Her gelin adayının en büyük hayali olan kusursuz bir düğün organizasyonu, planlı ve sistematik bir yöntem izlendiğinde başarıya ulaşıyor. Pek çok detayın yer aldığı, kalitenin ayrıntılarda gizlendiği düğün organizasyonların da gelin adayları herkesten daha fazla sorumluluk üstleniyor. Bu sebeple hem gelin adayı düğünden önce hem çok fazla yoruluyor hem de organizasyonda mutlaka kötü sürprizler ile karşılaşıyor. En mutlu gününüz için canla başla hazırlık yaptığınız o telaşlı süreçte her şeyin istediğiniz gibi olması için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yazımızda düğün hazırlığı sırasında yapmamanız gereken hataları sizin için derledik. Hayalini kurduğunuz düğün organizasyonuna kavuşmanız için küçük görünen ama bütünde önemi büyük olan bazı detayları sizlerle paylaşmak istedik. Gelin yapmamanız gereken hatalara hep birlikte bir göz atalım.

Düğün Hazırlığı Sırasında Davetli Listesi Hazırlamamak

Düğün hazırlıkları içinde yer alan, en önemli detaylardan birisi olan davetli listesi hazırlamak, ilk yapılması gereken işler arasında yer alıyor. Düğüne davet edeceğiniz kişileri listelemek, katılımcı sayısı hakkında belirleyici bir bilgi olacağı için son derece önem taşıyor. Kaç kişinin katılacağı, kaç kişinin şehir dışından geleceği, şehir dışından gelecekler için konaklama şartları ve davetlilere yemek ikramı gibi detaylar bu liste sayesinde netlik kazanıyor. Düğününüzün bütçesi ve seçeceğiniz düğün mekanı tamamen bu sayıya ve bu listeye bağlı olarak şekilleniyor.

Davetli listesini erken, doğru ve tam bir şekilde hazırlamanız düğün mekanı belirlemenizi kolaylaştırıyor.  Ayrıca hayalinizdeki düğün için ortalama ne kadar harcama yapmanız gerektiğini belirliyor. Bu sebeplerle düğün hazırlıklarınıza başladığınızda davetli listesi hazırlama işini ilk sıralara koymanız gerekiyor. Aksi halde sonrasında hem bütçede hem de düğün mekanında bir takım değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Davetli listesi hazırlarken, gelin ve damat adayının bu işi birlikte üstlenmesi öneriliyor. Davetli listesi hazırlarken her iki tarafın ailelerine danışılması da düğün hazırlıkları boyunca ve düğünde daha az stres yaşamanıza yardımcı oluyor.

Tüm Organizasyonu Tek Başına Planlamaya Çalışmak

Düğün hazırlıkları sırasında en sık düşülen hataların başında, her şeyi tek başına planlamaya çalışmak geliyor. Pek çok davetlinin katılımı ile gerçekleşen düğünler, gelin ve damat adayı tarafından birlikte planlandığında çok daha başarılı organizasyonları ortaya çıkarıyor. Gelin adayının düğün hazırlıkları sırasında yakın arkadaşlarını ve aile üyelerini de planlama ekibine katması, hem iş yükünü azaltıyor hem de samimi ilişkilere vesile oluyor. Gelin adayının düğün hazırlıkları için bir iş listesi hazırlaması ve bu iş listesinde görev paylaşımları yapması öneriliyor. Damat adayına, yakın arkadaşlara, aile üyelerinde verilen görev ve sorumluluklar gelin adayının düğün öncesi iş yükünü azaltırken daha az stres yaşamasına da yardımcı oluyor. Düğün hazırlıklarında gelin adayına yardımcı olmak ise hem aile üyelerini mutlu ediyor organizasyonun daha etkin olmasını sağlıyor.

Düğün hazırlıklarında tüm organizasyonu tek başına planlamaya çalışan gelin adaylarına, tüm süreçlerde etraftan ve profesyonel firmalarda destek alması öneriliyor. Bazı hizmetler için profesyonel firmalarla çalışmak ise düğünün kalitesini artıran etkenler arasında yer alıyor. Çiçekçi, araç kiralama, catering hizmetleri, fotoğrafçı ve düğün organizasyonu gibi detaylarda profesyonel firmalar ile çalışmak gelin adaylarını hayallerindeki düğüne bir adım daha fazla yaklaştırıyor.

Düğün Alışverişini Son Dakikaya Ertelemek

Düğün hazırlıkları içinde yer alan düğün alışverişi hem gelin adayı, hem damat adayı hem de aileler tarafından en çok önemsenen detaylar arasında bulunuyor. Düğün alışverişinde büyüklü küçüklü pek çok ihtiyacın dışarıdan temin edilmesi söz konusu oluyor. Giyimden kozmetiğe, ev tekstilinden takıya pek çok ihtiyaç düğün alışverişi listesinde yer alıyor. Mobilyalar, halılar, mutfak ekipmanları ve beyaz eşya gibi ürünler ise düğün alışverişi listelerinin ilk sıralarında yer alıyor. Gelinlik ve damatlığın da düğün alışverişi listesinde yer alması gerekiyor. Düğün alışverişi listesini son dakikaya ertelemek, düğün hazırlıkları sırasında en çok yapılan hatalar arasında yer alıyor.

