Yeni marjinal düğün modası: WTF Wedding (Wild Together Forever)! Kendine has bir konsept ile çılgınlar gibi eğlenmek, bugüne kadarki klasik düğünleri reddetmek isteyen çiftlerin tercihi. Yurt dışında oldukça yaygınlaşan bu WTF Wedding konsept düğünlere, Türkiye’de de daha sık rastlayacağız gibi görünüyor.

Son yılların en eğlenceli, en dolu dolu ve şüphesiz en marjinal düğünlerinden biri: Miray ve Ömer’in düğünü. Miray’la konuştuk ve film setini aratmayacak dekor ve kostümleriyle bu muhteşem düğün hakkında tüm detayları öğrenelim dedik.

Miray’ın da dediği gibi: “İnsanlara çöpe atılacak ordövr tabağı yerine, sevgi ve eğlence vermeyi tercih eden gelinlere gelsin!”

1. Kendini “evlilik müessesine en az inanan çift” olarak tanımlayan bu çift nasıl oldu da evlenmeye karar verdi?

Her Türk kızının başına gelen sendrom olarak, “evlenmeden aynı evde yaşanmaz” dediler. Çok dinlediğimizden değil ama 7 senelik beraberlik sonrasında e bunu da yapalım bari dedik. (aile için evlendim demeye dilim varmıyor bir türlü)
İnanmıyoruz kurum kuruluşlarca bir arada tutulan aile kavramına. İsyankar takılıp babamlarla uğraşacağıma, isyanın kime! diyip devlet dairelerinde soyadımı değiştirmeyi tercih ettim.

2. Düğünü eğlenceli bir partiye dönüştürmek kolay bir iş değil. Konsepte nasıl karar verdiniz?

Bizim adam “ne düğünü ya! Hawaii ye gidelim, konsoloslukta evlenelim!” dedi. Şimdi o bakışı atamıyorum ama bir bakışım var, tek kaş havada. Dedim, Bey! Bey! Sen anneme anlatabilir misin acaba? Eee, kızınızla Hawaii’de evlenicez, siz de onu gelinlikle göremeyeceksiniz, ağlayamayacaksınız, halay çekemeyeceksiniz!. Korktu tabi. =))

Dedim madem düğün yapıcaz, o zaman kendi kafamıza göre düğün niyetine bambaşka bir şey yapalım. Ömer düğün alanına girdiğinde bana dönüp, oha ne güzel olmuş dedi. Yani öyle inançsız!

Konsept için çok kafa patlattım. Bilen bilir, doğum günlerim bile bi konsept olması lazım gerek! Seviyorum, insanlara normal hayatta olamadıkları, hayallerinde yaşatabildikleri ortamları sunmayı.

Bir arkadaşım, bir arkadaşımın konseri var, benimle gelir misin dedi. Orada tanıştım Yavru ile. (yavruworks) Adam hem mükemmel bir arkadaş, hem çok başarılı bir tasarımcı. Olayı da Steampunk! Dedim yes! Bunu istiyorum! İstiyorum!
Sonrasında full, araştırma geliştirme.

3. Alternatif bir düğün fikrine ailelerden bir itiraz geldi mi; yoksa “En azından düğün yapıyorlar.” diyerek sizi rahat mı bıraktılar? Yoksa onlar da mı biraz “deli”? 😊

Ben akıllı bir kadınım. Dedim ki sevgili hala, baba ve canlar, ben sapık bir düğün yapıcam, akrabalarınızı çağırıp rezil olmak mı istersiniz? (Sivaslıyız biz) (ayyy bu ne biçim düğün! Hokkabaz mı bunlar! Vs.) yoksa nikah salonunda nikah yapıp dağılalım mı?

Halam da akıllı kadındır. Fikirlerimi duyunca, nikaha start verildi. Evlendirme dairesinde nikah yaptık bütün akrabalarımızla, düğüne çekirdek aileyi ve arkadaşlarımızı davet ettik. Halamlar sonradan baya söylendi. Bu ne biçim saç falan diye ama takmadık kafaya.

