Uzun zamandır beklediğiniz soru, sevdiceğiniz tarafından size yöneltildi. Bu çok romantik evlilik teklifine tabii ki de “Evet!” dediniz tüm kalbinizle. Yani hayatınızın aşkı ile dünya evine gireceğiniz gün için geri sayımlar da başlamış oldu. İlk başlarda düğün öncesi hazırlıklar ile ilgili düşündüğünüzde telaşa kapılmış olabilirsiniz. Ama hiç korkmayın. Düğün Buketi her zaman olduğu gibi yine sizlerin yanında, tüm desteklerini sizler için sunmaya devam ediyor. Düğün hazırlıkları nasıl yapılır sorusunun cevabını tüm detayları ile öğrenmek istiyorsanız sizleri yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz. Düğün hazırlıkları nelerdir? Düğün hazırlıklarına nereden başlamalı? Düğün hazırlıklarında unutulmaması gerekenler gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabı burada. Düğün ve kına gecesi hazırlıkları için bir düğün hazırlıkları ajandası hazırlayıp düğününüzü şimdiden ayrıntılı bir şekilde planlayabilirsiniz.

 • Düğün Mekanı Belirleme
 • Davetiye Hazırlığı
 • Fotoğrafçı Seçimi
 • Balayı Planı
 • Gelinlik ve Damatlık Seçimi
 • Nikah Şekeri
 • Dans Kursu
 • Takıların Alınması
 • Düğün Pastası
 • Cilt Bakımı
 • Gelin Saçı ve Makyajı
 • Gelin Arabası

Tüm organizasyonlarda olduğu gibi düğün etkinliğiniz için de planlamanın çok önemli olduğunu unutmayın. Genelde düğün hazırlıklarına 1 yıl önceden başlanması tavsiye edilir. Ama evlenmenize 1 yıldan az bir süre kaldıysa da endişelenmenize gerek yok. İyi bir planlama ile kusursuz bir şekilde gerçekleştirilemeyecek bir organizasyon yoktur. Düğün hazırlıkları rehberi tadındaki bu yazımızın da yardımı ile kendinize bir düğün hazırlık defteri oluşturabilirsiniz. Böylelikle düğün hazırlıkları için yapılması gerekenler ile ilgili tüm maddeler elinizin altında olacak ve planlamalarınız daha kolay bir hal alacak. Dilerseniz adım adım düğün hazırlıkları ile ilgili açıklamalarımıza başlayalım.

1. Düğün Mekanı Belirleme

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Düğün hazırlıkları listesi başında tahmin edeceğiniz üzere düğün mekanı belirleme geliyor. Sitemizin bünyesindeki düğün mekanları arasından dilediğiniz gibi bir seçim yapmak çok kolay. Bunun için öncelikle eş adayınız ve aileler ile birlikte düğün bütçesi hakkında konuşup bir karara varmanızı tavsiye ederiz. Daha sonra davetli sayısı ile ilgili bir liste yaparsanız düğün mekanlarından daha net bir fiyat teklifi almanız mümkün olabilir. Düğün hazırlıkları listesi çok önemlidir demiştik. Böylelikle düğün hazırlık defteri ilk sayfasına düğün mekanınız ile ilgili notlar düşmeye başlayabilirsiniz.

Düğün öncesi hazırlık listesi 1 numaraya kına gecesi mekanını da ekleyebiliriz. Düğün mekanında karar kıldıktan hemen sonra düşüneceğiniz şey kına gecesinin nerede olacağı ile ilgilidir.

Düğün hazırlıkları ihtiyaç listesi oluşturmak da sizlere düğün hazırlıkları aşamasında yardımcı olabilir. Böylelikle nelere ihtiyacınız olduğunu spesifik bir şekilde bilmiş olur ve masraf ile ilgili daha net bir bilgiye sahip olmanız da mümkün olur.

2. Davetiye Hazırlığı

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Düğün mekanınızı belirlediniz ve hatta nikah için belediyeden gün bile aldınız. Artık dünya evine gireceğiniz tarih belirlendi ve heyecanınız her geçen gün daha da artmakta. O zaman düğün hazırlıkları listesi için ikinci nota sıra geldi: Davetiye hazırlığı. Sevdiklerinizi o en önemli gününüze çağırmak için hazırlayacağınız davetiyeler, düğün hazırlıkları arasında önemli bir yere sahip. Malum her geçen gün davetiye çeşitleri arasında yaratıcılık arttıkça artıyor. Ve bu harika seçenekler arasından bir tercihte bulunmak sizin için belki de zor olabilir. Bu durumda bu iş için yeterli vakti kendinize ayırmakta fayda var. Düğün hazırlıkları kapsamında davetiye seçimi için yeterli vakti ayırarak o en özel gününüz için en özel davetiyeleri seçme fırsatınız olacaktır.

Düğün için hazırlık listesi ikinci sırada yer alan davetiye seçiminin yanına “düğün teması belirleme”yi de not edebilirsiniz. Düğün temasını ne kadar erken belirlerseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. Çünkü neredeyse tüm düğün hazırlıklarınızı bu tema üzerinden gerçekleştireceksiniz. Bunların başında da şüphesiz davetiyeleriniz gelecek. Bu konuda size ilham verecek ipuçlarından birisi de düğün hazırlıkları instagram araması yapmak olacaktır.

