Hayatınızın en özel günlerine çok az kaldı. Düğününüzün konseptini hazırlamanız gerekiyor. İkrama da karar verirseniz tüm organizasyon şekillenmiş olacak. Bütçenize uygun, lezzetli, hijyenik ve herkese hitap edecek bir menü içeriği… Peki ama nasıl? Gözünüzü korkutmayın. Biz, bu yazımızda yapacağımız derleme ile aklımıza gelen düğün ikramlık önerileri ve size gereken tüm ipuçlarını vermeye çalışacağız. Kahvenizi hazırlayın ve sadece yazımıza odaklanın. Tüm sorularınızın cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Evlilik organizasyonlarında en önemli başlıklardan biri de menü seçimi oluyor. Organizasyonun içeriğini zenginleştiren en önemli aşama, vereceğiniz düğün ikramlıkları. Konuklarınız sizler için uzun yollar katediyor, hatta önemli bir kısmı sizin için o gün seferber oluyor adeta. Güzel günün telaşesinden yemeğe vakit bile ayıramıyorlar. Düğün heyecanınız ve onca koşturmanızı çok iyi anlıyoruz. Ancak iyi bir ev sahibi olarak davetlilerinizi de masal dünyanızdan bir parça olarak görmek suretiyle göze ve kulağa olduğu kadar damak ve midelere de en iyi şekilde hitap etmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Hatta bundan tüm kalbimizle eminiz! İşte bu özgüvenle size tüm düğün konseptleri için yerli yerince, fiyatları makul, ve leziz düğün menüsü seçeneklerini sıralamaya başlıyoruz. Öte yandan tüm bu cevaplar ve daha fazlaları için profesyonel organizasyon firmalarından yardım alabilirsiniz. Size önerebileceğimiz firmalara sitemizden “ücretsiz teklif alarak” ulaşabilirsiniz.

Düğün Salonu İkramlık Önerileri

Düğün salonunda bir organizasyon, nostaljik özelliği ve makul fiyatları ile günümüzde oldukça popüler hale geldi. Yeni evlenecek çiftler bazen düğün için bazı durumlarda da nişan ya da kına için düğün salonlarını tercih ediyorlar. Günümüzde bazı düğün salonları oldukça şık ve havalı. O bilindik çok yıldızlı otelleri ve özel mekanları aratmıyorlar. Fiyatları uygun, salonlar saray gibi! E bir de düğün ikramlıklarını çözersek daha ne olsun? Küçük bir sorun var, bahsettiğimiz bu düğün salonlarında malum klişe üçleme kesin gibi: Pasta, kurabiye, limonata. Aslında tatlı tuzlu kurabiye, düğün pastası ve içecek güzel fikir. Fakat daha güzel bir fikrimiz var; bu klişeyi sonlandırmak artık sizin elinizde! Çünkü artık birçok düğün salonu ciddi anlamda yemek servisi verebiliyor. Seçtiğiniz düğün salonuyla yemek servisi konusunda anlaşabilir, kendinize uygun bir düğün ikramlık menü içeriği oluşturabilirsiniz. Böylelikle makul fiyatlara konuklarınızı keyifle ağırlayabilirsiniz.

Eğer yemek yerine daha hafif bir atıştırmalık menü isterseniz ilgili salon yetkilileri bunu da sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Buradaki üçleme daha leziz: Patates kroket, sigara böreği, mitite köfte. Buyrun kokteyl menümüze!

Otel Balo Salonu & Havuz Başı Düğün İkramlık Önerileri

dugun-icin-ikramlik-onerileri (2)

Düğün nişan ya da kına organizasyonlarında düğün ikram kısmının en rahat çözüldüğü mekan tipleri oteller oluyor. Özellikle beş yıldızlı, dört yıldızlı ve özel statülü oteller, davet menüsü oluşturmak konusunda oldukça uzmanlar. Burada size kalan genellikle sunulan menüler arasında tercih yapmak ya da menü alternatifleri içinden parçaları seçerek düğün ikramlık varyasyonunuzu oluşturmak oluyor. Düğün menüleri genellikle 3, 4 ya da 5 aşamalı sunuluyor. Bir açılış tabağı ki genellikle meze tabağı oluyor bu, ardından bir ara sıcak, ana yemek ki et ya da tavuktan oluşur. Düğün pastası ya da mekanın menüsünde yer alan tatlı ile sonlanır. Limitli ya da limitsiz alkollü ya da alkolsüz içeceklerle servis edilir. Ordövr tabağı – tereyağlı su böreği domates sos ve nane yaprağı eşliğinde – dana fleminyon, dömi glass sos ve safranlı pilav eşliğinde – düğün pastası.

dugun-icin-ikramlik-onerileri (3)

Nikah şekerini de masalara yerleştirdik mi, buyurun mis gibi menüye! Düğün düğün ikramlıkları arasından en rahat olanı otel menüleri demiş miydik? 16 çeşit düğün yemeği menü listeleri yetmezmiş gibi, bir o kadar zengin kokteyl prolonge menüleri de kafamızı günlerce bu iş içine gömmemizi istemelerine delalet değil de nedir?  Bir de cips-çerez- krudite – içecekler içeren ön kokteyl menüleri var ki sormayın. Ama sorun yok. Biz bunu da aşarız. Bu konuda en önemli yol göstericimiz fiyatları, evet.

