Takı tutkunlarının iyi bilmesi gereken konulardan biri olan değerli taşlar düğün hazırlıkları yapan gelin adaylarını da ilgilendiriyor. Sizin de bildiğiniz ve görünce tanıyabileceğiniz değerli taşlar isimleri ve yarı değerli taşlar ile görünüşleri elbette vardır. Peki ama bütün değerli taşlar listesi ve yarı değerli taşlara hakim misiniz? Evlilik hazırlıkları sırasında tüm o takıları incelerken siz de bilgisiz hissetmek istemiyorsanız değerli taşlar hakkındaki bilginizi hemen tazeleyin ve geliştirin. Değerli taşlar hepimizi iyi hissettiren ve en sevdiğimiz takılarımızda yer alan doğal güzellikler. Doğanın bu lütfu hakkında daha fazla bilgi almak için şimdi yazımıza ve sizin için seçtiğimiz en güzel takı örneklerine göz atabilirsiniz. Değerli taşlar isimleri ile aklınızda yer ettiğinde siz de her türlü takı alışverişinizde daha bilgili hissedecek ve hayalini kurduğunuz tasarımları daha kolay elde edebileceksiniz. Değerli ve yarı değerli taşların, göz alıcı takıların sihirli dünyası şimdi sizleri bekliyor.

Değerli Taşlar ve Takılar Birbiriyle Nasıl İlgilidir?

Takı vitrinlerinde ve internetteki aramalarınızda karşınıza çıkan değerli taşlar belli burçlarla bağlantılıdır. Genellikle burcunuza göre uygun olan taşları beğenmeniz oldukça ilginç. Sevdiğiniz türde ve renkte takıları araştırmak ve satın almak için değerli taşlar isimleri ile hafızanızda bulunmalıdır. İsmini bilemediğiniz bir güzelliği aramanız ve bulmanız çok daha zor olacaktır. Bu yüzden bir değerli taşlar listesi yardımıyla sizin için seçtiğimiz en özel örnekleri sunuyoruz. Diğer yandan en güzel örnekleriyle en az değerli taşlar kadar kalbimizde yeri olan yarı değerli taşlar listesi de onlara eşlik edecek. Küpelerden yüzüklere, kolye ve broşlara pırıl pırıl işlenen değerli taşları tanıma sırası sizde. Değerli taşları tanırken onların bilmediğiniz özelliklerine de yer veriyoruz. Siz de bu mucizevi güzellikleri bir bir inceleyebilirsiniz. Önceliği değerli taşlara verecek olursak değerli taşların tam listesi şu şekilde:

 • Elmas
 • Pırlanta
 • Zümrüt
 • Yakut
 • Topaz
 • Safir

Sıkça altın takılarda, hediyelik takılarda bu taşlara rastlamanız mümkün oluyor. Antik dönemden bu yana kadınların tutkusu olan değerli taşlar daima birbiriyle yarış içinde olmuş. Bir yandan en değerli taş hangisi diye merak edilirken bir yandan da değerli taşlar ve fiyatları araştırılıyor. Çok eski zamanlardan bu yana en değerli taşlar sıralaması insanı düşündürmüştür. Fiyatlar, özellikler ve tabii ki değerli taşlar nerelerde bulunur, dünyada yatakları nerededir sorularının yanıtlarını sizin için birleştirdik. Değerli taşlar nelerdir bilmeden takı alış verişleri sizin için uygun gelmeyecek. Yazımızdan ilham alarak siz de artık değerli taşlar nasıl anlaşılır ve nerelerde kullanılır sorularının yanıtlarını bulacak hatta geliştireceksiniz. Değerli taşlar çoğumuz için bir tutku. Gerdanlıklardan yüzüklere, tarak ve broşlara kadar çok sayıda takı tasarımında her birini görmek mümkün… Peki renklerini ve orijinalliklerini nasıl tanıyacağız? Doğada bulunan değerli taşlar ve fiyatları nelere göre değişiyor? Değerli taş çeşitleri kaç tane? Tüm bu sorularınız için keşfetmeye gelin beraber devam edelim.

Değerli Taşların Zirvesindeki İsim: Elmas

Elmas bildiğimiz altı değerli taş arasında en özel olanıdır. Bize de değerli taşlar ve özellikleri denildiğinde renksiz olan bu taş ilk sırada akla gelir. Karbon elementinin katı formudur. Atomları kristal düzeninde dizilmiştir. 10 ila 12 sertlik dayanıklılık sahibi olarak zirvede yer almaktadır. Doğada genellikle saydam olarak bulunur. Doğada bulunan değerli taşlar arasında en sertlerindendir. Tarih boyunca aşkı ve güzelliği çağrıştırmayı sürdürmüştür. Edebiyatta ve popüler kültürde de elmaslar bir efsane gibi sürekli karşımıza çıkar. Zenginliğin, bağlılığın, zirvenin bir sembolü haline gelmiştir.

