Çiftlerin düğün hazırlıkları sırasında en büyük telaşlarının biri davetli listesidir. Kusursuz bir düğün organizasyonu içerisinde gelinlik, damatlık, yemek, konsept hazırlıklarının yanı sıra düğün mekânı seçimlerinde de düğün davetli listesine göre bir hazırlık yapılmalıdır. Düğün bütçesini kontrol altında tutarak, kimseyi geri planda bırakmadan en özel günlerini planlamak isteyen çiftler bu konuda özel bir hazırlık yapmalıdır. Davetli listesi hazırlarken çiftlerin şablon olarak bir Excel hazırlama programı üzerinde örnek bir liste hazırlamaları gerekmektedir. Bu aşamada çiftlerin davetli listesi hazırlarken ne yapması gerektiği, davetli listesi oluşturmada dikkat edilecekler, davetli listesi nasıl yapılır sorularının cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Düğün organizasyonu sırasında çiftlerin en büyük sorunlarından biri davetli listesi oluşturmadır. Eğer uygun bir bütçe ile davetli listesi hazırlamak isterseniz konuk sayısını kontrol altında tutmalısınız. Çiftler düğün organizasyonu sırasında gelin ve damat tarafının konuklarını çağırırken sorun yaşayabilirler. Bu durumun yaşanmaması için düğün davetli listesi için önceden Excel hazırlama programında yapılacak bir program ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Peki davetli listesi oluşturma aşamasında ilk dikkat edilecekler nelerdir? Öncelikle düğün organizasyonunda hazırlayacağınız davetli listesi için kimsenin kırılmaması ve olası olumsuz durumların yaşanmaması için düğün mekânı seçiminde dikkatli olmalısınız.  Davet edeceğiniz konuk sayısına göre düğün davetli listesi hazırlamalı ya da davetli listenize göre uygun bir düğün mekânı seçmelisiniz.

Düğün Davetli Listesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Düğün davetli listesi hazırlarken önünüzdeki bulunan iki seçenekten birini seçebilirsiniz. Bu noktada ilk seçeneğiniz davetli listenizi belirleyerek yola çıkmaktır. Burada düğününüze hedef olarak belirlediğiniz davetli sayısını, ailenin üyelerini, öncelikli olarak çağırılması gereken üyeleri şablon olarak excel hazırlama programında öğreneğini hazırlarken diğer yandan da gelin ve damat adayı olarak kendi yakın çevreniz, iş arkadaşlarınız için de ayrı bir davetli listesi oluşturmanız gerekiyor.  Örnek olarak bakarsak; Gelin ve damat tarafı olarak eşit sayılarda davetli listesi oluşturmak isteyebilirsiniz. Ya da çiftler olarak çağırmak istediğiniz listeye göre bu sayılar farklılaşabilir. Burada dikkat edileceklerden biri de davetli sayısını iki tarafın nasıl paylaşacağı olmalıdır.

Düğün Mekanına Göre Davetli Listesi Oluşturma

Gelin ve damat adayları düğün organizasyonları için uygun bir bütçe noktasında aylar öncesinden kiralama gerçekleştirebilir. Bu hazırlık sürecinde düğün mekanının kapasitesine göre davetli listesinde sorunlar yaşanabilir. Çiftler kendi davetli listesini oluştururken ekstra özen göstermelidir. Burada gelin ve damat adayları davetli listesi oluşturmada aile büyükleri ve akrabalar öncelikli tutulmalıdır. Maalesef bu noktada çiftler düğün öncesi sorunlar yaşamaktadır. Kimsenin kırılmaması, geri planda kalmaması için dikkate edilecekler listesinde tarafların davetli sayısını eşit ya da kendi aralarında anlaşmalı olarak belirlemelidir.

Düğün Davetli Listesinde Eleme Hangi Kriterlere Göre Yapılmalıdır?

Davetli listesi hazırlarken, arada yaşanan uyuşmazlıklar, sorunlar ve tartışmaları engellemek için davetli listesi nasıl yapılır sorularının arasında boğuştuğunuzu duyar gibiyiz. Bu aşamada size yol gösterecek, işinizi kolaylaştıracak bir önerimiz var. Öncelikle sevgili gelin ve damat adayları, en özel gününüzde herkesin yanınızda olmasını istediğinizi biliyoruz. Ancak bazen düğün mekanı, bazen düğün bütçesi sizi bu davet listesinde değişikliğe götürebilir. Bu durumda yapacağınız ise adil bir şekilde eleme yaparak yeni bir davet listesi oluşturmaktır. Burada kimleri eleyeceğiniz noktasında ise büyük bir sorumluluğun altına girdiğinizi unutmayın. Yanlış bir kararınızla düğüne çağırılmayan yakınlarınızın size sorun çıkarmasına neden olabilir.

