Kuşkusuz, yeni evlenecek çiftleri düğün hazırlıklarında en çok heyecanlandıran noktalardan biri dış çekimdir! Hayatınızın en önemli kararını verdiğiniz andan itibaren kalp atışlarınızda hızlanmalar, karnınızda kelebekler uçuşmaya başlamıştır bile! Sevdiğiniz insanla yeni bir yaşama başlamak ve köklü değişiklikler yapmak ne kadar zor bir kararsa, bu özel günü ölümsüzleştirecek düğün fotoğrafçınızı seçmek de o kadar zordur. Fakat bu noktada devreye biz girmek istedik! Bu yazımızda, hayallerinizdeki romantik veya eğlenceli dış çekim fotoğrafları için ufak tefek ipuçları vereceğiz. Öncelikle ilk yapmanız gereken şey kendinizi ne kadar tanıdığınızı ölçmek! Siz eğlenceli ve gösterişli bir kişiliğe mi sahipsiniz, yoksa daha sakin ve romantik bir ruhunuz mu var? Bu soruya cevabınızı verdiyseniz ipuçlarını görmeye başlayalım! Dış çekim aksesuarları, en güzel dış çekim pozları, dış çekim kıyafetleri, saç tasarımları, ilginç konseptler ve daha fazlası için sizi yormadan küçük bir derleme yaptık bile…

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey

En Güzel Dış Çekim Pozları

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey

Şimdi sessiz ve huzurlu bir ortama gidip gözlerinizi kapayın ve kendinizi en çok nerede olursanız mutlu hissedeceğiniz yerde hayal edin… Evet, işte orası tam da en mutlu anlarınızın fotoğraflanacağı yer! Sevgi, huzur, güven ve şefkat! Fotoğraflarınızın ana teması sizin aşkınız. Kendinizi sevdiğiniz insanın kollarında eminiz ki çok mutlu hissediyorsunuz. Ama önemli olan bunu fotoğrafa nasıl yansıtacağınız. Günümüzde popüler düğün dış çekimi fotoğraflarında en çok ilgi duyan doğal pozlardır. Genelde düğün fotoğrafçısı sizden objektife bakmamanızı ister ve size direktifler vermez. Aşkınızı fotoğrafa en iyi yansıtma şekli, etrafta sizi gören kimsenin olmadığını düşünüp yalnızca birbirinizi seven gözlerle kucaklamanızdır! Heyecanı ve gerginliği bir kenara bırakıp, bu özel ana odaklanmanız şart! Çünkü geleceğe miras bırakacağınız en değerli varlığınız mutluluğunuzun resmidir.

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey

Pozlarınızda gülümsemeyi hiç bırakmayın! Çünkü mutlu olduğunuz her an gözlerinizden objektife yansıyacaktır. Ayrıca dış çekim fotoğrafları esnasında enerjik olmak en önemli detaylardan biridir. Dışarıdaki hayatı bir kenara bırakıp, tüm endişe ve üzüntülerden uzaklaşmanızı tavsiye ederiz. Kendinizi düğün fotoğrafçısının deneyimli ellerine bırakın ve dış çekimin sonunda alacağınız güzel sonuçlara odaklanın. En güzel dış çekim pozlarından biri hayat arkadaşınız dışında sevdiğiniz dost ve akrabalarınızla paylaştığınız anların fotoğraflanmasından oluşabilir. Bu mutlu anı sevdiklerinizle beraber bir fotoğraf karesine sığdırmak, kendinize ve dostlarınıza sunabileceğiniz en güzel armağanlardan biridir. Gelecekte bir gün, fotoğraf albümlerini karıştırdığınızda değer verdiğiniz insanların yüzlerindeki mutluluğun sebebi olduğunuzu bir kez daha hatırlayacaksınız. Sayfaları bir bir çevirirken o güzel anlara geri dönüp, aşkınızı tazeleyeceğinize garanti veriyoruz!

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey

Dış çekim düğün fotoğrafçılarının, güzel pozlamalarda önem verdikleri bir diğer önemli nokta ise gün ışığı! En güzel fotoğraflara sabah gün doğumunda ya da gün batımında ulaşılıyor. Çünkü güneşin o eşsiz ihtişamı sizin güzelliğinizi katlayarak fotoğrafa yansıtacak ve sonucu sizi daha mutlu edecektir. Güneş ışığının eğimli açısı ve gökyüzünde yarattığı sarı, turuncu ve kırmızı renk doğal filtre olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde fotoğraflardaki stüdyo yapaylığından kaçınılmaktadır. Siz de dış çekim fotoğraflarında, düğün fotoğrafçınızdan gün doğumu ve gün batımında dış çekim etkinliğini gerçekleştirmesini isteyebilirsiniz.

