen sonuçların ortaya çıkabilmesine sebep olur. Bu yüzden gelin ve damat bir arada, gerekirse aileden bir kişiden bu konu ile ilgili destek alabilirler. Aldıkları destek sayesinde sahip oldukları bütçenin, düğünden beklentilerini karşılayabilecek nitelikte olup olmadığının da farkına varabilirler.

Önceliklerinizin Listesini Oluşturun

dugun-planlama-ve-organizasyon (7)

Her insanın hayat tecrübesi birbirinden farklıdır. Oluşan bu farklılıklar, insanların düğün merasimlerinden beklentilerini de etkilemektedir. Kimi insan, sade ve sakin bir yemek ile aile arasında bir düğünü tercih eder. Kimileri ise geniş katılımla yapılacak olan bir kır düğününü, kimileri ise 40 gün 40 gece bitmeyecek bir eğlenceyi hayâl eder. Bu yüzden öncelikle, sizlerin hayat tecrübesi dahilinde isteklerinizi belirlemeniz ve buna göre hareket etmeniz önem kazanacaktır. ‘’Nasıl bir düğün istiyorum?’’, ‘’Misafirlerimi ne şekilde ağırlamak istiyorum?’’ şeklindeki sorulara vereceğiniz cevaplar, düğün hazırlıklarının da başlamasını sağlayacak sorular olacaktır. Bu konuda muhakkak ki nişanlınız ile birlikte çalışmanız önem kazanmaktadır. İmkânlarınız dahilinde gerçekleştirebileceklerinizi veya gerçekleştiremeyeceklerinizi tartışmanız, karar kılmanız önemli olacaktır.

Seçenekleri İhtiyaçlarınız Dahilinde Değerlendirin

dugun-planlama-ve-organizasyon (8)

Düğün hazırlıklarına başladığınız andan itibaren, değerlendirilmek üzere karşınıza onlarca düğün planlama fırsatı çıkacaktır. Çeşitli işletmelerden gelen fiyat teklifleri, farklı düğün konseptleri, düğün menüsü gibi çeşitli detaylar sizleri meşgul edecek. Karşınıza çıkan onlarca seçenek arasında heyecandan kaybolmayın. Belirlediğiniz önceliklerin ortaya çıkardığı ışığın eşliğinde, seçenekleri birer birer eleyin. İsteklerinize, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun seçenekleri göz önünde bulundurarak zaman kaybının önüne geçebilirsiniz. İstediğiniz düğün stilini kafanızda oluşturun ve bu stile odaklanarak hazırlıklarınızı gerçekleştirin. Bu noktada, çevrenizden duyduğunuz veya geçmişte sizin de katılmış olduğunuz düğünleri hayâl edin. Tecrübeleriniz, sizleri neleri sevip neleri sevmediğiniz konusunda yönlendirecektir.

Başından Sonuna Dek Organize Olun

dugun-planlama-ve-organizasyon (9)

Düğün hazırlıkları aşamasında pek çok konuda önceden hazırlıklı ve sağlam adımlarla ilerlemeniz gerekecektir. Bu sebepten dolayı işleri önceden öngörebilmek, olası aksaklıklara karşı önlem alabilmek için muhakkak organize çalışmalısınız. Eşiniz ile birlikte veya aileden yardımlar alarak oturma planı, organizasyon ekibi, organizatör gibi çeşitli detaylar konusunda çalışmalar yapın. Defter ve ajanda tutmak, bu konudaki dikkatinizi artıracak ve olası aksaklıkların önüne geçecektir. Düğün akış planı, günlük aktivite planı gibi çeşitli detaylarla ilgili bilgileri defterinizde saklayabilirsiniz. Bununla birlikte bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından, iyi bir düğün planlamasının nasıl gerçekleştirileceğine dair bilgiler alabilirsiniz. Bir wedding planner ile çalışabilirsiniz. Bununla ilgili çeşitli uygulamalar, internet siteleri ya da profesyonel destek sağlayan kişiler mevcuttur. Başından sonuna derken, taa en başından da bahsediyoruz! 🙂 Örneğin evlilik teklifinizden… İşte yapmamanız gereken hatalar; Yapılmaması Gereken Evlilik Teklifi Hataları yazımızda…

dugun-planlama-ve-organizasyon (10)

Detayları Şansa Bırakmayın

dugun-planlama-ve-organizasyon (11)

Düğününüz ile ilgili olarak takip edeceğiniz her detay, düğün günü geldiğinde mükemmelliğe ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden yapmayı istediğiniz her şey için kendinize bolca vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Düğününde mükemmelliği arayan pek çok insan, detaylara gereken hassasiyeti göstermediği için amacına ulaşamamaktadır. Evlilik merasimleri, insanın hayatı boyunca belki de yalnız bir kere yaşayacağı önemli organizasyonlardır. Bu organizasyon dahilinde yaşayacakları önemli gecede her anlamda özel olmak, gelin ve damat adaylarının hak ettikleri yegâne şey olmaktadır. Profesyonel kişiler ve kurumlar ile çalışın. Çalıştığınız kişilerin, sizlerin ihtiyaçlarını anlayabilecek ve bunlara cevap verebilecek kişiler olduğundan emin olun. En önemlisi de kendinize, hazırlıklarınızı geniş ve rahat biçimde yapabileceğiniz şekilde vakit ayırın. Düğün organizasyon fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

dugun-planlama-ve-organizasyon (12)

Düğün planlaması aşaması, sizlere muazzam bir düğün merasiminin kapısını aralayacak yegâne aşama olacaktır. Bu yüzden bu konu üzerine kendinize, bütün işlerinize gereken özeni gösterecek şekilde vakit ayırmalısınız. Tarzınızı oluşturup, hedeflerinizi belirledikten sonra geriye yalnızca bu hedefe emin adımlarla yürümek kalacaktır. Bu yürüyüşte gerekli gördüğünüz takdirde dostlarınızdan, çevrenizden destek almayı ihmâl etmeyin. Gerekirse geçmişte düğün planlama aşamalarını istediği şekilde geçirmeyi başarmış olan kişilerden de destek alabilirsiniz. Nişanlınız ile birlikte sırt sırta vererek bu işleri profesyonel bir ekibin iki elemanı gibi hızlı bir şekilde bitirebilirsiniz. Ortak çalışma, ortak gayenin gerçekleşmesine de fırsat sağlayacaktır. Bu yüzden sonsuzluğa doğru çıkacağınız bu önemli yolculukta, eşinizin de tüm kalbiyle sizin yanınızda olması, sizlere büyük moral kaynağı olacaktır. Ortak kararlarınız ile hayatlarınızı ortak kılacağınız bu eşsiz gecenin mükemmel olmasını sağlayın. Düğünlerde oturma düzeni ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

insert-2

Kır düğünü fiyatları ne kadardan başlıyor?

Buradan şehrinizin en çok tercih edilen kır düğünü mekanlarını inceleyebilir, ücretsiz fiyat teklifleri alabilirsiniz.

Anında Teklif Al

Düğün planlamasının olmazsa olmazı düğün fotoğrafçılarını incelemek için sizi böyle alalım.

Yanıtla