Düğün organizasyonu hazırlıkları sırasında çiftlerin beklentilerinin en iyi şekilde karşılanması, bu değerli güne anlam katan en önemli detaylardandır. Hayatının geri kalan bölümünü birlikte yaşamayı arzu eden çiftler, bu arzularını dünyaya duyuracakları törenin de görkemli olmasını arzu etmektedirler. Nitekim toplumun temeli olan ‘’aile’’ kavramının ortaya çıkmasının ilk adımı olan bu tören, uzun yıllardır özel ve değerli kılınmak istenmiştir. Bu istek ışığında uygarlık tarihinin en eski dönemlerinden beri çiftler, eşleriyle birlikte çıkacakları bu yeni yolculuğa özel bir anlam katmışlardır. Geçmişten günümüze dek bu bağlamda ortaya pek çok yeni fikir ve konsept çıkmıştır.

Düğün merasimini standartların ötesinde, misafirlerinde ilgi ve merak uyandıracak şekilde organize etmek isteyen çiftler, bu sektörün de gelişmesini sağlamışlardır. Günümüzde, çiftler düğünleriyle ilgili küçük bir araştırma yapsalar dahi, önlerine yüzlerce seçenek sunulabilmektedir. İhtiyaçların ve beklentilerin birbirinden farklı olması da farklı düğün organizasyonu fikirlerinin ve düğün organizasyonu önerilerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Çeşitli fikirler, konseptler, süsleme stilleri, düğün organizasyonu paketleri. Kısacası düğününüzle ilgili kafa yormanız gerekecek her türlü detay, Düğün Buketi farkı ile hazırlanmış olan bu yazımızda yer alıyor olacak.

Düğün Organizasyonu Aşamaları:

  • Fiyat araştırması
  • Mekan seçimi
  • Organizasyon firmaları araştırması
  • Konsept seçimi
  • Düğün planlama

aşamalarını sizler için inceledik!

Organizasyonla İlgili Farklı Düşüncelere Kulak Verin

dugun-organizasyonu-konseptleri-susleme-onerileri (1)

Düğün organizasyonları konusunda her çiftin istekleri ve beklentileri, birbirinden farklı olmaktadır. Kimileri dostları ile dansı, eğlenceyi doyasıya yaşamayı arzu ederken kimi çiftlerin ise düşünceleri daha farklı olabilmektedir. Örneğin nikâh sonrası aile yemeği, termal otelde tatil şeklinde düğün de farklı alternatiflerden olmaktadır. Bu noktada araştırma yapıldığında, karşınıza çıkan yüzlerce seçeneğin olduğunu göreceksiniz. Bu noktada çiftlerin yaşadıkları bölgenin özelliklerini de iyi araştırmaları faydalarına olacaktır. Örneğin İstanbul gibi kalabalık bir şehirde, betonların arasında yaşayan insanların tercihi genellikle doğa ile iç içe kır düğünlerinden yana olmaktadır.

dugun-organizasyonu-konseptleri-susleme-onerileri7

Bununla birlikte İzmir’de düğün organizasyonu gerçekleştirmek isteyen kişiler ise İzmir’in termal sularından faydalanabilmektedirler. Bu sebepten dolayı İzmir düğün organizasyonları için termal oteller de tercih edilmektedir. Vintage düğün organizasyonu, İslâmi düğün organizasyonu gibi ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Görüldüğü üzere, basit bir plânlama ile ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap verecek çeşitli seçenekler bulabilirsiniz. Sahip olduğunuz seçeneklerin bolluğunu asla kafa karıştırıcı bir unsur olarak görmeyin. Bu seçenekler arasında araştırmanızı yapabilir, eşinizle görüşmeler sağlayarak sizi ve eşinizi en çok neyin mutlu edeceğini belirleyebilirsiniz. Öncelikle kendinizin ve ailenizin bir düğünden isteklerini, beklentilerini belirleyerek bunları eşinizle paylaşabilir, aynı şekilde onun da istek ve beklentileri doğrultusunda organizasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Fikirler Paylaştıkça Güzelleşir

dugun-organizasyonu-konseptleri-susleme-onerileri (2)

Düğün organizasyonu hazırlıkları döneminde çiftlerin karşısına çıkan pek çok seçenek arasında kararsızlığa düştüklerini görmek çok olası bir durumdur. En iyi düğün organizasyonu şirketleri, düğün organizasyonları paketleri, düğün organizasyonu nasıl yapılır gibi çeşitli sorular, çiftleri meşgul edebilir. Ancak sevdiğiniz ile bir olmaya çıkacağınız bu mükemmel yolda, bu tür şeyleri dert etmeniz son derece yersiz olacaktır. Gelişen dünya ile günümüzde bu alanda son derece bol seçenekler bulmanız mümkün olacaktır.