Ancak bir şeyi de atlamamamız gerekiyor: Davet konseptimiz. Standart bir düğün yemeği için konuklarımızın beğenilerine göre menülerden birini seçebiliriz bence, evet yeterince iyiyiz! De, kına organizasyonu için daha Osmanlı menü düşünebilirsiniz. Düğün ikramlık menüsünde hünkar beğendiler, dana mutancanalar, saray sarmalar havada uçuşabilir. Bekarlığa veda için pop art, modern ve hafif seçeneklere yönelmemiz daha doğru olabilir mi acaba sizce ne diyorsunuz? Herkes ayakta ve atıştırmalıklardan oluşan düğün ikram tabağı elinde. Bizce çok tatlı!

Kır Düğünü İkramlık Önerileri

dugun-icin-ikramlik-onerileri (4)

Düğününüzü şöyle güzel bir bahar ya da yaz gününde yemyeşil uçsuz bucaksız bir kır bahçesinde hayal edince biz bile heyecanlandık. Bu bahçede güzel dekore edilmiş şık masalar, özel nikah şekeri ya da hediye köşeleri, ağaçlarda sallanan süsler… Her şey ama her şey kusursuz olacak. Peki ya düğün ikramlıkları?

Bu konuda otellerde olduğu gibi birçok kır bahçesi de belli firmalar tarafından işletiliyor. Özellikle İstanbul Sarıyer-Bahçeköy- Polonezköy gibi lokasyonlarda oldukça uygun şık davet alanları var. Kendilerinin özel davet menüleri bulunuyor. Yine size düğün ikramlık menüleri arasından seçim gibi bir görev düşecek. Yalnız bu açık mekanlara özgü uygun bir düğün ikram şeklinin de açık büfe olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Düğününüzü şık, bohem ve rahat bir konsepte büründürmek için açık büfe düğün ikram menüsünü memnuniyetle önerebiliriz. Bunun yanı sıra sınırlı bir kokteyl menü de düşünülebilir. Kanepe, çerez, alkollü veya alkolsüz içecekler, tatlı tuzlu atıştırmalıklar kır düğünü için enfes olabilir. Eğer kır düğünü için seçtiğiniz mekan elverişli ise, kendi catering firmanızı getirebilir, düğün ikram konusunda tamamen özgür olabilirsiniz. 

Restoranlar İkramlık Önerileri

dugun-icin-ikramlik-onerileri (5)

Özellikle büyük şehirlerde oldukça fazla sayıda restoran bulunuyor. Bu mekanların sayıları da günden güne artıyor. Yine görkemli, modern, her detayı düşünülmüş, hijyenik ve ferah restoranlar ve mideleri şenlendirecek güzel lezzetleri düğün, nişan ya da kına davetleri için istediğimiz her şeyi bize sağlamış oluyor.

Restoranların bir diğer özelliği de, çoğunlukla kendi konseptlerine ve belli bir mutfağa hizmet ediyor olmaları. Sanıyoruz ki ülkemizdeki restoranlar ağırlıklı olarak Türk Mutfağı’nın seçkin lezzetlerini en iyi şekilde sunuyor. Ayrıca araştırmaya başlayınca restoran düğün ikramlık fiyatlarının otel menülerinden bir tık daha uygun olduğunu göreceksiniz. Denize nazır geniş bir salonu olan hoş bir restoranda, mis gibi bir davet menüsüyle hayatınıza merhaba derken konuklarınızı da saraylara layık lezzetlere boğabilirsiniz.

Yemekli düğün sözcüklerinin tam karşılığı olacak bu düğün konseptinde, sanırız ki her şey unutulsa da düğün ikramlarınız unutulmayacak. Bu arada önemli bir ipucu daha; Kusursuz bir düğün için, organizasyon anlaşması yapmadan önce menü tadımını mutlaka yapın. Böylelikle gelişebilecek tatsız sürprizlerin önüne geçmiş olacaksınız.