Elmas nisan ayı ile ilişkilendirilmektedir. Gerçekten değerli taşlar listesi içinde en çok merak edilenler elmaslar hakkındadır. Çözülmeyen gizleri ile hala daha bir düğüm olan değerli taşlar içinde en pahalısıdır. Elmaslar pırlantaların kesilmemiş ham haline verilen addır. Aslında bu yüzden değerli taşlar isimleri hakkında çok bilgi sahibi olmak işinize yarayacaktır. Düğün hazırlıkları esnasında değerli taşlar listesi aklınızın bir köşesinde hep açık durmalı. Bir yandan istediğiniz takıların peşinde olacaksınız bir yandan da hiç bilmediğiniz bir konuda fikir yürütmektense satıcılarla iletişim kurabileceksiniz.

Pırlanta

Pırlanta ile elmasın farkı, taşın kesimden sonraki haline pırlanta denilmesidir. Hatasız parlak bir elmasa, foyasız denilmekte, parlaklığı ve yontuluşu uyarınca pırlanta denilmektedir. Pırlantanın oluşumu için milyonlarca yıl gerekmektedir. Bu yüzden en değerli taşlar arasındadır. Elmas ve pırlantalar sertlikleri dolayısıyla yalnızca birbirleri tarafından kesilebilirler. 15 yüzyıla kadar dayanan bir gelenekle düğünlerde elmas veya pırlanta yüzük hediye etmek yaygınlaşmıştır. Sol elin yüzük parmağına bu yüzük takılır. Buradaki damarların direkt kalbe bağlandığına inanılıyor. En yaygın kullanılan gül kesimin (elmas kesim) 12 ila 37 yüzeyi bulunmaktadır. Amonyakla, deterjanla veya en doğrusu da profesyonellerin elinde bakım gerekebilir. Periyodik olarak yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Zümrüt

Taşların kraliçesi olarak da bilinen zümrüt, yedi buçuk ile sekiz sertlik derecesi arasında bir sertliğe sahiptir. Fiziki yapısı prizma şeklindedir ve kendine özgü bir kesim şekli vardır. Beril grubuna dahildir ve bunların en değerlisi olarak da bilinir. En şeffaf olanları en kaliteli kabul edilir ve bulutlu görünümü kusur sayılırken koyu renklileri daha kıymetlidir. Rusya, Pakistan, Hindistan, Avustralya ve ABD gibi pek çok ülkede çıkarılmaktadırlar. Kalp, ağrılar ve mevsimlik hastalıklar için (nezle gibi) bir hayli iyi gelen bir enerjisi vardır. Boğa ve yengeç burçlarıyla ilişkilendirilir. Mayıs ayına bağlıdır, bolluk ve bereketle ilgili görülür.

Zümrüt ona krom ve vanadyum tarafından verilen, bünyesindeki yeşil renk olmadığı zaman safken tamamen şeffaf bir taştır. Evrensel sevgiyi temsil eden bu taşa rengini veren işte bu iki bileşendir. Kimyasal olarak da Oxides grubuna mensuptur. Emerald ve Smarasg olarak da bilinir. Zenginliğin sembolü de sayılmıştır. Yeşil rengi sayesinde yağmur çağırmakta da kullanılmıştır.

Yakut

Özel ve derin kırmızı tonlarındaki içeriği yüzünden toprağın kanı adıyla da anılmaktadır. Değerli taşların en öne çıkanlarından biridir. Sertlik derecesi 9 olarak gösterilir. Oval siluetlidir. Fiziki yapısı ise prizma şeklinde oluşmuştur. Kırmızının tüm tonlarına bu güzel taşın yer aldığı işçiliklerde rastlamak doğal olarak mümkündür. Rodos’tan Madagaskar ve Afganistan’dan Brezilya’ya kadar dünyanı pek çok yerindeki madenlerden çıkarılır. Hamken öyle değildir ama kesimin ardından elmas kadar parlak bir hal alır. Diğer pek çok taşta olduğu gibi yapaylarında hiç bulutlanmaya rastlanmaması bir ayırt edici özellik olarak görülür. Kan ile ilişkilendirilen yakut kana bağlı hastalıklara iyi geldiği düşüncesiyle yüceltilmiştir. Elmaslara kıyasla da 140 kere daha yumuşaktır. Temmuz ayının taşı sayılmaktadır ve burçlardan da Aslan, Akrep, Yengeç ve de Oğlak burçları ile ilişkilendirilmektedir.

