Düğünlerle birlikte gelin adayları için heyecanlı süreç başladı. Özellikle kadınların detaylarda boğulduğu dönemde mekan, düğün müziği, gelinlik seçimleri derken düğün hazırlıklarının bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Gelinliği tamamlayan detayların ilk adımı olan gelin çiçeği seçimi çok önemlidir. Burada son dönemlerde özellikle canlı gelin çiçeği ve canlı çiçek gelin buketleri ön plana çıkmaya başladı.

Canlı Gelin Çiçeği
Bu noktada el buketinizi seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktaları atlamamanız gerekiyor. Özellikle canlı gelin çiçeği modellerinde mevsime ve modaya uygun modelleri tercih etmek gerekirken, aynı zamanda gelin çiçeğinde kullanılacak olan çiçeklerin de sizi yansıtmasına özen göstermelisiniz.

Canlı Gelin Çiçeği

Bu yazımızda düğün tarzı ve gelinliğinize uyum sağlayacak canlı gelin çiçeği fiyatlarına kadar her detayı bulacaksınız.

Gelin Çiçeği Modelleri ve Fiyatlarını Keşfetmek İçin Tıklayın

Gelin Çiçeklerinin Tarihi

Canlı Gelin Çiçeği

Düğün hazırlıkları sırasında en çok duyulan cümle, “adetten” ve “gelenek”tir. Bu noktada düğün sırasında bekârlara atılan ve şans getirdiğine inanılan gelin çiçeklerinin de bir tarihi olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Gelin gelin buketinizle ilgili seçimleri yapmadan önce canlı gelin çiçekleri hakkındaki ilginç bilgilere göz atalım.

Kokular Sizin Rotanız

Canlı Gelin Çiçeği

Canlı gelin çiçekleriyle ilgili ilk öne çıkan detay kokulardır. Hikayelere göre Fransız tarihinde 16. Yüzyılda soylular uzun süre banyo yapmadıkları için gelinler en özel günlerinde bu kokuyu bastırmak için ellerinde canlı gelin buketleri taşımayı tercih ediyormuş.

Kötü Şansı Uzaklaştırmak İçin Lavanta

Canlı Gelin Çiçeği

Hangi inanç olursa olsun kötü şans, uğursuzluk ve nazar kavramları düğün öncesi ve boyunca dilden dile dolaşır. Rivayetlere göre eski tarihlerde gelinlerin buketlerinin içerisine keskin otlar yerleştirilir ve bu otların kokusunun kötü şansı uzaklaştırdığına inanılırdı. Bu kokuyu bastırmak içinse yine hem görüntü hem de koku olarak canlı gelin çiçeklerinin baş tacı olan lavanta tercih edilirmiş.

Canlı Gelin Çiçeği

Gelin çiçek buketleriyle ilgili bir diğer rivayet canlı gelin buketlerinde kullanılan afrodizyak etkisi olan çiçeklerin kullanılmasıdır. Düğün esnasında el buketinin gül ve dereotu suyuna batırılmasının şans getireceğine inanılırmış.

Hangi Mevsimde Hangi Çiçekleri Tercih Etmelisiniz?

Canlı Gelin Çiçeği

Canlı gelin çiçeğinizi hazırlarken kullandığınız çiçeklerin mevsimine uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

İlkbahar Düğünlerinde Kullanılan Çiçekler

Canlı Gelin Çiçeği

İlkbahar mevsimi, bu sezonda düğün yapmak isteyen gelin adayları için fazlasıyla seçeneğin olduğu bir dönem. Renkli, hoş kokulu bir çok çiçeğe kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Canlı gelin buketlerinde en çok kullanılan çiçek modellerine bakacak olursak; şakayık, nergis, gül, zambak ve frezya çiçeklerini tercih edebilirsiniz. Bu çiçeklere ek olarak laleyi de ekleyebilirsiniz. Lalenin zarafeti ve şıklığı gelinliğinizle uyum içinde olacaktır. Cesur gelin adaylarımızı Lale Gelin Çiçeği sayfamıza bekliyoruz!

Yaz Düğünlerinde Kullanılan Çiçekler

Yaz düğünleri rengin ve abartının rahatlıkla tercih edileceği bir sezon bu yüzden canlı gelin buketlerinde kullanılan çiçeklerde renk ve seçenek noktasında özgür davranabilirsiniz. Yaz düğünlerinde tercih edilebilecek çiçekler; Ortanca, gül, zambak, papatya, menekşe, gelincik, gardenya,begonya, ayçiçeği, biberiye.

Canlı Gelin Çiçeği

Sonbahar Düğünlerinde Kullanılan Çiçekler

Sonbahar düğünlerinde gelin adayları genellikle koyu ve pastel tonlarındaki renklerde tercih yaparlar. Mevsime uygun kapalı ve şık bir mekânda gerçekleştirilen düğünlerde makyajdan gelin çiçeklerinde kullanılan renklere kadar pastel tonlar tercih edilir. Sonbahar düğünlerinde canlı gelin buketlerinizde kullanabileceğiz canlı çiçek modelleri ise şunlardır: ortanca, gül, akçağaç dalları, kozmos, gerber, kuşburnu, krizantem, orkide, hazeran ve kasımpatı.