Dış Çekim Aksesuarlarına Dair İpuçları

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey

Kuşkusuz, dış çekimin en önemli ayrıntılarından biri, çekimde gelin ve damat üzerinde kullanılan aksesuarlarla birlikte mekanda kullanılan dekorasyon ayrıntılarıdır. Fotoğraflarda şık ve sade mi görünmek istiyorsunuz yoksa cıvıl cıvıl ve renkli mi? Bu ayrıntılar sizin karakterinize ve isteklerinize göre şekillenebilir. Bizce tüm seçenekler harikulade! Renk renk ampuller, mis kokulu ve cıvıl cıvıl canlı çiçeklerle süslenmiş çelenkler, uçan balonlar, suni kar, banner, şemsiye, şapka, gözlük ve eski model arabalar… Tüm bu ince detaylar fotoğraflarınızda renk olacaktır. Önemli olan, saydığımız aksesuarları doğru ve abartıya kaçmadan yerinde kullanabilmekte saklıdır. Aynı anda hem gözlük hem şapka hem de şemsiye tek fotoğrafta kullanılırsa mevsim karmaşası fotoğrafı olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden düğün fotoğrafçınızla önceden randevu ayarlayıp istediğiniz konsepti ve konseptinize uygun olan aksesuarları belirleyip planlı bir şekilde hareket etmelisiniz. Böylece, eminiz ki elde edeceğiniz sonuçlardan yüzde yüz memnun kalacaksınız!

Romantik Bir Tema İçin

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey

Fotoğraflarda kullanılan dış çekim mekanlarının tasarımı dışında, gelin ve damat üzerinde temaya uygun ayrıntılarda önemli yer tutmaktadır. Örneğin romantik bir tema seçildiyse gelinin boynunda zarif bir mücevher şık duracaktır. Ya da yakın poz alınırken evlenecek olan çiftlerin alyansları odak alınarak bağlılığa ve sadakate olan önem vurgulanabilir. Bu tarz romantik konseptlere en uygun mekan ve kişisel aksesuarlara verilebilecek örneklerden biri de ters ışık ve suni kar olabilir. Eğlenceli bir temaya sahipsek, gelin ve damatta da yüksek bir enerji varsa eski model arabalar ve spor ayakkabılarla çekilen kareler tadından yenmez! Renkli çiçekler hem çelenk üzerinde hem de gelinin zarif ellerinde veya saçında kullanılabilir.

Özellikle saflığın simgesi olan beyaz gelinliğin üzerinde zıt renklere sahip çiçekler kullanılarak odak noktası şaşırtılabilir. Ya da “fotoğrafın yıldızı ben olmak istiyorum” diyen gelin adaylarını duyar gibiyim! O zaman bu tavsiyemiz size geliyor… Düğün fotoğrafçınızdan objektifi size odaklamasızı rica edip, ayrıntılı göz makyajı yapmalısınız. Üzerinizde herhangi bir mücevher olmaksızın beyaz gelinliğinizin üzerine yakışacak sade bir çiçek buketi ya da beyaz, lila, bebek mavisi veya toz pembe renklere sahip tek daldan oluşan bir çiçek (zambak, gül, orkide vs.) kullanabilirsiniz.

Dış Çekim Kıyafetleri ve Saç Tasarımları

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey

Hayatınızdaki en önemli ve mutlu günün ölümsüzleştirdiği karelerde ne giymeye karar veremediniz mi? Tabi ki size verebileceğimiz ilk ve değişmez tavsiyemiz beyaz bir elbise veya gelinliktir! Geleneksel düğün konseptinin bir numaralı kuralından dışarı çıkmıyoruz ve beyazı, dış çekim fotoğraflarınızdan ayrı tutamıyoruz. Güzelliğinizi gölgelemeyecek ama aynı zamanda da masumiyetinizi taçlandıracak beyaz elbise dış çekim için en doğru karar olacaktır. Seçeceğiniz dış çekim mekanına göre ise giyeceğiniz kıyafet elbette ki değişiklik gösterecektir. Eğer sahil kenarında denize sıfır fotoğraflar çektirmek istiyorsanız;

