Düğünlerde oturma planı, genellikle düğünün yapıldığı salonun veya mekanın özelliklerine göre değişir. Düğün davetli oturma düzeni için eğlence sahnesinden yemek servisine kadar bazı faktörler etkilidir. Düğün salonu oturma planı hazırlamak için öncelikle düğün oturma düzeni çizelgesi oluşturmak gerekiyor. Bunun için bir Excel dosyasında masa oturma planı hazırlayabilirsiniz. Düğünlerde oturma düzeni için gelin ve damadın ailesi birinci derece yakınları da dikkate alınır. Kimi kiminle oturtmalıyım, oturma düzenleri şablonu nasıl hazırlanır, kır düğünü oturma düzeni nasıl olmalıdır gibi sorularla ilgili bazı bilgileri derledik. Makalemizdeki düğünlerde oturma planı veya düğünlerde oturma düzeni bilgileri ile davetlilerinizi uygun bir şekilde ağırlayabilirsiniz. Planda kimseyi kırmamaya dikkat edilmeli!

Aileler ve Birinci Derece Yakınların Masası Nerede Olmalı?

Düğünlerde oturma planı yapılırken öncelikli konuların başında aile ve birinci derece yakınların oturacağı yerler belirlenmelidir. Gelin ve damadın annesi, babası ve kardeşleri için ayrı veya aynı masa planlanabilir. Ancak düğünlerde oturma düzenleri planlarında genellikle her aile için farklı masa ayarlanır. Düğün davetli oturma düzeni içinde aileler ve yakınların oturacağı masalar, piste veya eğlence alanına hâkim bir yerde olmalı. Gelin ve damadın oturduğu masayı görebilmelidir. Excel ile düğün oturma düzeni çizelgesi hazırlıyorsanız, kimi kiminle oturtmalıyım sorusunun cevabını vermelisiniz. Anne ve babalar, kardeşler, halalar, teyzeler, dayılar ve aile büyükleri için en ideal masa oturma planı yapılmalıdır. Yemekli davetlere göre masa planı değişebilir.

Düğünlerde Oturma Düzeni Şablonu Nasıl Olmalıdır?

Hangi düğün salonu oturma planını seçerseniz seçin; gelin ve damada en yakın iki veya üç masası aileleri, yakınları ve en sevdikleri arkadaşları için ayrılmış olmalı. Düğünlerde oturma planı, bu büyük güne kendini hazırlayan gelin ve damadın en yakınları için bazen hayati bir konu olabilir. Gelin ve damat masasına yakın bir yerdeki VIP masalar, düğünün en müstesna davetlilerinin kendilerini özel hissetmelerine yol açacaktır. Aile içi bir düğün veya etkinlikte böyle bir ayrım yapmaya gerek olmayabilir. Ancak salon veya kır düğünü oturma düzeni içinde ailelerin oturacağı masalar veya oturdukları yerler çok önemlidir.

Düğünlerde oturma planı hazırlarken aile büyükleri için de özel yerler düşünülmeli. Düğünlerde oturma düzenleri içinde gruplaşmaları önlemek için konukların masaları karışık ayarlanabilir. Ayrıca, benzer ilgi alanlarına sahip insanlar bir arada toplanabilir. Böyle düğün davetli oturma düzeni davetlilerin aralarındaki etkileşimin gelişmesine yol açacaktır. Bununla birlikte düğün oturma düzenleri çizelgesi içinde yaşlara veya aile büyüklerine özel bir yer ayrılmalıdır. Yaşlıların bütünleştirici veya birleştirici düğün salonu oturma planı onlara sohbet imkanı verecektir. Bunun gibi çeşitli kategorilerde oturma düzeni şablonu birbirlerini tanımayan insanların aynı masada olmasını da önlemelidir. Düğünlerde oturma planı için çiftin yakınları arasındaki ilişkiler de gözetilmelidir. Kavgalı kişilerin aynı masada olmasını istemezsiniz!

Düğünlerde Masa Oturma Planı Nasıl Hazırlanır?

Düğünlerde oturma planı damat tarafı ile gelin tarafının yakınları için ayrı masalar olacak şekilde yapılmalıdır. Böylelikle düğüne gelen akrabalar ve dostlar birbirine yabancı kalmayacaktır. Düğünlerde oturma düzeni arkadaş grupları için de önemlidir. Onlar için de aynı masada yer ayarlanabilir. Düğün oturma düzeni çizelgesi hazırlamak oldukça kolay. Bunun için bir Excel dosyası içinde oturma düzeni şablonu oluşturulmalıdır. En soldan itibaren kendinize kimi kiminle oturtmalıyım sorusunu sorarak, önem sırasına göre yakınlarınızı ve arkadaşlarınızı yerleştirebilirsiniz. Excel tablosunda ebeveynler, aile bireyleri ve yakınlar en yakında olacak şekilde sırayla düğün salonu oturma planı yapılabilir. Genellikle iş arkadaşları ve daha uzak misafirlerin son masalarda oturması sağlanabilir.

