Düğünleri oluşturan ögelerin bazılarının zamanla modası geçmiş, bazıları değişmiş olsa bile düğün pastası geçmişte olduğu kadar bugün, bugün olduğu kadar gelecekte de yerini koruyacaktır. Düğün pastasının konsept ile uyumu, büyüklüğü, üzerindeki süslemeleri, içinde kullanılacak malzemeleri başlı başına kendisine özel bir konudur. Her yıl yenilenen trendler de işin içine girince düğün pastası seçimi daha da zorlaşır. Düğün pastası farklı olsun isteyenler, romantik olsun isteyenler, göz alıcı olsun isteyenler, kısaca her isteğe göre bir model bulmak mümkün. İşte karşınızda en yeni düğün pastası modelleri!

Gittikçe çeşitlenen düğün pastası modelleri çiftlerin işini bir yandan kolaylaştırırken diğer yandan da seçim noktasında büyük bir karar karışıklığına yol açar. Düğün pastanız için gelinliğinizin deseninden etkilenebilirsiniz, mevsimin çiçekleri pastanın üzerinde yer alabilir. Bu aşamaya gelmiş iseniz düğün pastası yazıları arasında çoktan kaybolduğunuzu düşünüyoruz. Düğün pastası modelleri arasından seçim yapabilmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

2019-dugun-pastasi-trendleri (1)

Siyahın Asaletinden Vazgeçemeyenler İçin

2019-dugun-pastasi-trendleri (2)

Tartışmasız bütün renklerle kusursuz bir uyum sağlayan siyah düğün pastaları 2020 yılının en sıra dışı tasarımları arasında yer alacağa benziyor. Aynı zamanda bu seçim ile siz de son derece sıra dışı olabilirsiniz. Belki de istediğiniz budur. Bu rengi tanımlayabilecek en doğru kelime asalet olmalı. Siyahın kasvetli bir seçim olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Son yıllarda gittikçe moda olan siyah düğün pastası favoriler arasında liderliğe doğru hızlı adımlarla ilerlemekte. Siyah deyince aklınıza baştan aşağı simsiyah bir pasta gelmesin. Doreler, beyaz çiçekler, gümüş detaylar, inciler, yeşil yapraklar ya da siz ne isterseniz, pastanın süsleri arasında yer alabilir.

Hatta pasta sunumuna gerçek çiçekler ile de çıkabilir. Siyah fonun üzerine kullanabileceğiniz renklerin neredeyse sınırsız olduğunu unutmayın. Alışılmışın dışında bir pasta seçimi misafirlerinizin de unutamayacağı bir an yaşamasını sağlayacaktır. Pastanız ve siz yıllarca konuşulabilirsiniz, kendinizden sonra yapılacak düğünlere örnek olabilirsiniz.

2019-dugun-pastasi-trendleri (3)

Gotik bir tarza sahipseniz siyah konusunda daha özgür davranabilirsiniz. Hatta pastanızı bu tarzın etkilendiği o görkemli yapılardan esinlenerek hazırlatabilirsiniz. Dantel görünümlü bir pastanın ilgi çekmeyeceğini kim söyleyebilir? Tıpkı ünlü bir moda tasarımcısının elinde çıkmış muhteşem bir kreasyon gibi. Siyah pasta hangi düğünler için daha uygun diye sorabilirsiniz. Belki bir kır düğününe çok uygun olmayabilir ama kır düğünü havasında olmayan bir açık hava düğününe çok yakışır. Salon düğünlerinde ise kesinlikle siyah pastanın her hali kullanılabilir. Düğün yapacağınız mekanın ve mevsimin özelliklerini yansıtan ögeleri de pastanıza ekletebilirsiniz.

Bembeyaz bir gelinlik ile siyah pastanın oluşturacağı kontrastı da düşlemek isteyebilirsiniz. Pasta üzerinde mermer dokuları oluşturarak daha farklı bir görünüm de elde edebilirsiniz. Siyahın en güzel tarafı üzerinde yapılacak oynamalara son derece elverişli bir zemin olması. Size sadece hayal etmek ve uygulatmak kalacak. Eğer detayları fazla olan bir pasta tercih ediyorsanız sonucun istediğiniz kadar mükemmel olması için profesyonellerle çalışmanız önemli bir nokta olacaktır.

Doğal Taşlar Pastanızı Süslesin

2019-dugun-pastasi-trendleri (4)

Doğal taşlar güzel görünmelerinin yanında insan yaşamına kattıkları enerjiler ile bilinirler. Düğün pastanız bu enerjiyi yansıtsın isterseniz siz de bu yılın en gözde pastaları arasında bulunan doğal taş kesitli pastaları tercih edebilirsiniz. Ametist açık ara doğal taş görünümlü pastalar arasında lider durumda. Taşın rüyaları güzelleştirdiğine inanılır. Düğün rüyanızı da ametist görünümlü bir pastayla güzelleştirebilirsiniz. Tercihinizi ametistten yana kullanmak istemiyorsanız diğer taşlara doğru bir yolculuğa çıkalım. Sarı renk tutkunları amber tonlarını deneyebilirler.

Bahar düğünleri için de harika bir seçim olacaktır. Negatif düşünceleri uzak tutan amber düğün gününüzde bütün nazarı uzaklaştırabilir, hem de pasta formunda. Yaz düğünü yapacak iseniz mercan taşı desenini önerebiliriz. Bu renk moda dünyası tarafından da bu yılın rengi seçildi. Dinamik ve sıcak bir renk olmasından dolayı pastanın da enerjisi etrafı saracaktır. Mercan taşı aynı zamanda pozitif enerji vermesi ile bilinir. Düğün gününüzde ekstra enerjiye ihtiyaç duyarsanız aradığınızı pastanızda bulabilirsiniz. Düğün pastası tercihini çikolatalı yapmak isteyenler pastanın iç kısmını diledikleri kadar çikolata ile doldurabilirler.

2019-dugun-pastasi-trendleri (5)

Turkuaz, belki de mavinin en özel tonu, sonsuzluk duygusunu güçlendiren bir his, hem deniz tonlarından birisinin hem de çok özel bir taşın ismi. Sahil veya tekne düğünü planlayanlar, maviden asla vazgeçemeyenler pastalarını turkuaz taşının tanımlayan rengi ile birleştirmek isteyebilirler. Bu taş aynı zamanda şansı ve mutluluğu da çektiğine inanılan taşlardan bir tanesi. Gelelim çok fazla bilinmeyen ama hem rengi hem de anlamı ile büyülü olan taşlardan bir tanesine. Morganit, zarif bir pembe tonunu sunarken aşkı, sabrı ve şefkati simgeler. Yani evlilik bağının bütün sihri bu taşın sembolize ettiği duygular arasındadır.

Düğün pastası seçiminizde kendisini belli eden bir model istiyorsanız doğal taş efekti verilmiş pastaların tam size göre olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu trendin başlaması doğal taşların popüler olması ile birlikte başlar. Taşı pastaya uygulayanın ilk kim olduğunu söyleyemeyiz ama kesinlikle son derece güzel bir fikir olduğunun arkasında durabiliriz.

Neden Bembeyaz Olmasın

2019-dugun-pastasi-trendleri (6)

Masumiyet, saflık, yeni başlangıçlar, barış, bozulmamış değerler… Kime sorarsanız sorun beyaz renk için bu ve bunun gibi düşünceleri dile getirecektir. Beyaz kimilerine göre gerçekte bir renk olarak bile değerlendirilmez ama nerede olursa olsun oraya ferahlık katacağı da inkar edilemez. Düğün denildiğinde ise akla gelen ilk renktir. Gelinliğiniz bembeyaz iken düğün pastası tercihinizi neden baştan aşağı beyaz bir pastadan yana kullanmayasınız? Beyaz düğün pastaları her dönem olduğu gibi bu yılda da düğünlerde baş köşede yer almaya devam edecekler.

