Standartların dışına çıkmayı, tarzını özel günlere yansıtmayı seven kadınlar için en güzel tercihlerden biri ahşap söz ve nişan tepsisi. Piyasada farklı model ve tarzda birçok ahşap söz ve nişan tepsileri bulmak mümkün. İşin güzel tarafı da sadece satılan ürünleri almak zorunda olmayışınız. İsterseniz kendi zevk ve isteklerinize göre kendi tepsinizi kendiniz yapabilirsiniz. Hem rustik görünümleri ile sade ve şık, hem de romantize edilebilmeleri ile bu özel güne yaraşır bir tercih. Ahşabın doğal görünümü ile sade ve gösterişli bir tepsi yaratmanız mümkün.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Bu yazımızda sizlerle “Ahşap söz ve nişan tepsisi modelleri nelerdir?”, “Ahşap nişan tepsisi yapımı nasıldır?” gibi sorulara yanıt arayacağız. Aynı zamanda ahşap nişan tepsisi fiyatları ile ahşap söz ve nişan tepsisi hakkında bilinmesi gereken diğer tüm detaylar bu yazımızda.

Söz ve Nişan Arasındaki Farklar

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Söz kesilmesi ilişkinizin ailelerinizin gözünde ciddiye gittiğini gösteren en büyük olaydır. Aileden aileye göre değişiklik gösterse de genellikle tarafların tanıştığı gün olarak bilinir. Bazı yörelerde kız istemenin gerçekleştiği gün yapılan söz kesme, bazı yörelerde kız istendikten bir hafta kadar sonrasında gerçekleşir. Aile arasında gerçekleşen bu özel ana birkaç yakın arkadaşınız da şahitlik edebilir. Nişan ise evliliğe giden yolda atacağınız en kapsamlı adımlardan bir tanesidir. Küçük bir düğün provası gibi düşünülebilecek olan nişan aile arasında da yapılabilir. Fakat özellikle son zamanlarda nişanlar nişan salonlarında, kır ve bahçe gibi açık alanlarda da yapılmakta.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Birbirinin devamı niteliğinde olan söz ve nişanı aynı gün yapmak isteyebilirsiniz. Aileler önceden tanışmış ise ve her iki taraf için de bu uygunsa tek seferde kız isteme ve nişan yapılabilir. Geleneklere göre nişanı kız tarafı yapar. Nişanın tüm masrafları ve erkeğin damatlığı kız tarafı tarafından karşılanır. Gelinliği ise erkek tarafının alması gerekmektedir. Fakat günümüzde aileler ortaklaşa bu harcamayı üstlenmektedirler. Kısacası bu konu tamamen ailelerin anlaşmasına ve ortak karar almasına bağlıdır.

Nişan Tepsisinin Önemi

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Nişan tepsisi yüzüklerin ve yüzükleri bağlayan kurdeleyi kesecek makasın taşındığı tepsidir. Aile büyüğü tarafından kesilen kurdele ile çift ilişkilerini resmiyete dökmek adına ilk adımı atmış sayılır. Tepsinin şık görünmesine özen gösterilmelidir. Örneğin nişan tepsisinin masanız ve elbiseniz ile uyumlu olmasına dikkat edebilirsiniz. Nişan tepsisinde yüzük ve makasın dışında mumlar, çiçekler ve istediğiniz tarzda aksesuarlar da olabilir. Bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Unutmayın ki nişan tepsiniz o günün en önemli aksesuarını taşıyacak. Bu nedenle özenli bir şekilde seçmeli ya da yapmalısınız.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi Modelleri

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Ahşap özellikle son zamanlarda özel gün aksesuarları arasında vazgeçilmezlerden sayılıyor. Rustik düğünlerden romantik düğünlere kadar hemen hemen her tür düğünde kullanılabilen ahşap söz ve nişanda da karşımıza çıkmakta. Mekan düzenlemelerinde ya da aksesuarlarda ahşap sık kullanılan bir malzeme. İsterseniz düzgünce kesilmiş ve verniklenmiş durumda, isterseniz ham halinde ya da boyanmış bir şekilde kullanabilirsiniz. Burada tercih tamamen sizin zevkinize ve aklınızda oluşturduğunuz konsepte bağlı.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Ahşap söz ve nişan tepsisi modelleri denildiği zaman karşımıza geniş bir yelpaze çıkıyor. Bunlardan bazıları kişiye özel tasarım olurken bazıları da dükkanlardan kolaylıkla bulabileceğiniz cinsten. Sizler için bir kaç modeli derledik.

