Gelin çiçekleri gelin adaylarının yüzyıllardan beridir taşıdığı en güzel ve vazgeçilmez aksesuarlardan olmuştur.  Düğün günü için tarih belirlendi ise,  düğün mekanı seçildi ve düğün konsepti oluşturuldu ise gelinliğinize göre gelin çiçeğinizi tasarlayabilirsiniz. İsterseniz kış düğünü yapın, isterseniz kır düğünü mutlaka sizi ve gelinliğinizi tamamlayacak bir gelin çiçeği ya da gelin buketiniz olmalıdır. Gelin çiçekleri gelinliğinize, düğünün yapılacağı mekana ve konsepte ya da mevsime göre seçilebileceği gibi sadece sizi anlatan ve sizinle özdeşleşmiş çiçeklerden de olabilir. Tercih sizin.

Bu yazımızda düğün çiçekleri hakkında her bilgiye ulaşabileceksiniz ve düğün çiçekleri hakkında fikir edinebileceksiniz.

Gelin Çiçeği Malzemeleri ve Seçimi

Bir gelinin tamamlayıcı aksesuarları arasında olan gelin çiçeği malzemeleri gelinliğe, düğün konseptine, düğünün yapılacağı mevsime göre seçilmektedir.

Gelinliğe Göre Gelin Çiçekleri

Gelinliğiniz sade ise zarafetinize zarafet katacak bir gelin çiçeğiniz olmalıdır. Sade gelinliğinize tek renk bir gelin buketi tercih edebilirsiniz. Fakat sade gelinliğinizi canlandıracak bir ayrıntı ile de tamamlamak isteyebilirsiniz. O halde yapmanız gereken sizin ve gelinliğinizin önüne geçmeyecek ama ben burdayım diyecek bir gelin buketi olmalıdır. Sade gelinliğiniz için beyaz gül gelin çiçeği, beyaz şakayık gelin çiçeği, beyaz gala gelin çiçeği şahane bir seçim olacaktır. Sade gelinliğinizi canlandıracak bir detay istiyorsanız da rengarenk ortanca gelin çiçekleri, sarı lale gelin çiçeği aradığınız kriterlerdeki gelin çiçekleriniz olabilir.

Düğün Konseptine Göre Gelin Çiçekleri

Düğün mekanı belli oldu ve düğün konseptini düğün organizatörü ile kararlaştırdınız; o halde gelinliğinizin en önemli aksesuarı olan gelin çiçeğinin de konsepti yansıtması gereklidir.

Bir kır düğünü konseptine karar verdiyseniz papatyalardan taçlar takabileceğiniz gibi gelin çiçekleri de yaptırabilirsiniz. Yeşilin tonlarından oluşan yapraklar ile beyaz papatyaların uyumu ile eşsiz bir gelin buketiniz olabilir. Eger deniz kenarında sahilde bir düğün konsepti oluşturmak istediyseniz mavi orkide gelin çiçeği size asil bir hava katacaktır. Ya da deniz kabukları ile süslenmiş mavi gelin çiçekleri konsepti birebir yansıtabilir.  Bir salon düğünü konsepti tasarladınız ise yapay çiçeklerden de yararlanabilirsiniz. Düğününüzü saray konseptinde bir konak ya da yalıda yapacaksanız gümüş veyahut altın iğne işlemeli yapay gelin çiçekleri tercih edebilirsiniz.

Mevsimine Göre Gelin Çiçeği

Gelin çiçekleri mevsimine göre de seçilmelidir. Taze ve canlı çiçekler o mevsimin dokusunu taşımanıza olanak sağlar. Mevsiminde var olan çiçeklerden gelin buketi yaptırmak aynı zamanda daha az maliyetli de olacaktır.