Düğün pastası denildiği zaman tamamen beyaz ve sade bir tasarım aklınıza gelmesin. Oldukça görkemli modeller de karşınıza çıkacaktır. Pastanızı çiçekler, yapraklar ve beyaza yakışacak her türlü aksesuar ile süsleyebilirsiniz. Dışı bembeyaz olan pastanın içinden bir sürpriz çıkartmak da elinizde. Meyveli, krokanlı ya da tamamen sade, damak tadınıza hangisi en uygunsa pastanız da o lezzetle misafirlerinizin karşısına çıkabilir. Her türlü lezzeti içinde taşıyabilmesi de beyazın sırrı.

2019-dugun-pastasi-trendleri (7)

Düğün pastası beyaz modelleri her mevsim düğünlerde yer alabilecek nadir örneklerden bir tanesidir. Kış mevsimlerinde kar rengi ile uyum sağlar. Kış düğünlerinde beyaz pastanızın etkisini artırmak için kar taneleri, kozalaklar ya da çam yaprakları ile süslenmiş bir stant kullanabilirsiniz.  İlkbaharda taze açmış bahar çiçekleri içinde en çok beyaz ile karşılaşılır. Özellikle kır düğünlerinin masumiyeti beyaz ile pekişecektir. Bahar ve yaz düğünlerinde ise kozalaklar yerini çiçeklere bırakabilir.

Menekşelerin narin çiçekleri, salkım salkım orkideler, gösterişli lilyumlar, güller, karanfiller, kala çiçeği, sedef çiçeği kısaca aklınıza gelebilecek her türlü çiçek ile pastanızı dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz. Dilerseniz süsleme için canlı çiçek bile kullanabilirsiniz. Saydığımız bütün bu çiçekleri gelin buketiniz için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Kim böylesi bir birlikteliği istemez ki? Damat cebini pasta üzerinde olan çiçeklerden minik bir parça ile süsleyebilirsiniz. Nikah şekeriniz ve hatta davetiyeleriniz bile pastanız ile aynı temada olabilir. Düğün pastası katlı modellerine beyaz rengin çok yakıştığını da eklemeden geçmeyelim.

Makaron ve Cupcake Düğün Pastası

2019-dugun-pastasi-trendleri (8)

İlginç düğün pastası arıyor iseniz size onlarca makarondan bir araya gelen bir pasta önersek nasıl olur? Bizim bezelerimize benzeyen ve İtalya’da yapımına başlanan, Fransızlar ile dünyaya yayılan bu kurabiyeler tarifine bakıldığında bile yeteri kadar iştah açıcı. Yıllar öncesinde tek renkli bir beze olan makaronlar Fransa’da bulunan Ladurée Pastanesi’nin işe biraz renk katmak istemesiyle birlikte bugünkü halini alır. Orijinal makaron tarifi badem unu içerir yani tadı bizim acıbadem kurabiyelerimizi andırır. Fıstıklı, fındıklı, vanilyalı, hindistan cevizli, limonlu, frambuazlı, kahveli, çikolatalı ve bunlar gibi tatlar makaronların lezzetini artırır. Rengarenk makaronlar kullanabileceğiniz gibi tek renk de tercih edebilirsiniz.

Birbirlerine tutunmaları sağlayan krema ve dış kabuğun altından çıkan yumuşacık kıvam davetlilerinizin de aklını başından almaya yetecek. Düğün pastası modeliniz Ankara içinde yaptırılacaksa mükemmel makaronlar yapan pastacılardan dilediğiniz makaronlar ile pastanızı tamamlatabilirsiniz.  Bu küçük sevimli kurabiyeler ortaya çıktığında bir yıldız gibi dikkatleri üzerlerine hemen çekeceklerdir. Küçük şımarık bir lezzeti herkes hak eder nasılsa.

2019-dugun-pastasi-trendleri (9)

İşte karşınızda son yılların yükselen trendlerinden bir tanesi; düğün pastası cupcake modası! Minik keklerin renkli süslerle donatıldığı cupcakeler sunumları kadar tek kişilik olmaları ile de birçok açıdan kolaylık sağlayacaktır. Hali hazırda porsiyonlanmış olacakları için pasta kesme telaşı olmayacak ve davetli sayısına göre hazırlatma şansınız var. Ellerinde cupcake ile dolaşan misafirleriniz ise düğün içinde eğlenceli bir ana tanık olacaklar. Düğün pastası yapımı zor bir konu. Ama cupcake yapımı o kadar da zor değil.

Düğün telaşı içinde ayırabilecek vaktiniz varsa ellerinizden çıkan bir düğün pastası sahibi olabilirsiniz. Romantik ya da çocuksu, kekleriniz her şekilde süslenebilir. Cupcakeler ile çok renkli veya görsel yönü kuvvetli tasarımlar yaratılabilir. Kremalı düğün pastası isterseniz keklerin üzerinde bol bol krema kullanabilirsiniz. Siz cupcake kulesi deyin, biz düğün pastası diyelim bu pasta yıllar sonra bile konuşulacak. Davetlileriniz arasında çocuklar varsa bu pastaya en çok onların sevineceğini de hatırlatalım. Hem eğlenceli hem de eğlendirici bir seçim olacağına kuşku yok.

Katlı Pastaları Sevmeyenlere

2019-dugun-pastasi-trendleri (10)

Her düğün pastası katlardan oluşacak diye bir kural yok. Minik bir düğün yapıyor iseniz tek katlı düğün pastaları sizin için en ideali olacaktır. Kat konusunda tereddütleriniz varsa inceleyeceğiniz birkaç örnek bütün fikrinizi değiştirecektir. Muhteşem dokunuşlar ile tek katlı bir pasta bile bir sanat eserine dönüşebilir. Son yılların modalarından olan kurutulmuş çiçekler ile pastanızı daha hareketli bir hale getirebilirsiniz. Kuru dekor kullanmak istemiyorsanız canlı çiçekler ya da pasta malzemelerinden yapılan detaylar kullanmak da pastanızın muhteşem görünmesine yetecektir.

Düğün pastası siparişi hazırlıkların en zor konularından bir tanesidir. Pastanın düğün konsepti ile uyumsuz olması genellikle istenmez. Tek katlı pastalar aslında uygulama anlamında sizlere daha çok seçenek sunar. Sevdiğiniz film karakterleri, birlikteliğinizin güzel anılarını yansıtan objeler, hobileriniz ve tutkularınız bu pastanın bir parçası haline gelebilir. Bu tarz küçük pastalarda fiyat belirlemek için dilim sayısı üzerinden bir hesaplama yapılır. Düğün pastası dilim fiyatları ise pastanın süslemelerine ve içinde kullanılacak malzemelere göre farklılaşabilir. Küçük düğün pastası çok da romantik görünebilir.

2019-dugun-pastasi-trendleri (11)

Bu senenin gözdelerinden bir tanesi de düğün pastası kare modelleri. Kare pastalarda dekor konusunda özgür davranabilmenizi sağlayan modeller arasındadır. Renk ve pastanın malzemelerinin ne olacağı ise sadece hayal gücünüzün sınırları kadar geniş. Pasta süslemesinde son zamanlarda metalik yansımalar öne çıkmakta. Siz de bu etkiden yararlanabilirsiniz. Gold ve gümüş tonlarına bu yıl bronz, rose gold gibi tonlar da pastalarda sıkça görülecek. Gözlerinizi metalik pastalara alıştırsanız iyi edersiniz. Bu sene sürekli karşınıza çıkacaklar.

Tercihleriniz arasında şeker hamurlu düğün pastası ağır basıyorsa tek katlarda şeker hamurunun çok güzel detaylar sunduğunu bilmenizi isteriz. Böylesine sevimli bir pasta yaptıracaksanız sizlere bir önerimiz daha olacak. Düğün çiçeklerinde bu yılın en gözdesi olan sukulentler pastaları da süslemeye çoktan başladı. Şeker hamuru alıp pastanızı kendiniz bile yapabilirsiniz. Evde düğün pastası yapımı bir parça özen ile gerçekten çok güzel sonuçlar yaratabilir. Şeker hamuru da kullanabilirsiniz.