  • Sade ve şık A kesim gelinlikler
  • Rahat hareket edebileceğiniz iki parçalı gelinlikler
  • Cesur gelin adayları için mayo üzerine kaftan modelleri
  • Düşük kollu ve derin göğüs dekolteli gelinlikler
  • Teninizi gösteren ince kumaşlı elbiseler
  • İp askılı veya kısa etekli elbiseler

Şeklinde çoğaltılabilecek, konforun düşünüldüğü modelleri kullanabilirsiniz. Böylece hem göze hitap eden fotoğraflar ortaya çıkacaktır hem de rahatlığınızdan ve şıklığınızdan ödün vermeyeceksinizdir.

Peki seçtiğimiz dış çekim kıyafetlerinin tamamlayıcısı olan saç modeliniz nasıl olacak? Bu soruya cevabımız, beyaz elbisedeki tutumumuz kadar net olacaktır! Deniz kenarındaki yumuşak esintiyle saçlarınızın uyumlu ahengini şimdiden hayal edebiliyoruz… Bu yüzden dış çekim saç modelinizi salaş bir tasarımdan yana kullanmalısınız. Tamamen salınmış bir saç modeli ya da hafifçe dağınık bir şekilde toplanmış olmalı. Saçınıza uyumlu bir şekilde takacağınız defne veya zeytin yaprakları da denizle olan uyumunuzu pekiştirecek.

Doğanın İçinden En Doğal Pozlar

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey

Doğanın içinden en doğal pozları vermek istiyorum diyenlere… Yeşilin her tonun olduğu eşsiz manzaralar içindeki karelerde ise yine sade beyaz ve krem renkte dış çekim elbiselerini kullanabilirsiniz. Fakat bu sefer tek fark balık model gelinlikler! Biraz daha şıkır şıkır olmaya ne dersiniz? Teninizde kullanacağınız mücevherler yerine, gelinlik üzerinde kullanılan parlak taşlar sizi çok şık ve alımlı gösterecektir. Doğanın sadeliği ile elbisenizde kullandığınız ışıltılar zıtlıkların oluşturduğu doğal uyumu yakalayacaktır. Bir diğer önemli detay ise, elbisenin odağını kırmayacak, sade bir şekilde toplanmış saçlarınız! Bu şekilde dış çekim fotoğrafında saf güzelliğiniz, beyaz ve ışık saçan elbiseniz denge sağlayacaktır. Ayrıca düğün fotoğrafçınızdan filtre olarak turuncu ve sarı alt tonu kullanmasını rica edebilirsiniz.

Dış Çekim Mekanları

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey

Orman, sahil, tarihi mekanlar ve dağ manzaraları evlenecek çiftler arasında popülerliğini koruyan dış çekim mekanları arasında yer almaktadır. Yazımızın en başında sormuş olduğumuz soruya cevabınızı hatırlayın ve en mutlu olabileceğiniz yeri düşündüğünüzde aklınıza ilk neresi geliyorsa düğün fotoğrafçınızla birlikte dış çekiminizi orada gerçekleştirin.

Yeşil ve mavinin hakim olduğu düğün konseptlerinden biraz bahsetmiştik. Bu bölümde dağ manzaralı fotoğraflardan örnek vererek ipuçlarına devam edeceğiz. Özgür ruhunuzda cesaretten eser var mı? O zaman dağ manzaraları tam size göre. O eşsiz zirvelerin eteklerinde oluşan uzun vadiler arasında yalnızca sevdiğiniz insanla siz varsınız. Sevginizi haykırıp sesinizi tüm dünyaya duyurabileceğiniz yankılar, işte tam da dağ fotoğraflarından yansıyabilir! Her insanın aklından bir kez de olsa extrem sporlar yapmak geçmiştir. Ya da bazı insanlar bu yaşantının zaten içindedirler. Evliliğe aday bazı çiftlerimiz de dış çekimlerini gelenekselliğin dışında gerçekleştirmek isteyebilir. Bu yüzden de farklı arayış içindedirler. Genel olarak farklılığı hissettiğimiz ve gördüğümüzde nefesimizi kesen dış çekim düğün fotoğrafları dağların zirvelerinde veya uçsuz bucaksız vadilerde konu alınanlardır. Siz de ilişkinizde yenilikleri seviyorsanız ve eğlenceli bir çift olduğunuzu düşünüyorsanız farklı fikirlere açık olmaktan kaçınmayın!