Doğanın Eşsiz Güzelliğini Barındıran Ahşap Söz Tepsileri

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Doğanın mükemmelliğini özel günlerinizde kendinizden yana kullanmak isterseniz ahşap kurtarıcı malzemeniz olacaktır. Farklı ahşap söz tepsilerini incelemeden önce klasik modellere bir göz atmakta fayda var. Çünkü bu tarz düz modelde ahşap tepsileri kendi zevkiniz doğrultusunda düzenleme imkanınız olduğunu unutmayın. Ahşap boyama nişan tepsi modelleri rengarenk seçenekleri ile hem eğlenceli hem dinamik görünmekte. İsterseniz nişan tepsinizi kendiniz yapabilirsiniz. “Ben el yeteneğime güvenmem. Ya da “Vaktim yok ki yapayım.” derseniz de hazır satılan modelleri tercih edebilirsiniz.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Ahşap söz tepsileri yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz alanlardan biri. Müstakbel eşinizin ve kendinizin çizimlerini koyacağınız eğlenceli bir ahşap tepsi yapabilirsiniz. Bunu yaparken en yakın arkadaşlarınız da size yardım edebilir. Böylelikle bu işi eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Hatta söz ya da nişan tepsiniz ile kahve tepsinizi birbirine benzer konseptlerde tasarlayabilirsiniz. Ne yapmak istediğiniz size kalmış.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi
My Wedding Diario’dan sade ve şık bir model.

Daha sade ve şık bir tasarım isterseniz üzerinde el yazısı ile isimlerinizin yazılı olduğu bir tepsi yapabilir ya da satın alabilirsiniz. Yazı işini boya kullanarak yapabileceğiniz gibi yakma işlemi ile de yazdırabilirsiniz. Farklı materyalleri birlikte kullanmayı seviyorsanız metal plakalar da bir başka alternatif olarak aklınızı bir köşesinde bulunabilir.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Ahşap kütük nişan tepsisi de alternatiflerden bir diğeri olarak karşımıza çıkmakta. İşlem görmemiş, sadece düzgün bir şekilde kesilmiş ince kütük parçasını aksesuarlar yardımı ile süsleyebilirsiniz. Bu sayede hem doğal hem şık bir tepsiniz olacaktır. Eğer bu modeller size sıradan geldiyse yaratıcılığınızı kullanma vaktiniz gelmiştir. Farklı malzemeleri birlikte kullanarak sadece size özel bir ahşap söz ve nişan tepsisi oluşturabilirsiniz.

Ahşap Nişan Tepsisi Yapımı Nasıldır?

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi
Vintage altın yaldızlı ahşap söz ve nişan tepsisi modeline Etsy’den ulaşabilirsiniz.

Siz de hazır almak yerine ahşap söz ve nişan tepsisi yapabilirsiniz. Ahşap nişan tepsisi fiyatları cep yakan türden değil. Ama hem sizi yansıtacak hem de size özel olacak tepsi tercih etmek isteyebilirsiniz. Ahşap söz ve nişan tepsisi süsleme sandığınız kadar zor bir işlem değil. Aksine eğlenebileceğiniz bir iş. O zaman ahşap nişan tepsisi yapımı için kolları sıvayın.

1. Tepsi olarak kullanacağınız malzemeyi seçin.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi
Atölye Sandal Ağacı’nın tasarımlarından bir örnek.

Tepsiniz için ahşap mı tercih edeceksiniz? Yoksa doğal bir görüntü yakalamak adına kütük mü? Belki de kasnak gibi ahşap malzemeler kullanarak yaratıcılığınızı konuşturacaksınız. Seçim tamamen sizin. Ahşap tepsi yapımı için yapmanız gereken ilk iş malzemeye karar vermek. Gerisi zevkiniz ve el yeteneğinize kalmış. Farklılıkları sevenlerin tercih edebileceği bir çok ahşap malzeme var. Örneğin ahşap bir resim paletini güzelce boyayıp süslerseniz hem değişik hem de şık bir tepsi haline getirebilirsiniz.

2. Seçtiğiniz malzemeye uygun modelleri araştırın.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi
Rustik detaylı ahşap tepsi modeli Etsy!

Malzemenizi seçtikten sonra biraz araştırma yapabilirsiniz. İnternette ya da dükkanlarda ahşap söz ve nişan tepsisi modelleri üzerine birbirinden farklı seçenek bulacaksınız. Bu seçenekler arasında beğendiğiniz bir modele benzer bir tepsi yapmak için gerekli malzemeleri alabilirsiniz. Eğer düz ahşap bir tepsi alacaksanız tepsiyi istediğiniz renkte boyayabilir, isterseniz fotoğrafınızı dekupe tekniği ile tepsiye yerleştirebilirsiniz. Ahşap kütük nişan tepsisi gibi daha doğal ve rustik görünümlü bir tepsi isterseniz de sadece vernik yeterli olacaktır. İsterseniz tepsinin üzerine isimlerinizi ve o günün tarihini de yazdırabilirsiniz.