Seçeneklerinizin çok olması, kendi ihtiyaçlarınıza göre şekillendireceğiniz bu muhteşem gecenin de arzuladığınız gibi geçmesi anlamına gelecektir. Eşiniz ile sağladığınız görüşmeler dahilinde ortak noktada buluşabildikten sonra, tüm ihtiyaçlarınızı, bu alanda hizmet veren işletmeler sayesinde kolaylıkla karşılayacaksınız. Dilerseniz bir uçak eşliğinde gökyüzünde, dilerseniz dalgıçlar eşliğinde suyun altında… Bu mükemmel anda evet diyebileceğiniz çeşitli seçeneklerinizin olması, bu işi sizler için daha da heyecan uyandıran bir hâle bürünmesini sağlayacak. Bu sayede eşinizle yeni bir yolculuğa ilk adımı attığınız anı, sizlerin ve dostlarınızın dillerinden uzun yıllar boyunca düşmeyecek mükemmel anılar hâline getirebileceksiniz.

Bana En Uygun Düğün Konsepti

dugun-organizasyonu-konseptleri-susleme-onerileri (3)

Düğün organizasyonları konusunda seçilecek olan konsept de büyük önem arz etmektedir. 80 milyon insanımızla birlikte bir arada yaşadığımız ülkemizin her karış toprağı, farklı kültürlere sahip insanları bir araya getirmektedir. Ülkemizin Güneyinden Kuzeyine, Doğusundan Batısına çeşitli düşünce ve anlayışlara sahip pek çok insan yaşamaktadır. Kültürel farklılıklarımızın bu denli kuvvetli olması, düğünler konusunda beklentilerin de birbirinden farklı olmasını sağlamıştır. Çiftler, bu noktada konseptler içerisinden kendilerine en uygun olanı seçmekte güçlük çekebilmektedir. Her birimizin geçmişi, şimdisi ve geleceği birbirinden farklı olmaktadır. Bu durum karşısında da hepimizin hayatımızdan, evliliğimizden ve düğün organizasyonumuzdan da beklentileri farklı olacaktır. Bu konuda karşınıza kır düğünü, otel düğünü, restoranda düğün, tarihi mekânlarda düğün gibi pek çok seçenek çıkacaktır.

dugun-organizasyonu-konseptleri-susleme-onerileri8

Bununla birlikte çeşitli düğün organizasyon firmaları, süsleme firmaları, düğün organizasyon paketleri gibi detaylarla da karşılaşacaksınız. Bu noktada tavsiyemiz, bugüne dek gerçekleştirilmiş olan düğünleri detaylı şekilde incelemeniz olacaktır. Bu incelemeyi en iyi şekilde yapmalı, ancak gerçekleştirilmiş düğünler kesinlikle tamamı ile örnek alınmamalıdır. Başka birisini son derece mutlu etmiş olan bir düğün konsepti, sizler için başta heyecanlandırıcı gözükse de aslında istediğiniz seçenek olmayabilir. Yalnızca başkalarının gözündeki mutluluğu okuyarak, aynı konseptin sizler için de mutluluk verici olacağını söylemek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden kendi istek ve beklentilerinizi ön planda tutarak bir değerlendirme yapmanız, sağlıklı olacaktır.

Düğün Organizasyonu Firmalarından Destek Alabilirsiniz

dugun-organizasyonu-konseptleri-susleme-onerileri 4

Misafirlerinizi büyüleyecek, zevkinizi yansıtacak bir düğün organizasyonu hazırlığı içerisindesiniz. Onlarla geçireceğiniz anları daha özel kılmak, düğün töreninizi daha görkemli hâle getirmek istiyorsunuz. Ancak bunun için doğru seçimleri yaptığınızdan emin misiniz? Kullandığınız düğün organizasyonu malzemelerinin, konseptinize uygun olması, ortamın daha mükemmel bir hâle gelmesine katkı sağlayacaktır. Bu noktada masalarınız, pasta arabanız, masa sandalye süslemeniz, gelin masası ve nikâh masası süslemeniz, çiçek süsleme, gelin yolu süsleme gibi detaylar önem arz edecektir. Bununla birlikte nikâh şekerleriniz, düğün davetiyeleriniz gibi çeşitli detaylar da önemlidir. Bu gibi detaylara gereken azami özeni gösterdiğinize emin olmalısınız.