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey

Eğlenceli demişken, biz arkadaşlarımızla çok mutluyuz diyorsanız dikkatle dinleyin! Dış çekim mekanları arasında klasik kır düğünlerinin gerçekleştiği açık hava düğün salonları da bulunmaktadır. Yani kır düğünü konseptinde dış çekimlerinizi ayrı bir mekana ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu sırada yanınızda sevdiğiniz dost ve akrabalarınızda bulunacaktır. Böylece en mutlu anlarınızı daha özel kılan insanlarla birlikte gülümseyişlerinizi ölümsüzleştirebilirsiniz. Bu tarz dış çekim mekanlarında ise daha çok renkli ışıklandırmalar kullanılarak gece yapılan çekimlerde de kolaylık sağlanmaktadır. Böylece hem sıcak bir ortam hem de mutlu yüzler bir ahengi yakalayabilirler. Türkiye’de İzmir, Ankara, İstanbul ve Bursa gibi metropollerde aradığınız pek çok kritere uygun düğün fotoğrafçıları hizmet göstermektedir. Profesyonel hizmet düğün fotoğrafçıları eminiz ki tüm isteklerinize kusursuz cevap vereceklerdir. Anadolu’nun tüm bu doğal güzelliklerini mutluluğunuzla birleştirmek istemez misiniz?

Peki Dış Çekim Fiyatları Ne Kadardır?

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey

Dış çekim fiyatları ya da düğün fotoğrafçısı fiyatları… Genel olarak İzmir, İstanbul, Ankara ve Bursa’daki düğün fotoğrafçıları evlenecek olan çiftlerin dış çekim mekan seçimine göre fiyatlandırma yapmaktadırlar. Gidilecek olan mesafenin uzaklığı – yakınlığı göz önüne alınarak ya da çekimin süre bazına göre fiyat listeleri bulunmaktadır. Tüm bunların dışında düğün fotoğrafçılarının kendi hazırladıkları ve evlilik adayı çiftlerin beğenilerine sundukları düğün özel paketleri de bulunmaktadır. Her bütçeye uygun seçenekler sunan düğün fotoğrafçılarının tek istekleri sizlerin bu özel anlarınıza şahitlik edebilmek ve yüzünüzde bir tebessüm oluşturabilmektir.

Dış Çekimi Hallettik Sıra Düğünde!

Dış Çekim ve Düğün Fotoğrafçılığına Dair Her Şey

Yazımızda verdiğimiz ufak tefek ipuçlarından sonra umudumuz düşüncelerinize olumlu bir şekilde yön verebilmemizden yanadır! Sevdiğiniz insan tarafından yöneltilen ya da yönelttiğiniz o üç kelimelik sorudan sonra biliyoruz ki aklınızda daha büyük sorular oluşmaya başladı. Gelinliğim nasıl olacak? Saçımı nasıl tasarlamalıyım? Dış çekimi nerede gerçekleştirmeliyim? Dış çekim konseptim nasıl olmalı? Ben nelerden hoşlanırım? Gibi gibi çok heyecan verici ama aynı zamanda çok da yorucu sorular türemeye başlamıştır bile! Yazıyı okuduğunuz yerde kalın ve sakince düşünmeye başlayın. Bu anlar hayatınızda geri dönüşü olmayan anlardır. Bu noktada doğru kararlar vermeniz ve asla pişman olmamanızı en içten duygularımızla dileriz. Bu yüzden en başta dediğimiz gibi önce kendinizi çözümleyin ve daha sonra kararlar almaya başlayın. Birlikte olduğunuz hayat arkadaşınız ile birlikte en özel anınızın unutulmaz karelerinin hayalini kurmaya başlayın ve çok geç kalmadan gerçekleştirin.

Gelecekteki çocuklarınıza ve torunlarınıza gururla fotoğraflarınızı gösterebilmek için doğru dış çekim mekanı, doğru konsept, saç ve elbise ama en önemlisi güvendiğiniz profesyonel bir dış çekim düğün fotoğrafçısı ile anlaşın. Eminiz ki seçtiğiniz herhangi bir konseptte her zaman parlayan yıldız siz olacaksınız! Unutmadan! Dış çekim hakkında görüşlerinizi ve katkılarınızı bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyacağız… Şans yanınızda olsun!

Düğün Hazırlığı Sırasında Yapmamanız Gereken Hatalar yazımızın oldukça işinize yarayacağını düşünüyoruz! 🙂

Yanıtla