Canlı Gelin Çiçeği

Kış Düğünlerinde Kullanılan Çiçekler

Kış düğünleri canlı gelin buketlerindeki çiçek çeşitliliğinin en az olduğu dönemdir. Ancak kış çiçekleriyle de canlı gelin modellerinde farklı aranjmanlar yaratabilirsiniz. Bu noktada, kurutulmuş çiçekler, tohum otları, akasya, lale, okaliptüs, ortanca, sümbül, kardelen ve kamelya çiçekleri canlı gelin çiçeğinizi süslemenize yardımcı olacaktır.

Canlı Gelin Çiçeği

Canlı Gelin Çiçeği Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gelinliğinizin tamamlayıcı aksesuarı olan el buketinizi seçerken sadece çiçeklerin mevsimi değil, bunların gelinliğinizle, düğün mekanınızla, düğün tarzınız ve saçınızla uyumu asla göz ardı edilmemelidir. Bu noktada ilk adıma gelinlik ve el buketi uyumu arasında yakalayarak başlayabilirsiniz. Canlı gelin çiçekleri, gelinliğinizin en önemli aksesuarı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Düğün mekânınıza ilk girdiğiniz de ya da nikâh masasına ilk oturduğunuzda herkesin gözü önünde olacak olan canlı gelin buketinizdir. Bu yüzden tercih edeceğiniz canlı gelin çiçek modelleri göz batmamalı, zariflik ve şıklığıyla ön plana çıkmalıdır. Eğer kabarık ve gösterişli bir gelinlik seçtiyseniz gelin buketinizde sadelikten yana olmalısınız. Burada bir demet lavanta, papatya ya da tek renk güllerden oluşan bir buketle gelinliğinizle dengeyi yakalayabilirsiniz.

Canlı Gelin Çiçeği

Düğün Teması ve Gelin Buketiniz Arasında Uyumu Yakalayın

Gelinlikle el buketi arasındaki uyum kadar, düğün mekanı ve konseptinin de gelin çiçeğiyle uyumlu olması gerekmektedir. Bu noktada canlı gelin çiçekleri seçerken düğününüzün yapılacağı mekan belirlenmiş olmalıdır. Sade ve klasik bir düğün konsepti düşünüyorsanız ve gelinliğinizi de sadelikten yana tercih ettiyseniz bu noktada canlı ve abartı canlı çiçek gelin buketleri, kır düğünleri için papatya gibi klasik tercihler kullanabilirsiniz.

Canlı Gelin Çiçeği

Ancak son dönemlerde deniz temalı ve bohem tarzı düğün konseptleri de ön plana çıkmaya başladı. Bu noktada eğer deniz kenarında bir düğün tercih ederseniz gelin buketi modellerinizde deniz kabukları ve mavi kurdele seçeneklerini ön plana çıkarabilirsiniz.

Bir diğer seçenek olan bohem tarzında ise gipsy, vintage karışımlarıyla canlı gelin çiçeği modellerinde yeni bir tarz yakalayabilirsiniz. Bohem tarzında öne çıkan bir diğer detayda canlı çiçek gelin tacının kullanılmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken ise canlı gelin el buketi ve gelin tacının aynı çiçeklerden yapılmış olmasıdır.

Saç ve Aksesuar Uyumunu Gözden Kaçırmayın

Canlı Gelin Çiçeği

Gelinlik ve mekan tasarımıyla gelin buketinin uyumunun yeterli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Son aşamada aksesuar ve saç uyumunun da el buketinizle uyum içerisinde olması göz ardı edilemeyecek bir nokta. Özellikle son dönemlerde moda olan canlı çiçek gelin tacıyla birlikte saç modelinin seçeceğiniz canlı gelin çiçek buketleriyle bir uyum yakalaması gerekmektedir. Saç modelinin ve gelin buketiniz arasında bir konstrat yakalamak isteyen gelin adaylarının dikkat etmesi gereken nokta, sıkı topuz modellerde, sarkık, gösterişli ve zarif canlı gelin çiçeği modelleri, kabarık ve dağınık saç modellerinde ise zarif hatta tek dal çiçekleri tercih etmeleridir.

Gelinliğinizde yer alan aksesuarlar ile el buketiniz arasında yakaladığınız uyum da özel gününüzde şıklığınızı arttıracak bir öge olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelinlik üzerinde bulunan boncuk, ışıltı ve zarif takıları canlı gelin çiçeklerinde de kullanabilirsiniz. Gelin buketinin uç kısmına ya da kullanılan çiçekler üzerinde yer vereceğiniz ışıltılı detaylar sade gelinlik ve düğün konseptlerine farklı bir hava katacaktır.

Canlı Gelin Çiçeği

Gelin Çiçeği Fiyatları

Bir gelinin tartışmasız en önemli aksesuarlarından biri olan gelin buketleri için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği konusunda büyük bir planlama yapmanız gerekmiyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde gelin çiçeklerinin fiyatları 150 ila 500 lira arasında değişiyor. Özellikle İzmir ve Bursa’da 300 liraya kadar düşen canlı gelin çiçeği fiyatlarında eğer özel tasarım yaptırmak isterseniz fiyatlar 750 liraya kadar çıkabiliyor.

Esra Can

Yanıtla