Davetli Listenizin Şablonu Önceden Hazırlayın

Düğün mekanınıza göre davetli listesi hazırlamaya başladığınızda önceden bir şablon örneği hazırlamak her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Burada işinizi kolaylaştıracak bir diğer yöntem de Excel programı kullanabilirsiniz. Burada oluşturduğunuz düğün davetli listesi şablonu ile hem aile üyelerinin hem de yakın arkadaş ve iş çevrenizi Excel hazırlama programında dikkat edilecekler listenizi açık ve net şekilde göz önünde tutabilirsiniz. Excel listenizde yer alması gereken maddeler ise, Ad ve Soyad, yaşanılan semt, açık adres, davetlisi olduğu kişi, telefon numarası, evet-hayır-davet edilmedi şeklinde katılma durumu. Farklı hücrelerde hazırladığınız bu Excel şablonu ile sıralamanızı kolayca yapabilir ve işinizi daha rahat yürütebilirsiniz.

Önceden Hazırladığın Davet Listesi Şablonuyla Zamandan Tasarruf Edin

Davetli listesinde konuklarınızı isimlerine göre ayırmanız aynı isimlere listede tekrardan yer vermenizi sağlayacaktır. Davet listesi oluşturma sırasında Excel hazırlama programındaki şablon örneğinizde yine davetlilerinizi yaşadıkları semt göre sıralamanız ise davetiyelerinizi dağıtma sırasında zamandan kazanmanıza yardımcı olacaktır. Burada aynı semtte oturan davetlilerinizin düğün davetiyelerini aynı gün içerisinde dağıtabilir, tekrar o bölgeye gitmenize gerek kalmazken aynı zamanda kimseyi de atlamamış olursunuz. Yine Excel şablonunda davetlilerin telefon numaralarının ve adreslerinin de yer alması sizin de eş adayınızın da dağıtım sırasında işini kolaylaştıracaktır. Tüm bu aşamalardan sonra şablonda yer alan katılma durumu ise düğün mekanındaki organizasyonun oluşturulması sırasında oturma planı üzerinde ilerin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Ayrıca yaş gruplarına göre çocuklar için de ayrı bir oturma planı sağlanmasını isteyebilirsiniz.

Evet, düğün listenizi, davetiye dağıtımlarınızı tamamladınız. Kimlerin geleceğini belirlediniz. İşimiz bitti diyorsanız erken karar vermeyin. Düğün davetli listenizi Excel hazırlama programında şablon olarak tamamlamanız sadece işlerinizi hazırlamanızı sağlayacaktır. Tüm bunların ardından sizi bekleyen bir diğer zorlu süreç ise konuklarınızın oturma planını en uygun şekilde sıralamaktır. Düğün organizasyonlarında kimi davetliler oturma planları sırasında en önde olmak ister. Bu kişiler genellikle çiftlerin aile büyükleri olarak karşımıza çıkar. Çok önemsiz olarak görülen bu planlama davetli listesi kadar önemli bir konudur. Birçok düğünde bu sebepten dolayı aileler arasında tartışmalar çıkabilir, düğün öncesi ya da sonrasında tatsızlıklar yaşanmasına neden olabilir. Tüm bu sorunları bertaraf etmek için düğün davetli listesinin oturma planı nasıl yapılır birlikte bakalım.

Oturma Planına Özen Gösterin

Düğün davetli listenizin oturma planını hazırlarken ilk adımda hem gelin hem de davet tarafının aile büyüklerinin gelin ve damada en yakın alanda yer almasına öze gösterilmelidir. Davetli listesinde kız tarafı ve erkek tarafı üyeleri ayrı masalarda oturmalıdır. Birbiri ile iyi iletişimi olan aile üyelerinin aynı masalarda oturtulması hem sizler için hem de davetlilerin keyifli vakit geçirmesi için önemli bir noktadır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise birbirleri ile sorunu olan akrabalarınızın uzak mesafelerde oturtulmasıdır. Burada oturma planında farklı masalarda ancak aynı yerleşme planında oturtulmasına da dikkat edilmelidir. Bu aşamada davetli listeniz için hazırladığınız Excel şablonunda bunun için de farklı bir hücre açarak kolaylık sağlayabilirsiniz.

Arkadaşlarınız İçin Özel Masalar Hazırlayın

Hayalinizi kurduğunuz düğün organizasyonunuz için düğün davetli listenizi hazırladınız, aile ve akrabalarınızın oturma planını en güzel şekilde ayarladınız. Sıra düğün gecenizin en özel ve eğlenceli anlarını yaşayacağınız arkadaşlarınızın oturma planına geldi. Bunun için evli ve bekar arkadaşlarınız için ayrı masalar hazırlayabilirsiniz. Burada sizlerin en mutlu gününe eşlik edecek, tüm eğlencesi ile gecenin tadını çıkaracağınız arkadaşlarınızın seçiminde de dikkat etmelisiniz. Sürekli aynı ortamda vakit geçirdiğiniz arkadaşlarınızın hepsini davet etmeye özen gösteriniz. Peki sizce düğün davetli listesi hazırlarken nelere öncelik verilmeli? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! Davetli listenizi hazırladıktan sonra nikah elbisenizi seçmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Düğün davetli listenizi hazırladıktan sonra artık düğün orkestranızı seçebilirsiniz. Şehrinizdeki en iyi düğün orkestraları, müzik grupları ve DJ’leri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla