Düğünlerin unutulmaz ritüeli olan düğün pastası seremonisi sembolik değer katan unsurlardandır. Gelin ve damat tarafından kesildikten sonra, servis personeli tarafından dağıtılması söz konusudur. Pastayı kendileri ve aileleri ile de paylaşan gelin ve damat, bir ömrü paylaşmadan evvel düğün pastasını paylaşmış olmaktalar.

Düğün Pastası Çeşitleri

Söz konusu düğün pastaları görüntüsü, tadı ve kokusuyla muhteşem bir düğün sembolü ve ikramıdır. Önemini hiçbir zaman yitirmez. En kaliteli malzemeler ile hazırlanması söz konusu olan düğün pastası kesilene kadar deforme olmamalıdır. Kimi pastaneler pastayı imal ettikten sonra çok çeşitli süsleme opsiyonlarına sahiptirler. Örneğin mücevher kutu formunda hazırlanan düğün pastası ilgi çekmektedir. Kimi tasarımlarda ise şeker drajeleri ve işlemeler dikkat çekmektedir. Kurdele, fiyonk ve incilerle zenginleştirilen pastalar görsel açıdan tatmin edici olmaktadır. Kristal taşlı ve güllü pastalar da dikkat çeken ürünler arasındadır. Pastayla aynı renkte veya kontrast renklerde olan taşlar, pastaya harika süs olurlar.

Düğün Pastası Önerileri

Düğün Pastası Çeşitleri

Kaç kişilik olacağı konusu düğün pastası konusunda temel unsurlar arasındadır. Yanlış bir ölçü söz konusu olduğunda pastanın daha az davetliler tarafından tadılması söz konusu olacaktır. Meyveli pastalar söz konusu olduğunda bu kez hangi meyve veya meyvelerin kullanılacağı konuşulmalıdır. Son ana bırakılmayacak kadar önemli olan düğün pastası tadına bakılarak karar verilmelidir. Mevsim koşulları pastanın saklanması ve tazeliğini koruması konularına dikkat edilmesini gerektirir.

Düğün Pastası Çeşitleri

Çikolatalı bir pasta yazın fazla dayanmayacaktır. Meyveli modeller bu yüzden yazın tercih edilmelidir. Çok sayıda meyveli pasta düşünülüyorsa, birbiri ile tat bakımından uyumlu meyveler tercih edilmelidir. Düğünün konseptine uygun pasta seçimi de önemlidir. Bu konuda pastada tasarım devreye girmektedir. Bu konuda oldukça fazla alternatif vardır. Pastanın kendisi kadar servis ekipmanları da önem taşır. Örneğin pasta bıçağı, tepsisi ve tezgahının da temiz ve hijyenik olması sağlık açısından önem taşır.

Düğün Pastası Fiyatları

Düğün Pastası Çeşitleri

50 kişilik bir düğün pastası düşünüldüğünde fiyatlar genel olarak 350 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir. Pastanın katları; dolayısıyla yüksekliği arttıkça fiyatlar da artmaktadır. Fiyatları artıran başka bir unsur ise pasta malzemeleridir. Kreması fazla, meyvesi az bir pasta ile bol meyveli ve çok katlı bir pastanın fiyatı bir olmayacaktır. Fiyat ve kalite oranı bakımından avantajlı olan pastalar tercih edilmelidir. Şeker hamurlarıyla pastalara harika şekiller verilmekte, bazı pastaneler bu konuda istek dahi almaktadırlar.

Düğün Pastası Çeşitleri

Tasarım konusunda da bu şekilde pastaya müdahil olunabiliyor. Pasta konusunda lezzetin yanı sıra hijyen de aranmalı, soğutmalı araçlarla düğün salonuna uygun bir şekilde nakliyesi sağlanmalıdır. Dünyada şimdiye kadar üretilmiş en pahalı pasta, İngiltere’de “Cake” adını taşıyan pastane tarafından 2013 yılı Mart ayında yapılmıştır. Pastanın fiyatı 52,7 milyon dolar olup, yapımında süs olarak 4000 elmas kullanılmıştır.

2019 yılının en sevilen pasta modellerini incelemek için 2019 İçin Alternatif Düğün Pastası Modelleri sayfamıza da bekleriz.

Yanıtla