Topaz

Göz hastalıklarına ve veba gibi salgınlara iyi geldiği düşünülen topaz sarı ve mavi gibi pek çok renkte bulunabilir. Bu taş doğal alüminyum silikatıyla flüorinden oluşmuştur. Kahve ve mor tonları dahi bulunabilmektedir. Parlak ve camsı görünümü onun şeffaf olanlarının elmasla karıştırılmasına sebebiyet verecek kadar mükemmeldir. Renk değiştirme özelliği ve parlaklığı, bu taşa eski medeniyetlerde, kötülükten koruma gücü taşıdığını yüklemenin sebebi olmuştur. Japonya, Almanya ve Çin’de çıkarılmaktadır. Peridot taşı gibi sakinlikle ilintilidir. Ruhsal ve duygusal yardımlar sağlayabilmektedir. Dinginlik getirerek endişelere engel olur. Motive edici olarak görülen bu taş yorgunlukları gidermede de yardım alınabilecek bir taştır.

Safir Taşı

Boğa burcuyla özdeşleştirilen safir mavilikleriyle göz kamaştırmaktadır. 9 sertlikle Mavilerin Efendisi olarak adlandırılabilir. Kesim şekli Safirin ovaldir ancak fiziki olarak 6 yüzlü prizma şeklindedir. Aslında pembe, yeşil, sarı ve mor olabilirler ama yaygın halleri mavidir. Hassastırlar ve çok özel bir şekilde bulutlanma bu taşlarda kusur olarak kabul edilmez. Kenya, Hindistan, Burma, ABD yataklarına ve madenlerine rastlanan yerlerdir. Şifa verici enerjisi en iyi olan taş olarak kabul edilir. Sakinlik kaynağı ve de panzehir olarak görülür. Evliliğin 45. yılına istinaden hediye edilmeleri gelenekseldir. Ağustos sonu Eylül sonu ona bağlı olan dönem olarak belirlenmiştir. Altıncı burç olan başak burcuyla ilişkilendirilmiştir.

Yarı Değerli Taşların Önemi

Elmasla başlayan değerli taşlar listesi elbette ki bir başka yere sahip. Ancak yarı değerli taşlar da en az onlar kadar iyileştirici etkiye ve göz alıcı özelliğe sahip. Yarı değerli taşlar isimleri hakkında da bilgiye sahip olmanız şart. Yarı değerli taşlar listesi için sizlere altı en yaygın taşı seçtik. Mükemmel renkleri, burç uyumları ve ruhani etkilerinin açılımı ile takibe alacağınız taşlar:

 • Ametist
 • Turmalin
 • Sitrin
 • Peridot
 • Ay Taşı
 • Pembe Kuvars

Mor Ametist

Mor ametist sahibini kendini yitirmekten koruduğuna inanılan bir kuvars çeşidi. Hegzagonal kristal çeşidine sahip ve Şubat ayı ile özdeşleştiriliyor. Bu nedenle de kovanın taşı olarak düşünülüyor. Ruhani olarak vücudu çevreleyen bir koruma kalkanı yaratabileceğine inanılıyor. Koruma bu taşın temel anahtarı oluyor. Diğer yandan saf hale getirme özelliği de var. Enerjinizi temizlemek ve korunma amaçlı tam ihtiyaç duyulan taş ametist. Sakin ve yalın bir enerji akışına yardım ediyor. Hormonlarda dengeyi iyi etkilerken, detoks veya baş ağrısı gibi konularda da yardımı dokunabiliyor. Strese ve baş ağrısına iyi geldiği de düşünülüyor.

Antik dönemde altın ve inciyle kombine edildiği broşlar çok modaydı. Bu gelenek uzun yıllar sürdü çünkü mor rengin yaygın olmayışı, nadir ve zarif olması onu gözde hale getirdi. Giderek popülerleşen mor renk kraliyet arma ve takılarında özel bir yere sahiptir. Yatıştıran ve bağışıklığı ayağa kaldıran Ametist yarı değerli taşlar arasında Kova, Balık ve Koç burcunun taşı olarak bilinir. Bu üç burca da ruhsal bilgileri bahşeden enerjisi söz konusudur.