Nikah sırasında ben vintage bir gelinlik giydim. Uzun kollu. Tabi kafada duvak. Demiş ki akrabalar, vay, gelin ne kadar kapalı, damat da dini bütün herhalde. Duvak açılınca totoya kadar sırt açık =)) ona da gülmüştük baya.

4. Mekana nasıl karar verdiniz? Mekan seçiminde zorluk yaşadınız mı?

İnternetten kırsal baktım. Stella’yı gördüğüm anda, dedim burası. Gittik, demezler mi o gün dolu! Otur zırla! Bereket tutanların aksilikleri çıktı da o günü aldık. 16 temmuz 2016. Dikkat lütfen. 16.07.16 Ahları kaldı herhalde o çiftin.
Mekanı bomboş tuttuk. Masalarını, elektriklerini ve tuvalet! Her şeyi kendimiz kurduk. Tek sıkıntı bir gün içinde dünyayı değiştirip sonra sökmek oldu.

5. Organizasyonda öne çıkan detaylar nelerdi? (Dekor, ses, müzik, ışık, catering, çadır ekibi vs.)

Bence gelen arkadaşlarımızdı. Onlar o kadar özenmişti ki bütün dekor sönük kaldı. Canlarım!

2 defter vardı elimde. Alınacaklar ve tutulacaklar. Işık sistemi özel olarak yapıldı, ses ve müzik ekipmanı hep eş dost. Grupta çalanlar da en yakınlarımız. Masa örtülerim Eminönü’nden kardeşimle taşıdık kumaşları, taa Zeytinburnu İstoç’tan plastik vazolar alıp altın rengine boyadık. Sanayide en büyük boy civatalar janjana boyandı. 30 tl ye =)) onları ipe bizim bahçede şarap eşliğinde canım arkadaşlarımla dizdik.Davetiyelerimizi eşim yaptı.

Her şey böyle böyle çıktı diyebilirim. O yüzden hepsi ayrı emek, ayrı özel.

6. Düğünün organizatörü olmanın zorlukları nelerdi? Bir organizatörle çalışmayı tercih eder miydiniz?

Şimdi bizim çok paramız yoktu. Standart bir düğüne vereceğimizin yarısına imece usulü çalıştık. Çok büyük sabır ve emek istiyor. Organizatörler üzerine 35 bin koyuyorlardı. Dedim ne olabilir ki!

Düğün sabahı hiç uykusuz, eşim, iki yardımcı çocuk, kardeşim ve 3 arkadaş, sabahın 6’sında ağaç tepesinde tül asıyorduk. Ben bi ara şu ten rengi mikrofonlardan mı alsam diye bile düşündüm. Miray YETER ARTIK dediler. Sustum. Hiçbir şey de istediğim gibi olmadı bu arada.

Ama babamın kolunda içeri girerken her şey mükemmel bir kusursuzlukta sıra dışıydı. Büyük haz!

7. Fotoğraflarınızı kim çekti? Çekim gününü ve harika pozların sırlarını merak ediyoruz.

O da arkadaş =)) Baran Tokmakoğlu. Büyük indirimli büyük fotoğrafçı. Ona da tekrar teşekkürler.

8. Gelinlik, damatlık ve kostümler Tim Burton filminden fırlamış gibi. Nereden buldunuz onları?

Gelinlik Emi Boutique. Emine ablayla güle oynaya yaptık. Allah allah, çok acayip diye diye dikti. Dualar ederek işledi her şeyi.

Eşimin damatlık Amerika’daki internet sitesinden. Yanlış hatırlamıyorsam 45 dolar. =)) gelinliğin üzerine ben sonradan yine sipariş ettiğim çarkları falan yapıştırdım.

Benim korsem, eşimin şapkası ve bastonu mükemmel adam Mert Yavru Özgür’den. Valla şimdi bakıyorum da baya eş dost sağ olsun.

9. Saç ve makyaj kimden? Konsepte uyum sağlarken zorlandılar mı?

Saç Tayfun Kaydok, makyaj Murat Bekler. İki mükemmel insan! İşinde ve dostluğunda! Hem nikah hem de düğün saçım makyajım onların büyülü ellerinden çıktı.Onlarla ilgili de şunu söyliyim. Kulakları çınlasın. İki dost Tayfun ve Murat. Sen kalk benim nikah günümde küs birbirine. Siz saça başlayın, ben sonra makyajın bazını yaparım falan diyolar. Yahu ben zaten stresliyim. Bakmadılar bile birbirlerinin yüzüne tüm gün.  Ahahha baya panik atak olmuştum. Ama aşırı profesyonel oldukları için güme gitmedim. =))

10. Oops! İlk düğün tarihi 16 Temmuz! Darbe girişimi sonrası nasıl toparlandınız? Motivasyonunuzu kaybetmeden hemen iki hafta sonra böyle eğlenceli bir parti düzenlemek zor olmuş olsa gerek.

Zor? 15 Temmuz’u hatırlamak bile içimi burkuyor. Bir müddet sonra düğüne değil, giden yiten insanlığa ağlar olmuştuk.

Çok zordu. Pastacısından, ışıkçısına, nakliyesinden çalacak grup arkadaşlarımıza kadar herkes bana “Ne yapacağız??! Yapıyor muyuz, iptal mi?”Biz Orduevinin karşısında oturuyoruz.Eşimin iki oğluyla alışveriş yapmışız, çocuklar şapkalarıyla oyun oynuyor. Ben bavul hazırlıyorum, yanımıza almamız gerekenler vs. Yakın arkadaşımız aradı, yahu köprüde bir şeyler oluyor, darbe mi o? Diye. Yok canım diyoruz, politik mevzular bla bla. Ne alaka yani?

Ben 7 sene beklemişim, dünya para vermişiz, her şey hazır! 13 ayrı kalem insanla muhattabım, organize olmuşuz yani. Bahçeye çıktık nefes almaya. O sıra canım babamız Engin Ünal aradı. Oğlum darbe bu diye. “yok baba ya! Ne darb..” derken bizim kapının önünde tank durdu. Ben elimden sigaramı düşürdüm.

Sonrası facia zaten. Söylentiler, evden çıkmaya çalışıyoruz çocuklar için, çıkartmıyorlar. Saçmalık! Tabi ki herkese iptal dedim. 2. Tarihi belirlerken sağolsun kimse para kesintisi yapmadı. Telefonda bitmişliğime, ağlamalarıma hep “Miray! Üzülme! O düğünü yapacağız! Her şey mükemmel olacak! dediler. O zaman bir güç geliyor insana.

11. Her şeyiyle kendiniz ilgilendiğiniz bir düğün yapmışsınız. Maliyeti daha uygun oldu mu, yoksa standart bir düğün kadar para harcadınız mı?

Yarı yarıya. Bedensel ve manevi yanı ise 5 katı daha zorlu.

12. Arkadaşlarınızdan, davetlilerinizden nasıl tepkiler aldınız? Mutlaka çok eğlenmişlerdir.

Herkes çok mutluydu. Binlerce sorun oldu, kimse de oralı olmadı. 1 ay boyunca fotoğraf için kafamın etini yediler.

13. Peki evleneceklere tavsiyeleriniz neler? Özellikle deli kızlara ve oğlanlara.

Kendime deli demezdim  =) Hayalperest daha yerinde olur. Tavsiye vermek haddim mi bilemiyorum ama, hayatınızda çok az yaşayabileceğiniz bu deneyimi gözünüzde çok büyütmeyin. O gün 3 aylık hazırlık 3 dk’da bitti gibi geliyor bana. Bu sizin gününüz! Madem o gelinlik ve damatlık bir kostüm, onu maskeli baloya çevirmek de sizin elinizde.

 

Miray ve Ömer gibi düşünen marjinal çiftlerimiz, gördüğünüz gibi zor ama eğlenceli bir düğün sizleri bekliyor! Unutmamalıyız ki, önemli olan birbirini seven iki insanın mutluluğudur. E birazcık da eğlence olsa fena olmuyormuş.. Peki siz, bir  WTF Wedding yapmak ister miydiniz?

Sıra dışı bir düğün konsepti daha öğrenmek isterseniz; Düğün Konsepti: Harry Potter adlı yazımıza göz atmanızı öneririz! 🙂

 

 

  1. Avatar
    yenal

    Müthiş bir düğün ve müthiş bir anlatım 🙂 Herkese nasip olsun

Yanıtla