Düğün Pastası İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

2019-dugun-pastasi-trendleri (12)

Düğün pastası seçimi kadar pastanın sunumu da önemli bir andır. Pasta daha önce belirlenen bir müzik ile gelir ve çiftler birlikte pastayı keserek bu mutlu anı pekiştirir. Düğün pastası müzikleri ve pasta arasında bir çizgi olması gerektiğini düşünmüş müydünüz? Uçuş uçuş, romantik, masumiyet timsali bir pastanız varsa slow müzikleri tercih edebilirsiniz. Belki sizin ortak parçanız düğün pastası müziğiniz de olabilir. Daha enerjik bir pastanız varsa müzikler de enerjik olmalıdır.

Düğün pastası müzikleri hareketli olsa da içlerinde bu özel günü yansıtacak sözler içeren bir şarkı müzik tarihinde mutlaka yer almakta. Seçeceğiniz müzik Türkçe, Fransızca, İngilizce sözler içerebilir, sadece müzik de olabilir. Düğün pastası denilince karışıklık yaratan konulardan bir tanesi de maket pastalardır. Maket düğün pastası gerçek pasta yerine kullanılan strafor ve karton gibi malzemeler ile üretilen pastalardır. Büyük düğün pastası taşınırken devrilme riski içerdiği için çoğunlukla yerine maket pasta kullanılır. Gerçek pasta ise bu sırada dilimlenir ve pasta ikramı için zaman kaybı da yaşanmaz.

Peki Düğün Pastası Nasıl Yapılır?

2019-dugun-pastasi-trendleri (13)

Gelelim en önemli meseleye, düğün pastası nasıl yapılır? Kesinlikle büyük bir özenle yapılır. Her bir kat, desen, işleme, kullanılacak malzeme özenle belirlenir. Pastaya en çok yakışacak ve sizinle bir bütün oluşturacak ayrıntılar tasarlanır. Bütün tasarım aşamaları tamamlandıktan sonra pastanın yapımına geçilir. Düğün pastası tarifi hakkında şüpheleriniz varsa pastanızı yaptıracağınız kişi veya kişiler ile en ince noktaya kadar konuşmanızı öneririz. Düğün pastası fiyatları sizin isteklerinize göre değişiklik gösterecektir. Detayları fazla olan bir pastanın fiyatı daha yüksek olacaktır. Ucuz düğün pastası arıyor iseniz sade tasarımlara yönelmenizi tavsiye ederiz. Pasta yaptıracağınız işletmeyi de dikkatli seçmeniz pastanızın dilediğiniz gibi olması için önemlidir. Düğün pastası İzmir, İstanbul gibi büyükşehirlerde yaptırılacaksa alternatifler oldukça fazla olacaktır.

Butik pasta yapımının artması ile birlikte birer sanat eseri gibi görünen pastaları tasarlayan kişilerin de sayısı artmaya başladı. Hatta size güzel bir haberimiz var, butik pastacılara bütün illerde rastlanabilmekte. Tercihinizi hangi pastadan yana kullanırsanız kullanın en önemlisi gördüğünüz zaman size kendinizi mutlu hissettirecek pastayı bulabilmenizdir. Pasta mutluluk vermek için yaratılmış icatlardan bir tanesi, evet kesinlikle bir icat ve en önemlilerinden biri. Renginden tadına hatta kokusuna kadar kendinize en yakın hissettiğiniz pastayı seçebilirsiniz, sizin pastanız her zaman sizin için en güzel pasta olacaktır. Bizlerle pasta hakkındaki fikirleriniz paylaşabilir, en favori modelinizi belirtebilir, hayallerinizin pastasını tarif edebilirsiniz.

Pasta seçimizi tamamladıysanız, düğün hazırlıklarının bir diğer olmazsa olması düğün fotoğrafçılarını incelemek için sizi böyle alalım.

Yanıtla