Bu noktada son dönemlerde gittikçe ön plana çıkmaya başlayan sade, rahat bir tema olan minimalist düğün dekorasyonunu inceleyebilirsiniz. Minimalist düğün dekorasyonu, düğün alanlarında aşırılıktan uzak, yalnızca ihtiyaca cevap veren sade bir tasarım olarak ön plana çıkmaktadır. Bu detaylarla birlikte, örneğin tarihi mekânda düğün gerçekleştirecekseniz düğün organizasyonu malzemelerinizi de buna göre seçmeniz gerekecektir. Küçük detaylar olarak görünüyor olsa da düğün organizasyonu için kullanacağınız malzemeler, misafirleriniz üzerinde büyük etki yaratacaktır. Bununla birlikte İzmir’de veya Ankara gibi şehirlerde bir düğün organizasyonu gerçekleştiriyorsanız, kendi şehrinizle ilgili güzel detaylara da yer verebilirsiniz. Örneğin İzmir için küçük, maket bir saat kulesi yaptırabilir, düğün alanınıza gelen misafirleri şaşırtabilirsiniz. Düğün alanınızda kendilerini, Kordon havası alıyor gibi hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Çeşitli paketler ve organizasyon firmaları hakkında Dugunbuketi.com sayesinde detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hayallerimdeki Düğünün Maliyeti

dugun-organizasyonu-konseptleri-susleme-onerileri

Düğün hazırlıkları döneminde şüphesiz ki akılları en çok meşgul eden detaylardan bir tanesi de bütçe olacaktır. Bu detay, pek çok kişi için düğün organizasyonundan istekler ve gerçekleştirilebilecekler arasında bir engel olarak görülmektedir. Muhakkak ki geniş bir bütçenin sizlere sunacağı imkân yelpazesi de buna göre geniş olacaktır. Ancak bu durumu bütçe sıkıntısı olanlar hayâllerindekileri gerçekleştirmekte zorlanırlar şeklinde değerlendirmek son derece yanlış bir yaklaşım olacaktır. Hayatın her alanında bütçe, insana çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Bu durum, düğün organizasyonu fiyatları konusunda da bütçenin ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Ancak bütçe olduğu kadar kişinin yaratıcılığı, isteği ve güzel duyguları da önem arz etmektedir.

dugun-organizasyonu-konseptleri-susleme-onerileri9

Düğününüz ile ilgili bütçenizin yeterli olmadığı noktalarda zihinsel gücünüzü kullanarak muhteşem değişiklikler yaratabilirsiniz. Karakterinizi, anlayışınızı yansıtan küçük ancak samimi dokunuşlar, düğününüze paranın getiremeyeceği çeşitli güzellikler getirecektir. Bu noktada bütçe sıkıntısı olan çiftler, para ile sağlayacakları imkânlar yerine bu tür fark yaratan detaylarla ilgilenirseler, büyük değişimler yaratabileceklerdir. Düğün organizasyonunuzla ilgili misafirlerinizi büyüleyecek detayları, küçük bedeller karşılığında temin etmeniz mümkündür. Ancak bu noktada yaratıcılığınızı, ince düşüncenizi sonuna dek kullanmanız gerekecektir. Sonuç olarak; düğününüzde paranın sizlere sağladığı avantajlardan sonuna dek faydalanmalı, paranızın yetersiz kaldığı noktada da zihin gücünüzle harekete geçmelisiniz. Misafirlerinize yapacağınız çeşitli jestler, süsleme detayları, doğru düğün organizasyonu malzemeleri kullanımı gibi detaylara önem verebilirsiniz. Bu sayede misafirlerinizin katılacakları düğün organizasyonunda kendilerini özel ve güzel hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Sıkı Bir Araştırma Yapın