Tarihi Mekanlar Düğün İkramlık Önerileri

dugun-icin-ikramlik-onerileri (6)

Turizm ve arkeoloji cenneti olan ülkemizde, birçok tarihi yapı bulunuyor. Son yıllarda restore edilip kullanıma kazandırılan birçok bina, kasr, köşk aynı zamanda etkinlikler için kiralanabiliyor. Böylelikle bir saray mensubu ya da bin yıllar önce yaşamış efsane bir prenses gibi hissedebileceğiniz ve asla unutulmayacak bir düğün nişan ya da kına organizasyonu yaşamanız mümkün olmuş oluyor. Taştan yapılmış görkemli bir bina ya da eski cumbalı bir köşk. Biraz da nostalji seviyorsanız, burada yapılacak bir düğünün yerini ne tutabilir ki?

Bu alanlar için en kritik bilgi, belediyeye ait ve kamu tarafından işletilenler dışında, diğer büyük yapıların sadece alanı kiralamaları. Diğer tüm hizmetleri olduğu gibi catering hizmetini de siz davet sahibinin götürmesi gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Bu konuda da yine paniğe gerek yok. Catering firmaları yalnızca yemeği ve düğün ikramlık değil, masadan su sürahisine kadar tedarik edip getiriyorlar. Sunum ve toplanma işlemini de yaptıkları için siz seçtiğiniz o büyülü mekanda yeni hayatınıza merhaba derken düğün ikram ve sunum kısmını tamamen aklınızdan çıkarabilirsiniz.

Catering Firmaları ve Sundukları Hizmetler

dugun-icin-ikramlik-onerileri (7)

Yukarıda sıkça da belirttiğimiz gibi bazı işletmeler mekanı size kiralayarak kendi düğün ikramlık menünüzü kendiniz getirmenize olanak sağlıyorlar. Bu durum size hem bütçe açısından hem de seçim özgürlüğü bakımından artılar sağlıyor.

Catering firmalarının çalışma prensipleri, yemekleri sunuma hazır halde getirmelerinin yanı sıra, yemek için gerekli tüm ekipmanları, servis setlerini, kimi kez yemek ve kokteyl masalarını da sağlıyor olmaları. Catering firmalarının hizmeti bununla da sınırlı değil. Yemekleri servis edecek garson ve komi ekibini de sağlayarak anahtar teslim iş yapmış oluyorlar. Yani eğer düğün mekanınız buna elverişli ise, siz catering firmanızla onları koordine ediyorsunuz ve düğün gecesi entegre olmuş bu iki hizmet sağlayıcısı organizasyonu aksaksız yürütüyor. Evet bizce de harika bir sistem!

Catering firmalarının da davet menü seçenekleri tıpkı bir otelinki kadar zengin ve fiyatları daha makul. Yine menüler arasından tercih ve geçişlerde 3-4-5 aşamalı menü ikram edebilir. Açık büfe, kokteyl menü, kokteyl prolonge menü gibi varyasyonları değerlendirebilirsiniz. Davet konseptinize, renginize en uygun menü tipini oluşturmak için catering firmanız elinden geleni yapacaktır. Bence bunu bir düşünün.

Evde İkramlık Hazırlama

dugun-icin-ikramlik-onerileri (8)

Eğer siz de düğün, nişan ya da kına gecenizi direkt kendi elinizden çıkmış ürünlerle renklendirmek istiyorsanız, önünüzde duracak hiçbir şey yok. Söz ve nişan organizasyonlarında artık oldukça yaygınlaştı bu yöntem. Bir iki yıla kadar aracı kurumlarla yapılan bu organizasyonlar artık müstakbel gelinlerin egemenliği altına girdi. Bir düğün ikramlık masasında cupcake, kanepe, cips, çerez, tatlı tuzlu atıştırmalıklar, alkollü ya da alkolsüz içecekler ve pasta yerini estetik bir biçimde alıyor. Ve başlasın organizasyon!

Kına geceleri için güllü lokumlar, şerbetler, çerezler ve kurabiyelerin yanı sıra, kına menüsü denen bir mevhum var. O alışık olduğumuz anne günlerindeki menü, kına gecelerine transfer edilmiş görünüyor. Zeytinyağlı sarma, kısır, mercimek köftesi, su böreği, Amerikan salatası, patlıcan salatası, ya da makarna salatası. Artık gönlünüzden ne koparsa… Bu güzel düğün ikramlıkları ile hanımlar mutlu siz mutlu. Biraz modern dans, biraz oryantal bir miktar damat halayı ve alışık olduğumuz o gün ikramları. Kına gecesinin olmazsa olmazı keselerde kına ve çerez düğün ikramını da atlamamak gerektiğini belirtmemiz gerekiyor.

Ev Tipi Catering Girişimcileri

Kadınların çalışma yaşamına katılmasıyla birlikte eğitim almış ya da alamamış birçok kadın gastronomi sektöründeki yerini aldı. Butik pasta ve kurabiye yapımıyla başlayan bu girişimler artık ev tipi sağlıklı gündelik yemek ya da davetlere catering hizmetlerine kadar ulaştı. Toplum olarak evde yeme alışkanlığımız gelişmiş olduğu için ve günümüzde organik beslenmenin revaçta olduğu düşünülürse bu tarz handmade üretimlerin popüler olma sebebi kolaylıkla anlaşılabilir. Peki bu handmade ürünler özel günler için neden tüketilmesin?