Sarı Sitrin

Nişan yüzüğü takımlarında kullanımıyla bizi şaşırtan şık tasarımlara konuk olan bu sarımsı ışıklar sitrin taşına ait. Citrine ve Citrus (limon) çağrışımından da ortak kökleri görebileceğiniz gibi bu sarı renkli taş aslında üriner sisteme iyi geldiği düşünülen bir enerjiye sahip. Bir yandan ruhani yaraları da sarıp iyi ettiğine inanılıyor. Tiroid salgısını düzenleyebilen ve mesane iyileşmesine katkıda bulunan bir yapısı var diye düşünülmekte. Sitrin’in kullanılabileceği bir alan da enerji temizliği. Aurasını temizlemek ve dengelemek için uyunacak ortama konulması yararlı oluyor. Güneş enerjisiyle yenilenebilen bu taş Topaz ile aynı fiyata erişebiliyor. Koç burcunun doğum tarihi taşlarındandır.

Turmalin

Yarı değerli taşlar arasında belki de en ilginç renk tonlarından birine sahip olan turmalin taşı nişan yüzüklerinde ve diğer takılarda çok özel sonuçlar verebiliyor. Genellikle yapısındaki renk geçişi sebebiyle ince uzun hatları olan bir formda yüzüklerde kullanılıyor. Genellikle yeşil ve pembe geçişleri olan bu taş yapısında aslında magnezyum, sodyum, lityum, alümintum gibi elementlerin başkalaşmış halini barındırır. Renkleriyle doğal olarak büyüleyici bu taşların fiyatları aslında altına oranla üçte bir civarında seyreder. Turmalin yapısındaki bileşenler sebebiyle başkalaşımının çeşitlerine de bağlı olarak daha birçok renkte olabilir. Sarı tonları, yeşil ve pembeler yaygın turmalin taşına hakim olan renklerin başında gelir. Elmas, zirkonyum ve rose gold ile bir arada kullanıldığı hoş tasarımlarda nişan ve teklif yüzükleri için sıkça kullanılıyor.

Ay Taşı

Ay taşı gümüşle birlikte de altınla birlikte de takılarda çok sık karşımıza çıkan bir taş. Özelliği süte benzeyen rengi morumsu floresan ışığı ile beyaz bir taş olup yarı şeffaf görünmesi. Bu görünüm ona masalsı bir hava veriyor. Modern dönemlerde evlilik yüzüklerinden de daha sık kullanılmaya başlandı. Enfes yeni nesil tasarımlarda ay taşı kendini yeniden buluyor. Bütünleştiren ve iyileştiren kadın enerjilerine sahip olduğu düşünülen ay taşının da alışkın olduğumuzdan çok daha fazla rengi bulunuyor. En fazla bilinen incimsi beyazının yanı sıra mor, kahve ve sarı tonları da bu şeffaf taşı hareleyebiliyor. Sodyum potasyum alüminyum silikat içeren hekatolit ay taşının bileşimini ve diğer adını oluşturuyor.

Gümüş ve beyaz altında muhteşem bir uyumu olan ay taşının evlilik teklifleri için kullanılması açık renkli görünümünün masumiyetle bağlantılı olması sebebiyle de mantıklı. İyileştirici, barıştırıp bütünleyici bir enerjiye sahip olduğunu yinelemek gerekiyor. Değişime uyum yeteneğinizi artırmakta da size iyi gelebilir. Diğer yandan duygusal denge arayışında da ay taşının güvenilir bir enerji kaynağı olduğu düşünülüyor. Kişinin daha tutkulu olmasını sağlayabilmekten kendine güveni artırmaya kadar kullanılabildiği pek çok farklı alan ve tedavi sizin için ay taşlarını özel kılıyor. Uyum, dinginlik ve huzuru çağıran bir taş olarak da bilinmekte. Astrolojik olarak Moon Stone – Monday uyumundan da yola çıkarak pazartesi günleriyle özdeşleştiriliyor. Yani pazartesileri size iyi gelecek bir enerjisi söz konusu. Uzmanlar sağ elinizin en küçük parmağında ona mükemmel yeri ayıracağınızı da belirtiyorlar.