Eğer bir sonbahar düğünü yapacaksanız doğanın tüm pastel tonlarını gelin buketinizde kullanma özgürlüğüne sahip olabilirsiniz. Portakal nergisi gelin çiçeği ile turuncunun en güzel tonunu elinizde taşıyabilirsiniz. Sonbahar canlı gelin çiçeklerine örnekler: renk renk orkideler, çikolata kozmosu, ortancalar, kalla zambağı, gerbera papatyası, aster çiçeği… Canlı çiçekler yanında kuru gelin çiçeklerini de bu mevsimde tercih edebilirsiniz. Bu tercihinizle sonbaharın bohem havasını da yansıtmış olursunuz.

Tercihiniz kış düğününden yana ise bu mevsimde çok fazla çiçek seçeneğinizin olmaması dezavantaj olarak görülebilir. Fakat bu mevsimde en narin çiçekler yetişmektedir. Karların arasında yetişen kardelenler gelin çiçeğinizi süsleyebilir.  Kış canlı çiçeklerine örnekler: Atatürk çiçeği, siklamen çiçeği, açelya ve şebboy çiçeği… Sonbaharda olduğu gibi kış mevsiminde de kuru gelin çiçekleri tercih edebilirsiniz. Farklı bir hava yakalamak istiyorsanız kozalaklardan bir gelin buketi yapabilirsiniz.

Bahar aylarında bir düğün düşünüyorsanız toprağın yeniden uyanmasını ve doğanın yeniden canlanmasını temsil eden bir gelin çiçeği tercih etmelisiniz. Laleler, zambaklar, nergis ve kamelyalar ilkbahar gelin adaylarının en çok tercih ettiği bahar gelin çiçekleri arasında yer alıyor.

Yaz aylarında düğünler genellikle lüks bir otelin havuz başında, denize sıfır konumlanmış konak, yalı gibi düğün mekanlarında ya da yat ve teknelerde yapılmaktadır. Bu lüks düğün mekanlarında gelinlikler biraz abartılı olabilmektedir. Bu nedenle zarif bir orkide ile gelinliğinizin önüne geçmemiş olur bir yandan da asilliğinizi vurgulamış olursunuz. Yaz aylarında kır düğünü ya da kumsalda düğün yapacak olanlar ise gelinliklerini abartıdan uzak, uçuş uçuş tüllerden yana seçmektedir. Yaz aylarında gelinliğinizi tamamlayacak çiçekler de yazın sıcak tonlu renklerini taşımalıdır. Bu nedenle kır düğünü için gelin çiçeklerine Manolya, Lavanta ve Hanımeli örnek verilebilir.  Kumsalda bir düğün için de deniz kabukları ve istiridyeler ile süslenmiş gelin çiçeği buketleri hazırlanabilir.

Zarafetin Temsili Beyaz Gelin Çiçeği

Sadeliğin yanında zariflikten yana olan gelinlerin taşıdıkları en güzel aksesuarları beyaz gelin çiçeğidir.

Beyaz gelin çiçeklerini tercih eden gelinler genellikle sadelikten yana olan gelinlerdir. Bu gelinler beyazın duruluğuna gölge düşürecek başka bir renkte aksesuar taşımak istememektedir. Beyazlar içinde tüm çıplaklığı, duruluğu ve güzelliği ile görünmek isterler.

Gelin Çiçeği Modelleri

Beyaz gelin çiçeklerine örnek olarak beyaz gül gelin çiçeklerini, beyaz orkide gelin çiçeklerini ve beyaz gala gelin çiçeklerini verebiliriz. Mevsim ve mekan farketmeksizin yazın veya kışın bu gelin çiçeklerinden biri ile gelinliğinizi tamamlayabilirsiniz. Bu nedenle beyaz gelin çiçeklerini kır düğünlerinde, kış düğünlerinde, deniz kenarında bir mekanda, bir konağın bahçesinde de aksesuarınız olarak seçebilirsiniz. Beyaz rengi aynı zamanda masumiyetin ve yeni başlangıçlarında temsilidir. Hayatınızda yeni bir dönem için beyaz gelin çiçekleri doğru tercih olacaktır.

İhtişamın Temsili Mor Gelin Çiçeği

Mor rengi asaletin ve ihtişamın rengi olarak tanımlanmaktadır. Mor aynı zamanda feminenliği de vurgulamaktadır. Bu sebeple gelinlerin tercih ettikleri gelin çiçekleri arasında mor gelin çiçekleri de fazlasıyla yer almaktadır.

Gelin Çiçeği Modelleri

Mor renkli gelin çiçeklerine örnek olarak sümbüller, lavantalar, menekşeler ve mor renk orkideler verilebilir. Yazın ya da kışın, salon düğünü ya da kır düğünü dilediğiniz her konsepte feminenliğinizi yansıtabilirsiniz; ihtişamınızı ve asaletinizi sunabilirsiniz. Sizin düğününüz ve bu sebeple bütün görkeminiz ile mor renk gelin çiçeğini taşıyabilirsiniz.

Aşkın Temsili Kırmızı Gelin Çiçeği

Aşkı temsil eden her şey dünyanın her yerinde kırmızı rengi ile ilişkilendirilmektedir. Tutkunun ve arzunun rengi olarak yorumlanan kırmızı rengi, iddialı olmayı seven gelinler tarafından gelin çiçeği rengi olarak seçilebilmektedir. Özellikle kırmızı güller gelinlerin ellerinde adeta göz doldurmaktadır. Kırmızı gül gelin çiçeklerini ya da başka kırmızı gelin çiçeklerini aksesuar olarak düşünen gelin adaylarına gelinliklerini sade seçmelerini önerilmektedir. Bunun nedeni ise beyaz ile kırmızı arasında var olan dengeyi korumaktır. Kırmızı gelin çiçeklerine kırmızı güller dışında laleler, karanfiller, nilüferler ve menekşeler örnek verilebilir.

Tasavvufi yönden manevi değer taşıyan kırmızı güller tesettürlü gelinlerin tercih ettikleri gelin çiçekleri arasında öncelikli yer almaktadır.

Islak Lale Gelin Çiçeği

Laleler genellikle sade gelinlerin tercih ettikleri gelin çiçekleri arasında yer almaktadır. Rengarenk laleler gelinlerin taşıyabileceği en güzel gelin çiçekleri arasındadır. Genellikle kır düğünlerinde tercih edilen ıslak lale gelin çiçekleri, laleyi seven her gelin için her mevsim de taşınabilecek aksesuarlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde de yetişen rengarenk lalelere ulaşmak çok kolay olmaktadır. Bu sayede laleyi gelin çiçeği olarak seçecek olan gelin adayları dilediği renkte lale ile gelin buketini hazırlamakta özgürdür.

Tasavvufi yönden manevi değer taşıyan kırmızı güller gibi laleler de tesettürlü gelinlerin tercih ettikleri gelin çiçekleri arasında yer almaktadır.

Masumiyetin Temsili Papatya Gelin Çiçeği

Papatyalar masumiyetin, naifliğin ve hassasiyetin temsili çiçekler olması ile nam salmışlardır. Doğada en kolay bulunan ve yetişmesi için bir bireye ihtiyacı olmayan papatyalar, bahar mevsiminde yüzlerini güneşe açarlar ve doğayı selamlar. Zarafetine ve sadeliğine gölge düşürmek istemeyen gelin adayları için papatyalar özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında kurtarıcı gelin çiçeği oluyor. Bu sebeple ilkbahar aylarında ve kır gününü yapan gelin adaylarının tercih ettikleri gelin çiçeklerini papatyalar süslemektedir. Aynı zamanda düğün konseptini bohem bir hava olarak kurgulayan gelin adayları sonbahar aylarında kurutulmuş papatyalarla hazırlanmış gelin çiçeklerini çokça beğenmekte ve gelinliğine aksesuar olarak gelin çiçeğinde istemektedir.

Orkide Gelin Çiçeği

Orkideler genellikle beyaz renk olarak bilinselerde aslında binbir çeşit renk ile donatılmış olanları vardır. Zarifliğini ve zenginliğini konuşturmak isteyen gelin adayları için orkide her zaman tek seçenek olmuştur. Yetiştirilmesi ve beslenmesi emek isteyen orkideler, hayatlarında yeni bir döneme girecek olan çiftlere ilişkilerine emek harcaması gerektiği sinyalini de verir. İsterseniz detaylı isterseniz sade, balık model bir gelinlik giymiş olun orkide sizi tamamlayacak ve görkeminize görkem katacaktır.  Hatta gelinliğiniz sade ise renkli bir orkide seçebilirsiniz ya da beyaz orkideyi inciler ile süslediğiniz bir gelin buketine dönüştürebilirsiniz.

Ortanca Gelin Çiçeği

Japonya yerlisi bir çiçek olan ortancalar ülkemizde de yetiştirilmiş, beğenilmiş ve hatta gelin çiçeği olarak bile tercih edilmiş çiçeklerdir. Görüntülerinin güzelliği yanında çevreye yaydıkları o muhteşem kokuları ile de her zaman taze kalacaklarını gösterir gibidirler. Bu nedenle gelinlerin yeni hayatlarına tazelenmiş bir şekilde gireceklerinin sembolü olarak ortanca, gelin çiçekleri arasında yerini almıştır. Daha çok bahar aylarında gelinlerin ellerinde gördüğümüz orkide gelin çiçekleri, kış gelinlerinin de tercih ettikleri gelin çiçekleri arasında yer almaktadır.

Ortancalar damat adayları için de güzel yaka süsü olabilmektedir. Eşleri ile uyumu yakalamak isteyen damat adaylarının yakasında taşıyabilecekleri güzel bir ayrıntı olarak dikkat çekmektedir.

Başak Gelin Çiçeği

Başak gelin çiçekleri bohem düğün konsepti isteyen sonbahar ve kış gelinlerinin son yıllarda tercih ettikleri gelin çiçekleri arasında yer almaktadır. Elbise tarzında sade gelinlik modelleri ile tercih edilen başak gelin çiçekleri aynı zamanda gelinlerin taçlarını süslerken, damatların da yakalarını süslemektedir. Özellikle düğün fotoğraf çekimlerini doğada yapmak isteyen çiftler için tercih sebebi olmaktadır. Modaya uygun ama bohem konseptli bir aksesuar isterseniz başak gelin çiçekleri ilk seçeneğiniz olabilir. Hassasiyeti temsil eden başak gelin çiçekleri, çiftlerin birbirine her zaman hassas davranacaklarının da sembolü olarak gösterilmektedir. Başak gelin çiçekleri tercih eden çiftler konsept olarak masa süslemelerinde de başak süslemeleri tercih ederek mekan ile uyumu yakalamış olurlar.

İğne Oyası Gelin Çiçeği

Canlı çiçeklerin gün boyu taze ve ilk hali ile kalabileceğini düşünmüyor olabilirsiniz. Yapay çiçeklerden de farklı bir gelin çiçeği arıyor iseniz o halde iğne oyası gelin çiçekleri tam da sizlerin tercihi olacaktır. El emeği göz nuru olan bu iğne oyası gelin çiçekleri ile evliliğinizde her daim özverili olacağınızın sinyalini verebilirsiniz. Farklı bir tarz yakalamak isteyen gelinler iğne oyası gelin çiçeklerine göz atmalıdır. İğne oyası taçları da incelemelidir. Eşleriniz ile uyumlu olmak için damat yakasına iliştirilecek küçük bir iğne oyası çiçeği hoş bir ayrıntı olacaktır. İğne oyası gelin çiçeklerini merak ettiyseniz instagramda birçok gelin temalı sayfada görebilirsiniz. Gelin çiçeği satan butikler de geniş yelpazeleri ile sizlere bu anlamda yardımcı olacak diğer seçenektir.

Canlı Gelin Çiçekleri

Gelin çiçekleri ne kadar farklı konsept belirlenmiş olursa olsun her gelinin taşımak isteyeceği aksesuar olmuştur. Özellikle canlı çiçekler gelin adaylarını her zaman cezbetmiştir. Fakat canlı gelin çiçeklerin gün boyu elde tutulması onların yapısını bozacak korkusu da gelin adaylarını endişelendirmiştir. Canlı gelin çiçeği tercih etmek isteyen gelin adaylarının bilmesi gereken küçük nüanslar vardır.

Çiçekçinizden canlı ciçeğinize sprey sıkmasını isteyebilirsiniz. Böylece canlı gelin çiçeğiniz ilk elinize aldığınız an gibi düğün sonuna kadar korunmuş olacaktır. Yine çiçekçinizden çiçekleri canlı tutmaya yarayan sprey sıkmasını isteyebilirsiniz. Bu spreylerin az miktarda ve bir kere sıkılması bile canlı gelin çiçeğinizi gün boyu taze tutmaya yetecektir. Bir diğer isteyeceğiniz şey de parlatıcı spreyler olacaktır. Bu spreyler sayesinde çiçekleriniz her an parlak ve taze görünecektir.

Yapay Gelin Çiçekleri

Canlı gelin çiçeklerinin gün boyunca tazeliğini koruyamayacağını düşünen gelinler yapay gelin çiçeklerini arzu ettikleri buketlere dönüştürebiliyor. Yaz aylarında sıcaktan etkilenebileceklerini düşündükleri için yaz gelinleri yapay çiçekleri seçmektedir. Yapay gelin çiçeklerinin tercih edilmesinin bir diğer sebebi de ömür boyu saklanabilecek hatıralar olmasıdır. Ayrıca yapay gelin çiçekleri canlı gelin çiçeklerine göre daha masrafsız olduğu için gelinlerin başka bir tercih sebebi olmaktadır. İstediğiniz arzu ettiğiniz her çiçeğin yapay gelin çiçeğini bulabileceğiniz gibi farklı çiçeklerden gelin çiçeği buketi de yapabilirsiniz. Gelinliğinize, konseptinize ve düğün mekanına uygun bir yapay gelin çiçeği ile muhteşem görünebilirsiniz. Aynı zamanda gelin taçlarını ve damat yaka aksesuarlarını da yapay gelin çiçeğiniz de olan çiçeklerden tasarlayabilirsiniz.

Gelin Çiçekleri Nereden Alınır?

Gelin çiçekleriyle ilgili instagram gelin çiçekleri, n11 gelin çiçekleri, gittigidiyor gelin çiçeği ve çiçeksepeti gelin çiçeği başlıklarını aratabilirsiniz. Çeşit çeşit gelin çiçekleri görüntüleyebilir, sizin için en uygun gelin çiçeğini seçebilirsiniz. İnstagram üzerinden ‘gelin’ temalı tüm sayfaları takip edebilir, butiklerin sayfalarından düğün çiçekleri sipariş verebilirsiniz. İnstagram üzerinden daha önce alışveriş yapmamış olabilirsiniz. Bu nedenle bu butiklere güven duymayabilirsiniz. Fakat çiçeksepeti, n11 ve gittigidiyor gibi sitelerden güvenli bir şekilde beğendiğiniz gelin çiçeğini sipariş edebilirsiniz.

Ben gelin çiçeğimin her aşamasına şahit olmak istiyorum da diyebilir, bir çiçekçi ile anlaşabilirsiniz. Böylece gelin çiçeğiniz ile ilgili her detayı titizlikle takip edebilir, dilediğiniz gelin buketini görerek daha rahat tasarlayabilirsiniz.

