Duygu ve düşünceleri nota ile anlatma sanatı olan müzik, düğünlerin de vazgeçilmez unsurları arasındandır. İlk danstan oyun havasına kadar “playlist”ler söz konusu olabilmektedir. Öte yandan gelin başından damatlığa, ikramlıklardan gelinliğe kadar düğünü oluşturan bütün detayların bir modası vardır. İşte düğün müzikleri konusunda da durum böyledir. Nostaljik müzik tutkunu kimi çiftler olduğu gibi, yabancı müzik eşliğinde bir düğün isteyenler de bulunmaktadır. Dünya geneline bakıldığında 13 adet müzik türünden bahsedilmektedir. Bunlardan bazıları halk, hip – hop, klasik müzik, rock, caz, blues ve R & B (funk, disco) türleridir. Ülkemizde düğünlerde halay ve oyun havaları ağırlıktadır. Dans müziği olarak hafif müzik tercih edilir. Orkestralar ve düğün salonları bu konuda mahirdirler. İstek parçalar da çalabilen DJ’ler son yıllarda düğünlerde aranan özellikler arasına girmiştir. Her dönem popüler şarkılar eşliğinde düğün müzikleri seçilmektedir. Seçilen müzik, düğünün temposu hakkında davetlilere bir fikir verir.

Düğün Müzikleri Çeşitleri

Düğün Müzikleri Trendleri

Düğünün başlangıcında gelin ve damadın sahneye gelişlerinde başlayan düğün müzikleri de çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Kına gecesi müzikleri ayrı bir başlığı hak etmekle birlikte ağızdan ağıza yüzyıllar boyunca taşınmış bir geleneksel değerimiz olduğundan bahsedilebilir. Düğünlere dönecek olursak ilk dans müzikleri oldukça önem taşıyan bir konudur. Romantizmin doruğa çıktığı ilk dans, gelin ve damat kadar onları izleyenleri de duygulandıran zaman dilimini ifade eder. Pasta töreni esnasında daha tempolu ve hareketli müzikler tercih edilir. Oyun havaları söz konusu olduğunda ise Ankara oyun havalarının büyük ağırlığı vardır. Her yaştan insanımızın ezbere bildiği bu oyun havaları gelin ve damadın memleketi neresi olursa olsun düğünlerin vazgeçilmezi olmuştur. Karadenizli bir çiftin düğününde horon da olmazsa olmazdır. Ege yöresinde harmandalı da böyledir. Son dansta da ilk danstaki gibi romantizm ön plandadır.

Düğün Müzikleri Seçimi

Düğün Müzikleri Trendleri

Bazıları ise bu konuyu tamamen düğün organizatörlerine bırakırlar. Detaylarla uğraşmaktan hoşlanan çiftler ise “playlist” oluşturarak düğünlerinde çalınmasını istedikleri şarkıları düğün salonu sahiplerine bildirirler. Kimi düğün salonlarına ünlü sanatçılar davet edilerek davetlilere hoşça vakit geçirmelerini sağlar. Yerel sanatçılar da aynı şekilde davetlileri coşturur. Orkestralara da bu konuda büyük iş düşmektedir. İstek parçaların çalınması da eskiden beri görülen bir uygulamadır. Hatta peçetelere yazılarak verilmesi de ayrı bir ritüeli teşkil eder.

Sosyal paylaşım mecralarında birçok düğün müzikleri alternatifleri yer almaktadır. Bunlardan yola çıkılarak bir müzik listesi oluşturulabilir. Genelde her dönemin moda müzikleri bu iş için kullanılmakta olup, çiftlerin yaşam tarzlarına bağlı olarak değiştirilebilmektedir. Nostaljik müzik tercihleri bu konuda en çok ilgi çeken müzikler arasındadır. Aşk müziklerinden bahsetmeye bile gerek yoktur. Düğünlerde romantizmin hakim olduğu zaten bilinen bir gerçektir. Neşe veren kıpır kıpır şarkılar düğüne renk katmaktadır.

Düğün yapmayı düşünmüyor ama nikah sonrası sevdikleriniz ile eğlenmeyi düşünüyorsanız da yazımızın sizin için faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Nikah Sonrası Eğlence Mekanları Önerileri sayfamızdan istediğiniz saate kadar müzik dinleyip eğlenmenize olanak sağlayan mekanları öğrenebilirsiniz. Mekanlar ile ilgili karşılaştırma yapıp karar verebilirsiniz.

Yanıtla