Excel İşinizi Kolaylaştırabilir

Excel dosyasında düğünlerde oturma planı hazırlarken evli çiftler ile bekarlar, ayrı masalarda toparlanabilir. “Evliler masası” veya “bekarlar masası” gibi gruplaşmalar yapılabilir. Böylece düğünlerde oturma düzenleri aynı duyguları paylaşan insanlara göre yapılmış olur. Ancak bazen bazı düğünlerde oturma planı hazırlarken bunun gibi ayrı masalar özellikle bekar davetlilerde “tecrit edilmiş” algısı oluşturabilir. Böyle bir endişe taşınıyorsa düğünlerde oturma düzeni hazırlanırken diğer misafirlerle bütünleştirici bir masa oturma planı düşünülebilir. Peki, kır düğünü oturma düzeni nasıl hazırlanır veya nasıl olmalıdır? Kır düğünleri genellikle ferah ve geniş alanlarda yapılır. Bunun için yapılacak oturma planı gelin ve damadın konumlarına göre sıralı veya karışık düzene göre yapılabilir.

Düğünlerde oturma planı için bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Kuzenler, teyzeler, dayılar, halalar veya amcalar gibi yakın akrabalar aynı masa grubuna dahil edilmeli.  Düğünlerde oturma düzenleri içinde iş ve okul arkadaşları, aile dostları ve komşular, farklı gruplar halinde konumlandırılmalı. Grupların oluşturulması düğün salonu oturma planı açısından kolaylık sağlayacaktır. Oturma düzeni şablonu, bekar veya aynı yaşlarda olan arkadaşlar aynı masada olacak şekilde hazırlanmalıdır. Düğünde müzik sesi fazla olacağı için müzik sesinin daha az hissedileceği orta bölümler, aile büyükleri için ideal oturma alanları olabilir. Ayrıca düğün oturma düzeni çizelgesi hazırlanırken, aralarında görünür derecede tatsızlık olan davetlilerin, yakınların aynı masaya gelmemesine özen ve hassasiyet gösterilmemelidir.

Düğünlerde Masa Düzeni Çeşitleri

  • Yuvarlak Masa Tipi

Düğünlerde oturma planı çeşitli masa düzenlerine göre hazırlanır. Özellikle yemekli düğünlerde banket düzeni idealdir. Yuvarlak masalar pistin çevresinde konumlandırılır. Düğünlerde oturma düzeni için eğlence alanının mümkün olduğunca iyi göründüğü düzenlerden biridir. Kulüp tipi oturma planında ise, düğünde çeşitli gösteriler veya dans grupları olacak ideal bir oturma planı olabilir. Bu tipteki düğün salonu oturma planı genellikle pist alanının masalardan daha yüksekte olduğu salonlarda kullanılır. Masaların açılı olarak yerleştirildiği düzende ise, açık büfe masa düzenidir. Masaların arasında geniş bir eğlence alanı kalır. Düğünlerde oturma planı içinde kalabalık düğünlerde en elverişli planlardan biridir. Düğün oturma düzenleri çizelgesi hazırlanırken eğlence alanı da dikkate alınmalıdır.

U Masa Tipi

  • U Masa Tipi

Düğünlerde oturma düzeni içinde özellikle mütevazı düğünler için elverişli düzenlerden biri “U” tipi masa düzenidir. Bu tür oturma düzeni şablonu masaların pistin çevresinde “U” şeklinde sıralanması ile oluşur. Bu oturma planında eğlence alanı veya canlı müzik sahnesi her masanın kolaylıkla görebileceği bir konumdadır. Az sayıda davetlinin olacağı düğünlerde oturma planı için kare tipi oturma planı düşünülebilir. Genellikle birbirini iyi tanıyan arkadaş veya aile gruplarının yer aldığı davetler için idealdir. Sohbet ortamında bir davet yapmaya olanak sağlar. Aile içinde davetler için de, kraliyet masası düzeni idealdir. Masa oturma planı oval veya dikdörtgen masa çevresinde oluşturulur. Yemekli davetlerde kolay servis yapılmayı sağlar.

T Masa Tipi

  • T Masa Tipi

Düğünlerde oturma planı kalabalık bir davetli grubu için hazırlanacaksa kantin tipi masa düzeni düşünülebilir. Düğünlerde oturma düzeni olarak fazla sayıda kişileri ağırlamaya olanak verir. Düğünlerde oturma planı yuvarlak masalar için yapılıyorsa banket tipi masa düzeni seçilebilir. Bu masalarda 6 ila 10 kişilik davetli grupları yer alır. Düğünlerde oturma düzeni için “T” tipi masa düzeni de daha samimi bir ortamda yapılan davetler için uygundur. Baş masa düzeninde ise, gelin ve damat ile aile bireyleri aynı masadadır. Düğünlerde oturma düzeni hazırlarken kimi kiminle oturtmalıyım? Masa oturma planı nasıl hazırlanır veya nasıl olmalıdır? Bu soruların birçok cevabı var! Makalemiz size mutlaka yardımcı olacaktır! Ayrıca düğündeki ikramlıklarınız hakkında bilgi almak için sizleri Düğün İçin İkramlık Önerileri adlı yazımıza da bekleriz!

insert-2

Kır düğünü fiyatları ne kadardan başlıyor?

Buradan şehrinizin en çok tercih edilen kır düğünü mekanlarını inceleyebilir, ücretsiz fiyat teklifleri alabilirsiniz.

Anında Teklif Al

Düğün oturma planınızı kurduktan sonra geriye en güzel anlarınızı yakalayacak profesyonel düğün fotoğrafçılarını bulmak kalıyor. Şehrinizdeki en iyi düğün fotoğrafçılarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla