İdeal bir düğün için gerekli düğün organizasyon malzemeleri arasında ilk sıralarda nikah masası ve sandalyeleri gelmektedir. Tiffany ve Napoleon gibi adlar verilen sandalye tiplerin yanı sıra plastik sandalyeler de söz konusu olabilmektedir. Ayrıca sandalyelerin süslenmesi kapsamında renkli tüllerle veya kurdeleler vasıtasıyla bağlanması ve sandalyenin giydirilmesi söz konusudur. Ayrıca nikah kürsüsü de dekorun bir parçası olarak popüler düğün organizasyon malzemeleri arasında yer alır.

Düğün Organizasyon Malzemeleri

Masa üstü süslemeleri olarak ise tek kolludan başlamak üzere 2, 3, 4, 5 veya 6 kollu şamdanlar bulunmaktadır. Şamdan pirinçten yapılabildiği gibi üzeri taşlı olarak da imal edilebilmektedir. Nikah masası çiçeği yapma veya doğal olabiliyor. Gelin buketi ise düğünler için artık olmazsa olmaz hükmündedir. Işıklandırmalı ve dekorlu “gazebolar” ise son dönemin moda organizasyon malzemeleri arasında yer almaktadır. Düğün girişlerine çeşitli tasarımlarda tag (tak) uygulaması yaptırılabiliyor. Kimi ferforje olduğu gibi kimi de kalp şeklinde olarak tasarlanabilmektedir. Diğer bir masa süsleme unsuru olan “suplalar” ise metal çerçeveli, gümüş – kare, altın çerçeveli, taşlı ayna ve altın cam olarak üretilebilmektedir.

Alternatif Düğün Organizasyon Malzemeleri

Düğün Organizasyon Malzemeleri

Görsel şovlarda kullanılan bazı makinelerin (köpük, lazer, havai fişek, volkan, maytap, konfeti makinesi vb.) yanı sıra ışık, görüntü ve ses sistemleri, “Truss” sahneler düğün organizasyon malzemeleri arasında sayılabilir. Ayrıca hem çocuklar hem de yetişkinler için patlamış mısır makinesi / arabası, pamuk şeker makinesi, Osmanlı şerbetçisi ve macuncusu da bu tür malzemelerdendir. Bazı düğünlerde mehter gösterisi de yapılabildiğinden mehter takımı malzemeleri de düğün organizasyon malzemeleri kapsamında sayılabilir.

Düğün Organizasyon Malzemeleri

Masaların süslenmesinde kullanılan kumaşlar da listede yer almaktadır. Masa üstü süslemeleri arasında canlı çiçek, yapay çiçek, cam vazo, mumluk; çocuk malzemeleri bakımından ise küçük ebatlı sandalyeler bulunabilmektedir. Çeşitli renklerde yer minderi ve puflar da listede bulunmaktadır. En önemli süsleme malzemesi olan balonlar da unutulmamalıdır. Papatya balonlar, zincir balonlar, uçan balonlar, sütun balonlar, nazar boncuğu balon ve balon tak gibi balon süsleme alternatifleri bulunmaktadır. Kokteyl formatında bir düğün için ise kanepeler, kuru pastalar, ekler ve meşrubat söz konusudur. Gelin yolu konusunda ise çiçekli veya çiçeksiz aynalı gelin yolu ve vazo, fiber gelin yolu, gold kristal gelin yolu gibi alternatifler vardır.

Düğün Organizasyon Malzemeleri Örnekleri

Düğün Organizasyon Malzemeleri

Davetlilerin oturması için gerekli oturma grupları da düğün organizasyon malzemeleri arasında gelir. Sedirli ve puflu bir oturma grubundan lake bar masa ve sandalye takımına kadar çeşitli alternatifler vardır. Pistlerin çeşitli dekorlarla kaplanması da bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Sahne arkası led aydınlatmalar da son yıllarda alışılagelen bir dekor uygulamasıdır. Mumluklar da cam, simli ve gold mumluk gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Masalardaki numaratörler de çeşitli renk, desen ve malzemelerle üretilir. Masaların üzerine serilen kumaşlar da düğün malzemelerinden biri olarak çuval bezi, dantelli, saten veya pamuklu olabiliyor.

Düğün Organizasyon Malzemeleri

Sandalye giydirmeleri arasında serpme giydirme ve streç kadife giydirme söz konusudur. Havai fişekler de ayrı bir konu olarak değerlendirilmektedir. Çeşitli büyüklüklerde ve menzillere sahip havai fişeklerin bazı düğün mekanlarında yasak olduğunun farkında olunması gerekiyor. Kimileri bunun yerine dilek fenerleri uygulamasına gitmiş olup, görsel açıdan mükemmel pozlar ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda geceye romantik bir hava katan bu hava etkileyici bir ambiyans oluşturuyor. Davetlilere ikram edilen lokumluk ve şekerliklerin yanı sıra davetlilere verilmesi söz konusu hediyeler de düğün malzemeleri arasında yer almaktadır.

Düğün organizasyonu ile ilgili daha fazla fikir edinmek için Düğün Organizasyon Fikirleri ve Öneriler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yanıtla