Düğünlerin ve özel günlerin ölümsüzleştirilmesi için fotoğraf çekimi ve düğün fotoğrafçısı çok önemlidir. Bu özel günlere ait fotoğraf çekimleri stüdyoda yapılabildiği gibi dışarıda da yapılmaktadır. Dış çekim mekanları bazen bir göl kenarı, bazen bir dağ olabilmektedir. Ülkemizde dış çekim yapılabilecek çok sayıda mekan bulunmaktadır. Ülkemiz bu konuda gerçekten çok zengindir. Stüdyo içerisinde fotoğraf çektirmek yerine dış mekanlarda yapılan çekimler tercih edilmektedir. Bunun birçok sebebi bulunmaktadır.

Dış Çekim Mekanları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dış Çekim Mekanları

Dışarıda yapılacak çekimler stüdyo çekimlerine göre daha hoş dursa da, bazı konulara dikkat edilmezse en mutlu anlarınız ile ilgili yapılan çekimler daha sonradan karşınıza geldiğinde tam bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Dış çekim mekanları seçimi bunun için çok önemlidir. Seçtiğiniz mekandaki ışık durumu çekilen bütün fotoğrafları etkileyecektir. Mekanda yeteri kadar ışık yok ise fotoğraflar tam bir hayal kırıklığına dönüşecektir. Işık alan mekan tercih edilmeli ya da mekandaki ışığın en uygun olduğu saatte çekim yapılmadır. Bu saatler öğleden önce 8.00 – 10.00 arası, öğleden sonra ise 16.00 – 18.00 arasındadır. Tabi bu saatler mevsimlere göre faklılık gösterebilmektedir.

Dış Çekim Mekanları

Dış çekim mekanları seçilirken kalabalık yerlerden uzak durulması, sakin yerlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Kalabalık mekanlarda çekim yapmak çok zordur. Şehrin gürültüsünden uzak doğal alanlar tercih edilirse daha güzel sonuçlar alınacaktır. Burada en önemli olan çekim yaptıracak kişilerin tercihidir. Düğün için çekim yapılacaksa gelin ve damadın tercihi her şeyden önemlidir. Onların seçtiği mekana göre ayarlamalar yapılmalıdır. Kalabalık ve gürültüden uzak mekanlar tercih ederken renk durumu da dikkate alınmalıdır. Mevsime, ışığa göre uygun mekanlar seçilmelidir.

Dış Çekim Mekanları Olarak Nereler Tercih Edilebilir?

Dış Çekim Mekanları

Dış çekim mekanları bakımından ülkemizin son derece zengin olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Her bölgenin kendine göre ayrı doğal güzellikleri bulunmaktadır. Doğal güzelliklerin olduğu mekanlarda çekim yapmak hem eğlenceli hem de güzel fotoğraf çekme imkanı sunmaktadır. Doğal mekanların yanında tarihi mekanlarda da çekim yapabilmek mümkündür. Tarihi mekanlar hemen her bölgemizde vardır. Bunların dışında keşfedilmemiş sokaklar ya da şehirler arası yol kenarları de çekim mekanları olarak kullanılabilmekte ve şaşırtıcı derecede güzel sonuçlar vermektedir.

Dış Çekim Mekanları

İstanbul’daki mekanlar başta olmak üzere çok meşhur olmuş vardır. Bu mekanlara fotoğraf çekimi dışında gelen ziyaretçiler bile amatör olarak çekim yapmadan gitmemektedirler. İstanbul’da çekim yapılabilecek mekanlardan bazıları şöyledir; Yıldız Parkı, Emirgan Korusu, Rahmi Koç Müzesi. Daha birçok mekan saymak mümkündür. İstanbul dışında doğal güzellikleriyle meşhur Karadeniz Bölgesi’nde de birçok çekim yapılabilecek mekanlar vardır. Bolu’da bulunmakta olan Gölcük adeta bir kartpostaldan çıkmışçasına muhteşem görünmektedir. Yine Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Amasra’da birçok çekim yapılabilecek mekan vardır. Şu durumda unutulmamalıdır; mekan ne kadar güzel olursa olsun, onu kullanan fotoğrafçıdır.

Dış Çekim Mekanları

Nişan veya Düğün Fotoğrafçılığı yapan bir stüdyodan yardım alabilirsiniz. Biraz daha fikir edinmek içi sizi buraya alalım!

Şehrinizdeki en güzel Düğün Dış Çekim ve Hikaye Fotoğrafçıları için tıklayınız!

Yanıtla