Pembe Kuvars

Hekzagonal kristal sistemi olan bir yarı değerli taş… Özellikle uyku kalitesini ve dinlenme duygusunu artırdığı, düzenleyici olarak da desteklediği düşünülüyor. Sevgiye ait bir rengin en derin taşıyıcısı olduğu için sevginin simgesi. Kişinin öz sevgisini iyileştirerek olumlu etkilerde bulunan bir taş. Kriz anlarına ya da yıpranmışlıklara çok iyi gelecek enerjisi sayesinde sakinleştirici gücü var. Kalpteki kan basıncına iyi geldiği düşünülen pembe kuvars aynı zamanda kıskançlık ve öfkeyi tedavi etmeye yardımcı olabiliyor. Romantizmle de özdeşleştirilmekte. Yani aşkınızın ve iyileşen kalplerin simgesi olan bir yarı değerli taştan bahsediyoruz. Kuvars çok yaygın olsa da bu pembe renkli özel çeşidi en nadir bulunan türü. Bu yüzden fiyatları biraz daha farklı belirleniyor. Anksiyeteye iyi gelerek şefkat uyandırabiliyor. Yarı değerli taşlar arasında yine Balık burcu ile ilgili sayılan ikinci örnek de pembe kuvars olmuştur.

Peridot

Picture 18520

Karayip güneşi olarak da adlandırılan yeşil ışıltısıyla aslında magnezyum açısından zengin olan bu bileşim de Aslan burcunu taşları arasında yer alıyor. Bu sebeple tahmin edebileceğiniz gibi özdeşleştirildiği ay da Ağustos ayı. Orthorombik kristal sistemine sahip bir yapısı var. Sarımsı yeşil renk geçişleri taşıyabiliyor. Kalite ve boyutuna bağlı olarak çok yüksek fiyatlı peridotlara rastlamak ve karatla satıldıklarını görmek sizi şaşırtmasın. Sertlik derecesi 6,5 – 7 arası olarak belirlenmiş durumda. Değerli taşlar isimleri öğrenildiğinde renklerine ve özelliklerine göre sizin için de farklı bir anlam kazanacaktır. Bu taşın az rastlanan büyük örneklerine en çok Burma, Arizona ve Pakistan civarındaki madenler kaynak oluyor. Yeşilinin güzelliğiyle değerli taşlar listesi ardından hemen yarı değerli taşlar arasında yer alan ancak kıymeti de olan bir taş…

Kalbimizde Yer Eden Değerli Taşlar İsimleri ile Kalıcı

Doğada bulunan, denizden çıkan değerli taşlar da yarı değerli taşlar da hepimizin özel günleri için çok şey ifade ediyor. Değerli taşlar listesi içinden herhangi bir seçimle, o güzelim söz yüzüğünüzü gördüğünüzde siz de mutluluğu gerçekten hissettiniz. Aslında değerli taşlar isimleri ile aklımızda kalmanın ötesinde yaşam boyu boynumuzda, parmağımızda taşıyacağımız birer hatıra demek. Sizin için de alışverişlerinizde aradığınız doğru anıyı bulmak oldukça önemli. Değerli taşlar listesi hakkında bilgi edindikçe sizin için de taşların anlamları değişecek. Aynı şekilde aslında yarı değerli taşlar da bundan çok farklı değil. Her iki gruptan takılarınızın da güzelliğinize güzellik kattığından emin olun. Onların anlamlı ve enerji yüklü olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kimilerinin yeniden enerjiyle dolması için gereken farklı yöntemleri araştırmayı ihmal etmeyin. Çoğunu zamanla bozuldu sansanız da yeniden güzelliğine kavuşturabilirsiniz.

En sevdiğiniz kişilerden hediye, aile yadigarı, düğün ya da nişan için alınmış olsalar da en değerli varlığınızın anısını taşıyorlar. Aslında değerli taşlar isimleri ne olursa olsun sizin için birer hatıra anlamına geliyor. Aşkı ya da sevgiyi, özlemi ya da barışmak arzusunu taşımak için yardımımıza koşan bu doğanın güzelliklerini binlerce yıldır farklı farklı kültürler benimsemiş. Mücevherlerinizi birbirini çizecekleri, kaybolma tehlikesi olan ve darbe alabilecekleri durumlardan korumayı unutmayın. Pek çoğunun güzelliği için teninize temas etmesi gerektiğini hatırlayıp üzerinizde de taşıyın. Profesyonel bakımlarını ihmal etmeyin. Zaman zaman kontroller ve sizinle olmak bilin ki onlara da iyi gelecek. Geleneksel olarak biz de güzellikleri karşısında eğiliyoruz. Pırıltıları parmaklarınızdan eksik olmasın. Sizin burcunuzun, ruhunuzun ve en tatlı anılarınızın taşı hangisi?

Söz, Nişan Pastası Modelleri ve Trendleri sayfamızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz!

Yanıtla