3. Fotoğrafçı Seçimi

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Düğün hazırlıkları arasında önemli yere sahip olan maddelerden birisi de fotoğrafçı seçimidir. Her düğünün vazgeçilmezlerinden birisi de fotoğraf ve video çekimleridir. Herkes bu çok önemli gününüze dair kaliteli ve güzel kayıtlarının olmasını ister. Zira düğün günü sona erip gidince geriye kalan somut hatıralar fotoğraflar olacaktır. Bu sebepten fotoğrafçı seçimini iyi yapmak düğün hazırlıkları rehberi içinde önemli yerlerden birine sahiptir.

Düğün hazırlıkları ihtiyaç listesi dahilindeki “fotoğrafçı ile anlaşma yapma” görevini tamamlamak istiyorsanız sitemize göz atabilirsiniz. En güzel düğün fotoğraflarına en uygun kampanyalar ile sahip olmak Düğün Buketi ile çok kolay. Sitemiz bünyesindeki birbirinden yetkin bu fotoğraf sanatçıları ile en uygun fiyatlar ve en yüksek kalite ile harika fotoğrafların sahibi olabilirsiniz.

4. Balayı Seyahatinizin Planlanması

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Balayı planlamasını düğün öncesi hazırlık listesi için çok erken bir sıraya koyduğumuzu mu düşünüyorsunuz? Yanıldığınızı söyleyebiliriz. Balayınız düğün hazırlıkları arasında en erkenden ayarlanması gereken maddelerden birisidir. Özellikle de balayı için yurt dışına gitmeyi planlayan çiftlerimiz için balayı hazırlıklarına erkenden başlamak kaçınılmazdır. Bu çok özel günleriniz için nereye gidileceğine karar vermek zaten başlı başına zaman gerektiren bir iş. Ayrıca pasaport çıkarılması, vize işlemleri gibi pek çok işlemi erkenden yapmanız sizin için rahatlatıcı olabilir. Ayrıca uçak biletleriniz ve kalacağınız hotel için erken rezervasyon seçeneklerinden yararlanmak bütçenize çok önemli katkılarda bulunabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı balayı hazırlıklarını düğün öncesi hazırlık listesi baş kısımlarına yerleştiriyoruz.

5. Gelinlik ve Damatlık Seçimi

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Hiç şüphesiz düğün hazırlıkları ihtiyaç listesi arasında olmazsa olmazlardan birisi de düğün günü giyilecek gelinlik ve damatlıklardır. Tahmin edileceği üzere özellikle de gelinlik seçimi çoğu kez uzun zaman alabiliyor. Doğal olarak her gelin gibi siz de o en önemli gününüzde gecenin en şık ve güzeli olmak istiyorsunuz. Şık bir gelinin vazgeçilmezi de şık bir gelinlikten geçiyor. Bunun için şimdiden moda evlerini gezmeye başlayabilirsiniz. Fiziken yapacağınız ziyaretlerden önce sitemiz üzerinden moda evleri ile ilgili bir araştırma yapabilirsiniz. Böylelikle sizin için çok önemli olan zamandan kazanmış olursunuz.

Gelinlik kararınızı verdikten sonra da sıra ayakkabınıza ve diğer aksesuarlara gelecektir. Düğün hazırlıkları ihtiyaç listesi notlarınıza bunları da ekleyebilirsiniz.

Hayalinizdeki gelinlik için forma girmeniz gerektiğini düşünüyorsanız da bunun için çalışmalara başlamanın tam zamanı!

6. Nikah Şekeri

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Nikah şekeri ya da isteğinize göre vereceğiniz hediyelere karar vermenin de zamanı geldi. Bu aşamada belirlediğiniz düğün temasını baz almanızı öneriyoruz. Tıpkı davetiye seçiminizde yaptığınız gibi nikah şekeri seçiminde de düğün temanızı göz önünde bulundurmalısınız.

7. Dans Kursu

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Hayatınızın en önemli dansı olacak olan düğün dansınızı dört dörtlük bir şekilde gerçekleştirmeye ne dersiniz? Öyleyse eş adayınızla birlikte bir dans kursuna yazılmanın tam zamanı. Böylelikle hem kendiniz yapacağınız danstan daha büyük bir zevk alabilir hem de sevgili davetlilerinize bir görsel şölen yaşatabilirsiniz.

8. Takıların Alınması

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Düğün hazırlıkları ihtiyaç listesi kapsamında unutulmayacakların başında takılar yer alıyor. Düğünde takılacak takıları alıp bir köşeye koymak üzerinizden bir yükün daha kalkmasına yardımcı olabilir. Eğer alyanslarınız düğünde takılacak ve daha henüz alınmadıysa da bu konuda düşünecek zamanınız olmalı. Çeşitli alyans modelleri arasında bir karara varmanın zaman alabileceğini unutmamalısınız.

9. Düğün Pastası

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Düğün hazırlıkları listesindeki en önemli yerlerden birisi de düğün pastası seçimidir. Düğün pastanızı seçerken her şeyden önce pastanın kalitesine dikkat etmelisiniz. Dış görünüşü çok harika fakat kalitesiz malzemelerden yapılmış bir düğün pastası ile istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle de düğün pastanız için çok güvenilir bir firma ile anlaşmanızı öneriyoruz. Bu noktada Düğün Buketi’nin anlaşmalı ve son derece güvenilir pasta firmalarını gözden geçirebilirsiniz. Kalite unsurunu cebe koyduktan sonra firmalara estetik taleplerinizi sunabilirsiniz. Bu konuda da yine düğün temanızı göz önünde bulundurmalısınız.

10. Cilt Bakımı

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Düğün hazırlıkları koşuşturmacasında kendinizi ihmal etmemelisiniz. Düğün hazırlıkları sizin için çok önemli bir yer tutuyor fakat bu aşamanın üzerinizde stres yaratmasına izin vermemelisiniz. Unutmayın ki düğün gününüz sizin gününüz ve asıl olan mutluluğunuz olmalı. İzin vereceğiniz stres faktörleri cildinizde bozulmalara dahi yol açabilir ki bu iyi bir düğün hazırlığı değildir. Fakat her halükarda cildinizi gelin makyajınıza şimdiden hazırlamanız size vereceğimiz en büyük tavsiyeler arasında. Cilt sağlığı stres ve ruh hali ile çok yakından bağlantılı olduğu için düğün hazırlıkları aşamasına kendinize bol bol vakit ayırmanızı öneriyoruz. Peeling gibi cilt bakımı ürünleri uygulamanın yanı sıra papatya çayı gibi stres atıcı bitkisel çaylarla da sağlığınıza dikkat edebilirsiniz. Tüm bu saydıklarımızı yerine getirmeniz halinde düğün gününüz için kusursuz bir gelin makyajı uygulaması için önünüzde hiçbir engel kalmamış oluyor.

11. Gelin Saçı ve Gelin Makyajı

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Gelin makyajı ve gelin saçı, tüm gelin adaylarının kusursuz olmasını arzuladığı unsurlardan birisidir. Düğün hazırlıkları listesine unutmadan eklemeniz gerekenler arasında makyaj artisti ve gelin saçınız için bir kuaförle anlaşmak da yer almalı. Düğün gecesinde tüm güzelliğinizi en doğru bir şekilde yansıtacak bir gelin saçı ve makyajına sahip olmayı kim istemez ki? Bunun için esas almanız gereken şartlardan birisi kendinizi deneyimli ve profesyonel ellere teslim etmeniz. Böylesine güvenilir ve sizi pişman etmeyecek makyaj artistine ve kuaföre ulaşmak hayal gibi geliyor olabilir size. Ama aslında yapmanız gereken şey çok kolay. Düğün Buketi’nin makyaj artistleri ve kuaförler listesini incelemek. Böylelikle alanındaki deneyimleri çok yüksek makyaj artistleri ile en uygun fiyatlara anlaşma fırsatı yakalayacaksınız.

12. Gelin Arabası

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Düğün hazırlıkları listesini tamamlamak için son olarak gelin arabası firması ile anlaşmayı düğün hazırlık defteri notlarına ekleyebilirsiniz. Gelin arabası düğün günü hazırlanır fakat ilgili firma ile anlaşmayı erkenden yapmayı unutmayın. Böylelikle hem olası doluluk riskini ekarte etmiş olur hem de dilediğiniz modeli isteme hakkına erişirsiniz. Gelin arabası modelleri arasından kendinize en uygununu seçerken düğün temanızı göz önünde bulundurmalısınız. Düğününüzün ögeleri hem kendi içlerinde hem de birbirleri arasında ne kadar uyumlu olurlarsa düğününüz o kadar kusursuz olacaktır.

Düğün Hazırlıkları 2019 İhtiyaç Duyacağınız Her Şey

Düğün hazırlıklarınız ile ilgili endişeli bakışların yüzünüzden kaybolduğunu görür gibiyiz. Düğün Buketi ailesi olarak sizler için hazırladığımız düğün hazırlıkları rehberi niteliğindeki bu yazı ile aklınızdaki soru işaretlerinin aydınlandığını düşünüyoruz. Adım adım düğün hazırlıkları ile ilgili anlattıklarımız yardımıyla düğün öncesi hazırlık listesi oluşturdunuz. Şimdi bu listeye göre düğün hazırlıkları planlarını vaktine göre gerçekleştirebilirsiniz. Yaptığınız düğün hazırlıları ihtiyaç listesine göre de vakti geldikçe ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz. Bu sayede düğün hazırlıkları ile ilgili hiçbir detayı atlamamış olacak ve kusursuz bir düğün için bir adım daha yaklaşacaksınız. Düğün Buketi ailesi olarak bu en özel gününüzde yılın en mutlu çifti olmanızı diliyoruz.

Düğün mekanınıza karar verdiniz mi? İstanbul düğün salonları 2019 fiyatlarını derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yanıtla