dugun-organizasyonu-konseptleri-susleme-onerileri5

Düğün organizasyonunuz için harcamaya hazır olduğunuz paranın miktarı, düğününüz merasiminiz için belirleyici olacaktır. Ancak bu noktada karşınıza çıkacak olan pek çok mekân, pek çok seçenek ve fiyat teklifleri olacaktır. Düğün mekânları ile sağlanan görüşmelerde, ödemeniz gereken tutarın yukarı ya da aşağı yönlü hareket etmesini sağlayacak pek çok detay olduğunu fark edeceksiniz. Çeşitli düğün paketleri, süsleme önerileri, organizasyon şirketleri ve düğün organizasyon malzemesi gibi detaylarla karşılaşacaksınız. Bu gibi durumlar kafa karışıklığı yaratıyor gibi görünüyor olsa da, gerçek böyle değildir. Düğün organizasyonunuzla ilgili seçeneklerinizin çok olması, bütçe konusunda sizlere fayda sağlayacaktır. Örneğin mekânlar tarafından düğünün yapılacağı tarih, önemli bir detay olarak görülmektedir.

Düğününüzü yüksek sezonda, rezervasyonların çok olduğu bir dönemde gerçekleştirmeyi isterseniz, düğün bütçenizi artırmış olacaksınız. Bunun yerine daha çok Mart, Nisan gibi ayları tercih etmeniz, daha makul fiyatlarla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca hafta içi ve hafta sonu düğün fiyatları da farklılık göstermektedir. Bununla birlikte düğüne katılım sağlayacak kişi sayısı, ulaşım detayları, düğün menüsü gibi çeşitli seçenekler, belirleyici olacaktır. Bu seçenekler arasından işletmeler ile görüşmeler sağlayarak kendinize en uygun olanını belirleyebilir, hayâllerinizdeki organizasyona bütçeniz dahilinde ulaşabilirsiniz. Akşam yapılacak bir düğün yerine gündüz organizasyonunu tercih edebilir, düğün için ödemeniz gereken fiyatı aşağı yönlü hareket ettirebilirsiniz.

Stresten Uzak Kalmaya Çalışın

dugun-organizasyonu-konseptleri-susleme-onerileri6

Eşinizle birlikte çıkacağınız bu eşsiz yolculuğun hazırlık aşaması, dışarıdan zor görülse de aslında son derece eğlencelidir. Ancak bu noktada bu yolculuğun eğlence şeklinde veya stres şeklinde geçecek olması, çiftlerin tutumlarına bağlıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli detay, çiftlerin birbirlerinin isteklerine saygı duyuyor olmalarıdır. Saygı, tıpkı sevgi gibi hayatımızın her alanında bizlerin işlerini kolaylaştıran yegâne erdemlerdendir. Bu sebepten dolayı da düğün hazırlığı dönemindeki çiftlerin sahip olduğu karşılıklı saygı, çıkacakları muhteşem yolculuklarında en büyük yol arkadaşları olacaktır. Eşinizi, gerekli görüldüğü takdirde ailelerinizi de bir araya alarak, düğününüz ile ilgili detaylar konusunda görüşebilirsiniz. Düğününüzle ilgili sizler için çok önemli bir detay, eşiniz için bir anlam ifade etmiyor olabilir.

Bu durum karşısında eşiniz, bu detay için harcama yapmak istemiyor olabilir. Bu ve bunun gibi pek çok düğün organizasyonu konsepti, süslemesi gibi detaylar konusunda tarafların birbirini anlaması çok öenmlidir. Birbirinizi anlamanız, ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize saygı duymanız, ilerleyeceğiniz bu önemli yolda sizlere destek sağlayacaktır. Düğününüz ile ilgili bir durumu, sırf karşı taraftaki istediği için isteksiz bir şekilde gerçekleştirmeniz, sizlerde endişe ve mutsuzluğa yol açabilecek nitelikte olacaktır. Bu sebepten dolayı tüm detayların önceden oturulması, konuşulması ve anlaşılması önem arz etmektedir. Çiftler, bu gibi detaylar noktasında kuvvetli bir iletişim eşliğinde ilerlemelidirler. Bu sayede gerçekleştirilecek törenin hem eşleri, hem aileleri, hem de törene katılacak misafirleri son derece memnun etmesi de kaçınılmaz hâle gelecektir.

Peki sizin hayalinizdeki düğün konsepti ne? Sizce kusursuz bir düğün organizasyonu nasıl olmalı? Yorumlarınız gelin ve damat adaylarına ilham vermesi açısından çok önemlidir. Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Ayrıca bakmanızı öneririz; Kına Gecesi Organizasyonu ve Kınaya Dair Her Şey.

Yanıtla