Düğün organizasyonunun parçası olarak düğün davetiye modelleri çiftlerin beğenisinin bir göstergesidir. Davetiyeler kişinin sevdiğiyle beraber ömür boyu yaşama kararını ilan ettiği bir belge niteliğindedir. Bu nedenle güzel tasarımlı, kaliteli kağıda basılı ve doğru içeriğe sahip olmalıdır. İçerik olarak net, kısa ve doğru bilgiler içermelidir. Bu nedenle düğün davetiyesi sözleri de önem kazanıyor. Söz konusu etkinliğin ne olduğunun belirtilmesi, düğünün zamanı, yeri ve uzunluğu standart bir içeriktir. Üslup da önemli unsurlar arasındadır. Nazik bir dille düğün organizasyonu hakkında bilgi verilmesi gerekir.

Düğüne kim davet ediyorsa onun ismi ve çiftle akrabalık derecesi davetiyede yer almalıdır. Talebe göre LCV (lütfen cevap veriniz) adı verilen uygulama yoluna da gidilebilir. Bu ifade, düğüne/davete katılım sağlanıp sağlanmayacağının telefonla bildirilmesi gerektiğini vurgular. Uygulama sayesinde düğün sahipleri rahatlıkla davetli sayısını; masa kartı uygulaması yapılacaksa da “isimlik” yazılması için gereken listeyi elde etmiş olacaktır. Bu nedenle katılım konusunda kime bilgi verileceği ve irtibat kişisinin telefon numarası da davetiyede yer almalıdır. Masa kartı uygulamasından maksat, davetlilerin düğün salonuna geldiğinde yaşaması olası telaş ve koşuşturmaya mahal verilmemesidir. Kimine göre bu gereksiz olarak algılanır.

Düğün Davetiye Modelleri

Düğün Davetiye Modelleri ve Tavsiyeler

Düğün Davetiye Modelleri

Davetiyenin yazım ve imla kurallarına uygun bir metinle hazırlanması gerekmektedir. Bununla birlikte düğün salonunun açık adresinin yazılması da bir zorunluluktur. Nadir de olsa davetiyeye bir kroki konulduğuna da rastlanılabilmektedir. Düğünün parçaları arasında sayılan “kına gecesi” ve “nikah” gibi diğer etkinliklerin de nerede yapılacağı ve (düğün salonu, ev vb.) adresi belirtilmelidir.

Bazı çiftler çocuk getirilmemesini talep edebildiğinden böyle bir husus varsa davetiyede mutlaka belirtilmelidir. İçeriğin yanı sıra düğün davetiye modelleri konusunda uygun tasarım da gerekliliktir. Bazı tasarımlar şehirlerin tarihi ve kültürel mekanlarının tasarımını taşımaktadır. Puantiyeli davetiyelerin yanı sıra yaldızlı davetiyeler ve zarflı modeller de en çok talep edilen modeller arasındadır. Kimi de klaket davetiye denilen zarfsız ve katlamalı modeli tercih eder. Bir sinema klaketi tasarımında olan bu davetiye de rağbet görmektedir. Davetiye modeli konusunda gelin ve damadın seçenek sayısı oldukça fazladır. Düğün davetiyesi fiyatları da seçeceğiniz kağıttan tasarıma kadar birçok farklı unsura göre değişkenlik gösteriyor.

Düğün Davetiye Modelleri ve Baskı Kalitesi

dugun-davetiye-tasarim

Davetiyenin “baskı kalitesi” de önemli bir mevzu olup, davetiye yeterli ağırlığa sahip kaliteli kağıda basılmalıdır. Bunun için Amerikan Bristol, mat kuşe kağıt, tuale gibi kağıt seçenekleri vardır. Genel itibarıyla davetiye basımında 250 gramlık kaliteli kağıtlar kullanılmaktadır. Davetiyenin ebatları da çeşitlilik göstermektedir. Bazıları dik şekilde olabildiği gibi, davetiyeler genel olarak yatay tasarıma sahiptir. Dizayn konusuna gelince düğün davetiye modelleri her yıl çeşitlilik göstermektedir. Zarflı, fiyonklu ve yandan çekmeli modeller hala popülerliğini korumaktadır.

Davetiye modellerinde mavi, pembe ve siyah renkler ağırlıkta olduğu gibi gelin – damadın talebine göre farklı renkler ve yazı tipi de kullanılabiliyor. Bazı çiftler ise kendi mesleklerine ait simgelerin (ilaç kutusu, kravat, defter, tablet vb.) davetiye olarak tasarımda kullanılmasını istiyor. Davetiyenin tamamlayıcılarından olan zarf modeli de önem arz eder. Zarflarda ve davetiyelerde krem renk kullanmak nostaljik bir hava katabiliyor. Son dönemde sıra dışı davetiye modelleri de sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Karikatür basılı davetiyelerden, takım elbise modelli davetiyeye, plak şeklindeki siyah – beyaz davetiyeden nikah defteri modeline kadar bol seçenekler bulunmaktadır.

Kına geceniz için de davetiye bakmaya başlayabilirsiniz! Birkaç kına gecesi davetiyesi modelini incelemek ve fiyatları hakkında bilgi almak için sizleri şöyle alalım.

Yanıtla