Gelin Çiçeği Fiyatları

Gelin çiçekleri canlı gelin çiçekleri, yapay gelin çiçekleri ve kurutulmuş gelin çiçekleri olarak kategorize edilebilir. Lükse, ihtişama önem veren gelinler gelin çiçeklerinde de lüks ve ihtişam arayacaktır. Canlı çiçeklerden orkideler ya da ithal çiçekler bu gelin adaylarının önceliği olacaktır. Fakat canlı çiçeklerinin canlılıklarını koruyamayacağını düşünenen lüksü seven gelin adayları yapay gelin çiçekleri de tercih edebilir. Yapay gelin çiçekleri altın yaldızlarla işleyebilir, gümüş inciler ile süsletebilirler. İhtişamdan biraz daha uzak sadeliği benimseyen gelin adayları ise canlı çiçeklerden mevsimine göre çiçekleri seçebilir. Mevsiminde yetişen çiçekler her zaman daha masrafsız olmaktadır. Çiçeğini hatıra olarak saklamak isteyen gelinler ise yine yapay çiçekleri tercih edebilir. Daha pastel tonları tercih edebilir, süslemelerde abartıdan uzak durabilir. Kurutulmuş gelin çiçekleri ise özellikle konsept düğün hayal eden gelinlerin tercihleri arasında ve uygun fiyatlı gelin çiçekleridir.

Yine gelin çiçeği fiyatları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız n11, çiçeksepeti ve gittigidiyor gibi sitelere göz atabilirsiniz; ya da instagram üzerinden gelin çiçeği satışı yapan butikler ile iletişime geçebilirsiniz.

2019 Gelin Çiçeği Modelleri

Düşlediğiniz düğün konseptine, düğün mekanına ve gelinliğinize göre gelin çiçeğinizi seçecek olsanız dahi bizce trendleri de takip etmelisiniz. Aşağı doğru akan çiçek buketleri bu yıl gelinlerin tercih edeceği gelin çiçekleri arasında olacak gibi görünüyor. Beyaz laleler, şakayıklar ve orkideler 2019 yılında da gelinlerin vazgeçemeyeceği gelin çiçeklerinin arasında yer alacak. Kır düğünlerinde papatyalar , menekşeler ve ortancalar yerini koruyacak. Lavanta ve başak gelin çiçekleri de yine bohem bir hava yaratmak isteyen gelin adaylarının tercihi olacak. Tüm bunların yanında marsala rengi 2019 gelin çiçeği modellerinde yer alacak. Özellikle romantik bir hava yaratmak isteyenler kurutulmuş çiçekler tercih etmeye devam edecekler. İddialı ve farklı olmayı seven gelinler turuncu ve sarı gelin çiçeklerine yönelebilirler. Yeşil yaprakları ile beyaz güller gelin adaylarına güzel bir gelin buketi olabilir. Beyaz gelin çiçeği modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Dugunbuketi.com olarak düğün mekanı, düğün konsepti, düğün fotoğrafçısı ve düğün organizatörleri gibi her alanda sizlere hizmet sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu nedenle sitemiz üzerinden düğün mekanları, düğün fotoğrafçıları ile iletişime geçebilir, fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Yine sitemiz içerisinde yer alan blog sayfamızdan da gelin çiçeği başlıklı bloğumuz gibi daha birçok merak edilen başlıkta paylaşım yapıyoruz. Her sorunuza cevap verebilmek bizleri mutlu ediyor. Aynı zamanda sizleri mutlu etmek bizleri onurlandırıyor. Ayrıca gelin çiçekleriniz ile uyumlu birbirinden güzel tektaş yüzük modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelin çiçeğinizi arkadaşlarınıza hangi müzik eşliğinde atmak isterdiniz? Düğün orkestraları, müzik grupları ve en iyi DJ’leri buradan inceleyebilirsiniz.

Yanıtla