Harika bir düğünün en önemli öğelerinden biri elbette orkestralardır. Zengin repertuara sahip olması gereken orkestraların yöresel müziklere de hakim olması gerekir. Ankara oyun havasından balkan havasına, uzun havadan horona kadar pek çok müzik kategorisinde hizmet vermeleri söz konusudur. Organizasyonun her aşamasında olduğu üzere düğün orkestrası konusunda da deneyim ve özveri, olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Müzik eğitimli ve sahne deneyimli kişilerden oluşan orkestralar daha çok kabul görür. Enstrüman çeşitliliği konusunu da atlamamak gerekir. Bu ve benzeri şartlar düğün orkestra fiyatları konusunu doğrudan etkiler. Her tarza uygun müzikler çalmak için çeşitlilik olması, ilave çalgı aleti ve çalacak kişi sayısı fiyatları doğal olarak etkilemektedir. Örnek olarak saz, elektrosaz, darbuka, kanun, davul, bas gitar, klavye sayılabilir. Kimi zaman saksafon, trompet ve elektro gitar da düğünün konseptine göre düğün orkestra fiyatları düşünülerek tercih edilebilir. Orkestralar düğünlerin yanı sıra canlı yemek müziği, açılış müziği, konserler ve davetlerde de kullanılmaktadır. Orkestralar ülkemizin kültürel birikiminden sundukları müziklerle düğünü daha tempolu bir havaya sokabilecekleri gibi, bir ağıt veya uzun hava ile hüzünlü anlar yaşatabilir.

Çeşitli Düğün Orkestra Fiyatları

Düğün Orkestra Fiyatları

Bütün müzikal birikimini bir konser tadında düğünlerde icra eden orkestralar, sergiledikleri performansa göre fiyat belirlemektedirler. Bu bakımdan düğün orkestra fiyatları konusunda tecrübe ön plana çıkıyor. Araştırma yaparken deneyim, enstrüman sayısı ve repertuar sorgulanması gereken konular arasındadır. Düğünün tamamı için bir orkestra ile anlaşmak mümkün olduğu gibi, düğün programına göre 30 ile 60 dakikalık bir kısım için de düşünülebilir. Orkestralar fiyat verirken mesafeye göre de hareket edebilmektedirler. Bu bakımdan düğün orkestra fiyatları uzak mesafelere gidildikçe yol masrafı büyüyeceğinden yukarı doğru yükselecektir.

Kimi düğün salonları orkestra hizmetini kendi organizasyonu kapsamında sunmaktadır. Bu durumda dışarıdan ekstra orkestra arayışına gerek duyulmaz. Kimi zaman da anlaşmaya bağlı olarak özel istek üzerine başka orkestralarla anlaşma yoluna gidilebilmektedir. Düğün salonlarından bazıları ise sadece mekan kiralaması yaptığından yemek, ikramlıklar ve orkestra konusunda düğün sahiplerinin dışarıdan hizmet almasını istemektedirler. Kimi orkestralar ise yerli parçaların yanı sıra yabancı parçalarla düğüne romantizm ve modern çizgiler katabilirler. Bu açıdan bakıldığında orkestranın düğüne katkısı daha iyi anlaşılacaktır.

Düğün Orkestra Fiyatları ve Tavsiyeler

Orkestraların teknik konuda desteğe ihtiyacı olacaktır. Bu bakımdan düğün mekanı sadece mekan kiralaması yapsa bile teknik konularda orkestralara kurulum ve söküm aşamasında yardım etmesi söz konusudur. Mikrofon ve mikser gibi konular bir orkestranın performansını doğrudan etkileyen hususlar arasında yer almaktadır. Enstrüman çeşidi, mekanın uzaklığı, ekipteki kişi sayısı ve tecrübesine göre ortalama 1.000 TL’den başlayan düğün orkestra fiyatları 7.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Düğün Orkestra Fiyatları

DJ konusu da ayrıca incelenmesi gereken bir husustur. Kimi düğün sahipleri orkestra ayarlamak yerine DJ hizmeti alarak davetlileri eğlendirme, gelin ve damada da romantik bir atmosfer sağlama amacını taşır. 1970’lerin yanı sıra 80’ler, Anadolu rock, arabesk – fantezi, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Pop Müzik gibi pek çok müzik çeşidi söz konusu olduğundan bunların hepsine hakim orkestra bulmak elbette zordur. Ancak tercihlere göre kapsam daraltılarak konusunda uzman orkestralardan hizmet almak mümkündür. Orkestralar düğün dışında asker uğurlama, milli bayramlar, albüm kayıtları, AVM etkinlikleri, mezuniyet törenleri, lansman ve tanıtım günleri, baby shower günleri, özel gün ve davetlerde de hizmet vermektedirler. Düğün ile kına gecesi bir arada olarak hizmet alınabilmektedir.

Düğün organizasyonu yapabilmek için ihtiyacınız olan malzeme listesini buradan inceleyebilirsiniz.

 1. Avatar
  güler

  selamlar…24 austos izmir çeşmede düğün …..orkesra konusunda aydinlatirsaniz sevinirim…..ekstra davul olduğunda fiyat bilgisi de alabilirmiyim …teşekkürler saygılar…

 2. Düğün Buketi Editörü
  Düğün Buketi Editörü

  Merhabalar,
  Düğün orkestraları hakkında ayrıntılı bilgi ve fiyat teklifleri için aşağıdaki iletişim formumuzu doldurarak bize ulaşım sağlayabilirsiniz. Teşekkür ederiz, mutluluklar dileriz. 🙂
  https://www.dugunbuketi.com/iletisim/

Yanıtla