Düğün organizasyonunuzun sorunsuz olarak ilerlemesini istiyorsanız düğün alışverişi listenizi,  düğünden en az 4 veya 5 ay öncesinde yapmanız gerekiyor. Düğün alışveriş listesini gelin ve damat adayının birlikte yapması öneriliyor. Düğün alışverişi listesi hazırlanırken her iki tarafın ailelerine de danışılması, huzurlu ve mutlu bir beraberliğin temelini güçlendiriyor. Düğün alışveriş listesi,  düğün bütçenizi şekillendirecek en önemli detaylar arasında yer alıyor. Tüm bu sebeplerle düğün alışverişi listenizi son dakikaya bırakmamanız gerekiyor.

Düğün Hazırlığı Sırasında Yanlış Gelinlik Seçimi

 

Gelin adayları en önemli detaylardan birisi olan gelinlik seçimi, keyifli olmasının yanı sıra gelin adaylarına karar aşamasında zor anlar yaşatabiliyor. Gelin adayının gelinlik seçimini yaparken bazı kriterleri göz önünde bulundurması gerekiyor. Aksi halde yanlış gelinlik seçimi, gelin adayının en mutlu gününü tam bir kabusa çevirebiliyor. Gelinlik seçiminde gelin adayının beden ölçüleri, vücut yapısı ve düğünün konsepti çok büyük önem taşıyor. Gelin adayına öncelikle beden ölçülerine ve vücut tipine uygun bir model seçmesi öneriliyor. Düğün boyunca üstünde rahatça taşıyabileceği bir model, gelin adayının düğünün tadını çıkarmasında çok büyük rol oynuyor. Gelinlik seçiminde düğünün konseptinin, düğün mekanının fiziksel koşullarının ve iklim şartlarının mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor. Yanlış gelinlik seçimi, düğün boyunca gelin adayının gelinlik ile uğraşmasına, rahat hareket edememesine ve tatsız kazaların yaşanmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple gelin adayının gelinlik seçimini doğru yapması, gerekirse bu konuda profesyonel destek alması öneriliyor.

Düğün Hazırlığı Sırasında Bütçeden Şaşmak

Maliyet konusunda dikkatsiz davranmak düğün hazırlığı sırasında yapmamanız gereken hatalar arasında yer alıyor. Gelin ve damat adayı maliyet konusunda ayağını yorganına göre uzatmadığında hem düğün organizasyonunda hem de düğünden sonra pek çok ekonomik sorunla uğraşmak zorunda kalıyor. Düğün hazırlığı sırasında maliyetlerle ilgili bir bütçe çıkarmak gerekiyor. Bu listeye her detayı opsiyonları ile birlikte eklemek ise olası tatsız sürprizler yaşanmasının da önüne geçiyor. Düğün mekanı fiyatı, düğün alışverişlerinin maliyeti, gelin arabası kiralama, çiçekçi, fotoğrafçı ve organizasyon firması maliyetleri listenin ana unsurlarını oluşturuyor. Davetlilere yapılacak ikramlar, davetiyeler, kına gecesi organizasyonu,  kına hediyelikleri ve nikah hediyeliklerinin liste içinde yer alması gerekiyor.

Gelinlik ve damatlık alışverişi, gelinin aksesuarları, gelin saçı ve makyajı ise diğer maliyet kalemlerini oluşturuyor. Varsa canlı müzik ve diğer profesyonel hizmetlerin tüm maliyetlerinin en ince ayrıntısına kadar bu listeni içinde bulunması gerekiyor. Düğün bütçesi belirlenirken gerekirse bazı ihtiyaçlardan feragat edilip düğün bütçesinin yettiği kadarıyla organizasyon yapılması gerekiyor. Doğru bütçeleme ve bütçeye sadık kalma, düğün organizasyonunuzun başarısını artırıyor.

Düğün Müzikleri Listesini Hazırlamayı Unutmak

Düğünlerin atmosferini belirleyen unsurlar arasında fiziksel koşullar kadar düğün müzikleri de önem taşıyor. Düğün hazırlığı sırasında yapmamanız gereken hatalardan birisi de düğün müzikleri listesini hazırlamayı unutmak.  Düğün hazırlığında olan adaylara, düğün müzik listesini en az 3 veya 4 ay öncesinden hazırlaması öneriliyor. Düğün müzikleri listesi hazırlarken çiftlerin sadece kendi zevklerini ve tercihlerini değil, davetlileri de düşünmesi gerekiyor. Herkes hitap edebilen müzik listeleri düğünün kalitesini artıracağı gibi eğlenceli olmasını da sağlıyor. Düğün müzikleri listesi düğün sahipleri tarafından hazırlayabileceği gibi, yakın arkadaşlar tarafından da hazırlanabiliyor. Düğün müzikleri listeleri belirlenirken düğün mekanlarının sunduğu hazır listeler arasından seçim yapılabileceği gibi DJ’lerden profesyonel hizmet de alınabiliyor. Hayalinizdeki düğünü gerçek kılmak istiyorsanız düğün müzikleri listesini zamanında, geç kalmadan ve son dakikaya bırakmadan hazırlamanız gerekiyor.