Düğün, nişan, kına gecesi, söz, bekarlığa veda ya da doğum günü kutlamaları için bu tarz butik üreticilere rahatlıkla ulaşabilir ürettikleri ürünlerden sipariş vererek hem sağlıklı bir düğün ikramlık yemeği oluşturabilir hem de bu girişimcilere destek verebilirsiniz. Ev yemekleri üreten bu girişimciler sadece soğuk meze değil, geleneksel birçok lezzeti size tattırıyorlar. Siz de örneğin bir köy düğünü konsepti yaparak analı kızlı çorbası, keşkek, sini bağlama, çarşaf böreği gibi bir menü kombini ile dillere destan 1 gün 1 gece düğün yapabilirsiniz.

Butik Pasta, Cupcake, Nikah şekeri ve Daha Nice Düğün İkramlık Önerileri…

ikramlik-oneri (2)

Özel günlerimizin hepsinde baş rolde olan yaş pasta tabir ettiğimiz düğün ikramlık, artık günümüzde adeta bir sanat eseri. Zaten yaş pasta olmadan bir kutlama yapmak mümkün değildi şimdi bir de tasarım pastanın olmadığı her türlü kutlama yavan geliyor hepimize. Çocuklara çizgi roman kahramanları ya da süper kahramanlar yetişkinlere meslek göndermeli figürler, nişanlanacak çiftlere gümüşlü altınlı simli beyaz güllü katlı tasarımlar… Butik pasta tasarımında sanırız sınır yok. Siz de söz nişan organizasyonunuzda tasarım pastayı baştan kabullenin bizce. Ve arayışa başlayın. Butik pastaya ek olarak cupcake ve kurabiyeler de mutlaka hazırlatılmalı. Bunlar nişan masasında oldukça estetik bir dekor öğesi olarak da kullanılacak.

Düğün ve nikah için ise en sabit ürün nikah şekeridir hepimizin bildiği gibi. Yemek olmadan olur nikah şekeri olmadan asla! İster içinde badem şekeri olan klasik nikah şekeri isterseniz lavanta kesecikli modern bir tasarım… Siz de şimdiden nikah şekeri arayışına girseniz iyi olur diye düşünüyoruz. Düğün gecenizde nikah şekerlerini hazırlık aşamasında masalara dağıtabilir ya da nikah gününüzde klasik bir sunuş modeli olarak nikah çıkışı konuklarınıza armağan edebilirsiniz.

Sonuç Olarak Düğün İkramlıkları Önemlidir

ikramlik-oneri (1)

Siz evleniyorsunuz başkaları eğleniyor biliyoruz. Ayrıca laf aramızda birçok kişi kendi düğününden pek bir şey anlamıyormuş, öyle diyorlar. Ancak yine de toplum olarak bize gelen konuğu ağırlamadan uğurlamak pek içimize sinmez malumunuz. O nedenle düğün ikramlık menüleri önemlidir. İster bir kurabiye tabağı ister saraylara layık zengin bir menü. Mühim olan imkanlarınız doğrultusunda konuklarınıza bir sunum yapabilmeniz. İş bu sebeplerle düğününüzü planlarken en önemli ayağın düğün ikram kısmı olduğunu bilerek bu planlamaya girişmeniz gerektiğini belirtmek isteriz. Yani yemekli düğün olmayacaksa, kişi sayınızı alacak bir düğün salonu sizin için hem ekonomik hem pratik olacaktır. Çünkü salon kirası ile birlikte, tüm diğer hizmetler fiyata dahil edilmiştir muhtemelen.

Yemekli düğün olacaksa bu otel, restoran gibi tüm servisi katiyetle kendileri veren mekanlarda mı, yoksa kır düğünü, tarihi mekanlar gibi catering hizmetini kendiniz de organize edebileceğiniz alanlarda mı olacak? Bu soruyu yanıtlamak önemli bir başlangıç olacaktır. Sonra verilen yanıta göre fiyat hizmet oranını ve diğer kriterlerinizi göz önünde bulundurarak mekan seçimi yapabilirsiniz. Diliyoruz en güzel salonda, en şık dekorasyonlar ve en güzel tatlarla yeni hayatınıza adım atar ve tüm konuklarınıza unutulmaz bir düğün yaşatırsınız. Ayrıca düğününüzdeki oturma düzeni ile ilgili bilgi almak için sizleri Düğün Davetlerinde Oturma Düzeni Nasıl Planlanır? adlı yazımıza da bekliyoruz!

Nikah şekeri yapımı hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla