Düğün için damatlık ne kadar önemliyse, öncesinde de nişan damatlık modelleri bir o kadar önem taşır. Evliliğe atacağınız ilk adımınızda ne kadar özenli olursanız o kadar iyi bir izlenim bırakırsınız. “Nişanı zaten aile arasında yapacağız.” demeden, özenerek ve tam takım bir şekilde hazır olmanız gerekir. Kravatınız, ayakkabınız, mevsime uygun ise ceketiniz hatta cep mendilinize kadar özen göstermelisiniz. Nişanda giyilecek damatlık öncelikle eşiniz ve ailenize olan saygınızı gösterir.

Nişan damatlığınızı seçerken Altınyıldız, Armani, Damat, Beymen, Sarar gibi markaların koleksiyonlarına göz atabilirsiniz. O zaman nişan için damatlık modelleri ve yapılması gerekenler hakkındaki yazımızı incelemeye başlayalım.

Nişanda Damatlığı Kim Alır?

Düğün konusunda her ne kadar geleneksel olmak istemeyenler olsa da büyüklerin istediği çoğu zaman olur. Çiftlerden pek azı tamamen kendi istedikleri organizasyonu yapabiliyor. Her ne kadar sizin ve eşinizin en özel günü olsa da sizi büyüten anne ve babanız da o günün kahramanlarından biri. Ülkemizde kınasından nişanına, düğününe kadar çoğu şey geleneklere uygun düzenlenir.

Geleneklere uygun olması istenen konulardan biri de nişan damatlığı konusudur. Türk gelenek göreneklerine göre nişanı kız tarafı, düğünü ise erkek tarafı yapar. Bu nedenle ”nişanda damatlığı kim alır?” sorusunun cevabı kız tarafıdır. Fakat günümüzde çiftlerin bu konuda daha az hassas oldukları görülür. Artık genç çiftler yeni bir damatlık almak yerine nişan damatlık modelleri olarak hiç giyilmemiş bir takım elbiseyi tasarruf etmek adına tercih edebiliyor.

“Nişanda damatlığı kim alır?” diye düşünmek yerine ortaya koydukları para ile de bir şeyler yapan çiftler var. Örneğin düğün ve nişan masraflarından kısarak balayına çıkan, evindeki eksikleri tamamlayan çiftlerin sayısı hiçte azımsanmayacak ölçüde. Kısaca günümüzde nişan için damatlık takım elbise kim tarafından alınmış pek önemli değil. Önemli olan nişanda şık görünmek.

Nişana Uygun Damatlık Nasıl Seçilir?

İlk başta da dediğimiz gibi nişan damatlık modelleri seçerken özenli olmalısınız. Fakat smokin, frak gibi fazla gösterişli damatlık modelleri yerine daha sade bir takım elbise seçmenizi öneririz. Gösterişi tamamen düğününüze bırakabilirsiniz. Sade ve şık bir takım elbise nişan damatlığı olarak yeterince güzel iş görecektir.

Eşiniz ile uyumlu görünmek için eşinizin elbise rengi ve tarzı ile uyumlu nişan damatlık modellerini seçebilirsiniz. Örneğin eşiniz şampanya rengi bir elbise tercih ettiyse siz de kravat ve mendil renginiz ile ona uyum sağlayabilirsiniz. Sadece renk değil, tarz olarak eşinize uyum sağlamak isterseniz de gelin nişanlığı ile aynı tarzda bir damatlık seçebilirsiniz. Örneğin gelin salaş bir abiye seçtiyse sizin de damatlığınız kollarını kıvırmaya müsait daha spor bir damatlık olabilir. Ama eşiniz taşlı ve ağır bir abiyeden yana tercihini kullandıysa daha klasik bir takım ideal olabilir.

Eğer nişan sonrasında arkadaşlarınız ile nişan partisi yapmayı düşünüyorsanız daha rahat bir nişanlık tercih etmek isteyebilirsiniz. Mesela açık toprak renklerinde bir takım elbisenin içerisine buz mavisi bir gömlek giyebilirsiniz. Bu sayede ceket ve kravatınızı çıkarttığınızda şık olmaya devam edebilirsiniz. Elbette siyah bir damatlığın içerisinde de sportif bir görünüş yakalayabilirsiniz. Bunun için askı kullanmayı düşünebilirsiniz.

Birçok markanın yer aldığı listede kendinize uygun damatlık modelini daha rahat bir şekilde bulabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Damatlık Nişan Bohçası Nedir? İçerisine Ne Koymak Gerekir?

Nişan bohçası ailelerin birbirini daha iyi tanıması adına yapılan bir gelenektir. Kız tarafının damada, erkek tarafının ise geline hazırladığı bu bohçaya genellikle damadın ihtiyaçları koyulur. Peki damatlık nişan bohçası içerisinde neler olur?

 • Havlu / bornoz
 • Tıraş seti
 • Temizlik malzemeleri
 • İç çamaşırı
 • Pijama
 • Terlik
 • Gömlek
 • Kemer
 • Kravat
 • Çorap
 • Cüzdan
 • Parfüm
 • Saat
 • Ayakkabı

Nişan bohçası içinde nelerin yer aldığına dair detaylı listeyi buradan inceleyebilirsiniz.

Nişanda giyeceğiniz gömlekten bohçanıza kadar birçok bilgi ile karşınızdaydık. Nişan damatlık modelleri, aile arasında yapacağınız davette de oldukça ilgi çekecektir. Tavsiyelerimiz doğrultusunda hem tarzınıza hem de bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Aile arasına yapacağınız nişan için mekan arayışındaysanız DüğünBuketi.com danışmanları ile iletişime geçerek kriterlerinize uygun mekana kolayca ulaşabilirsiniz.

Yanıtla