Düğün Hazırlığı Sırasında Boş Yere Strese Girmek

Düğün hazırlıkları her ne kadar tatlı telaşlar olarak bilinse de zaman zaman hem çiftlere hem de ailelere oldukça zor anlar yaşatıyor. Düğün hazırlıkları sırasında çiftler mutlu ve kalıcı bir birlikteliğinin adımlarını atarken, yeni bir aile kurmanın zorluklarını da hissediyor. Gerek zamanın az olması, gerekse maliyetlerin yüksek çıkması düğün hazırlıkları sırasında taraflar arasında bazı anlaşmazlıklara neden olabiliyor. Bazen de en ufak şeyler düğün telaşı sırasında taraflar tarafından büyütülebiliyor. Gelinlik provalarının gecikmesi, çiçeklerin yanlış gelmesi, gelin saçının istediği gibi olmaması, düğün günü havanın bozması, canlı müzik orkestrasının geç kalması gibi durumlar gelin adaylarını strese sokabiliyor. Zevklerde ve fikirlerde de ayrılıkların yaşandığı düğün hazırlığı sürecinde gelin adaylarının boş yere strese girmemesi gerekiyor. Gelin adaylarına gerek düğün hazırlıkları sırasında gerekse düğün organizasyonunda, herkesin başına gelebilecek ufak tefek talihsizlikleri sağduyu ve hoşgörü ile karşılaması öneriliyor. Gelin adaylarının; her ne kadar her şeyin kusursuz olması için çabalasalar da hiçbir şeyin kusursuz olmayacağını daima hatırlamaları gerekiyor.

Düğün Hazırlığı Sırasında Yapmamanız Gereken Diğer Hatalar…

Düğün hazırlığı sırasında yukarıda saydığımız ve yapmamanız gereken diğer hataları ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Düğün mekanının doğru seçilmesi, düğünün kalitesini belirleyen en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Düğün mekanının fiziksel koşulları, hizmet kalitesi ve bulunduğu lokasyon büyük önem taşıyor.
 • Video çekimini o gün için gereksiz gören çiftler ve aileler sonrasında bu kararları için pişmanlık duyuyor. Siz siz olun video çekimini mutlaka düğün organizasyonunuz içinde bulundurun.
 • Düğün pastası seçimini asla son günlere bırakmayın. Mümkünse yemekli organizasyonlarda düğünden önce mutlaka menü tadımını gerçekleştirin.
 • Düğünden önce saç ve makyaj provası yapmayı ihmal etmeyin.
 • Eğer imkanınız varsa düğünden önce mutlaka bir dans kursuna yazılın. Düğün gecenizde romantik bir tango veya ateşli bir latin dansı ile hem davetlilerinizi hem de kendinizi şımartın.
 • Manikür, pedikür ve epilasyon gibi kişisel bakım uygulamalarınızı düğün haftasında yaptırın. Saç kesimi ve dip boya gibi uygulamaları son günlere bırakmayın. Düğünden önce mutlaka cilt bakımınızı yaptırın.

 • Düğün günü için mutlaka acil durum çantası hazırlayın.
 • Balayı için gideceğiniz yeri düğünden 2 veya 3 ay öncesinde ayarlayın.
 • Davetiye basımını zamanında yapın ve davetiyeleri zamanında dağıtın.
 • LCV gerektiren organizasyonlarda LCV görevini bir yakınıza verin.
 • Düğün günü için hazırlanan müzik listelerini düğünden önce son kez kontrol etmeyi unutmayın.
 • Kına gecesi, bekarlığa veda partisi ya da düğün sonrası yemeği gibi etkinlikleri çift olarak birlikte planlayın.
 • Gelin ayakkabısı ve gelin çiçeğini son güne bırakmayın. Mümkünse dans provalarınızı gelin ayakkabısı ile yapın.

Her şeyden önemlisi en mutlu gününüz için hazırlandığınız bu süreçte her anın tadını doyasıya çıkarın. Düğün gününde düğünün en mutlu kişisi olmak ve tüm anları hafızanızda ölümsüzleştirmek istiyorsanız yukarıdaki hataları yapmayın. Hiçbir şeyin kusursuz olmayacağını, tüm organizasyonlarda ufak tefek aksaklıklar olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Mükemmele en yakın sonuç için daima çok iyi bir planlama ve beraberinde çok iyi bir bütçeleme yapmak gerektiğini unutmayın.

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz!

Yanıtla