3. İstediğiniz modele uygun boya ya da vernik işlerini halledin.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi
Benzer örneklerine buradan! ulaşabilirsiniz.

Modeli seçtikten sonra sıra geldi rengine. İsterseniz sadece vernik atarak sade bir ahşap söz ve nişan tepsisi sahibi olabilirsiniz. Hatta çok pürüzlü yüzeyi olmayan tepsilerden seçtiyseniz verniğe bile gerek duymayabilirsiniz. Ahşap boyama nişan tepsi modelleri tercih edecekler ise boya rengine karar vermeli. Tüm tepsiyi mi boyayacaksınız yoksa üzerine desen mi yapacaksınız buna karar vermeniz önemli. Ona göre ince ya da kalın fırça almayı unutmamalısınız. Unutmamanız gereken diğer şey ise vernik fırçası. Kalın boya fırçanız ile vernik atmak isterseniz tepside ufak renkli fırça izleri olabilir.

4. Ahşap tepsinizi aksesuarlar ile süsleyin.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi
Osmanlı tepsi modeli ile çok güzel bir ahşap söz ve nişan tepsisi modeli yapabilirsiniz.

Tepsinin boya ve vernik işleri bittikten sonra sıra süslemelerine geldi. Ahşap söz ve nişan tepsisi süsleme için kullanacağınız malzemelere önceden karar vermeniz gerekir. Tepsi kulplarını tepsinize uygun olacak şekilde boyayabilirsiniz. Eğer daha farklı bir model yapmak isterseniz de yapay çiçekler, hasır ipler gibi aksesuarlar kulp kısmında hoş duracaktır. Daha gösterişli tepsi hayal eden kadınlar ise taşların ışıltısından faydalanabilir. Eğer yapay çiçek kullanmayacaksanız canlı çiçeklerin solmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun için çiçeklere bir gece önceden istediğiniz şekli vererek buzdolabında bekletebilirsiniz. Daha garanti olsun isterseniz evinize en yakın çiçekçiden bir kaç saat önce çiçekleri alıp tepsiye yerleştirebilirsiniz.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Bunun yanı sıra tepsinizi danteller, mumlar ve çiçekler ile süsleyebilirsiniz. Küçük bir kurdele ile çiçekleri buket haline getirip tepsinin üstüne koyabilirsiniz. Küçük mum kullanmak isterseniz altındaki metalik görüntü hoş durmayabilir. Bunun için tül, kumaş gibi malzemeler ya da çiçek, ip gibi aksesuarlar ile mumların metalik kısımlarını kamufle etmek sizin elinizde.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Yaz esintileri olan bir ahşap söz ve nişan tepsisi yapmak isterseniz deniz kabukları imdadınıza yetişecektir. Yaz tatilinde topladığınız deniz kabukları ve deniz yıldızlarından bir tepsi yapabilirsiniz. Deniz kabuklarını tepsiye tuttururken silikon kullanabilirsiniz. Yaz değil de sonbahar konsepti size daha uygunsa kozalak, kuru dallar, sıcak renkli çiçekler gibi aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

5. Makası da tepsinize uygun hale getirin.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Tepsi kulplarında kullandığınız malzemenin aynısını makasın tuttuğunuz kısmına dolayabilirsiniz. Bu sayede makasınız da tepsiniz ile uyumlu olacaktır. Dikkat etmeniz gereken tek nokta makası tepsiye uydururken makasın işlevselliğini kaybetmesine izin vermemeniz. Parmak girecek kısımları çok süslerseniz kurdeleyi kesecek kişi zor anlar yaşayabilir.

6. Yüzük standı yapmayı düşünebilirsiniz.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Yüzüklerinizi isterseniz tepsinin üzerine direkt olarak yerleştirebilirsiniz. Fakat tepsi yapımı işinden zevk aldıysanız ve tepsinin üzerinde daha fazla obje bulunsun isterseniz yüzük standı yapabilirsiniz. Tepsi ile aynı malzemeden küçük bir küp işinize yarayacaktır. Bu küpü de tepsi ile aynı renge boyayabilir ya da tepside kullandığınız aksesuarlar ile süsleyebilirsiniz.

7. Son dokunuşlar.

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi

Tepsiniz ile ilgili tüm detayları halletiniz. Hayallerinizdeki tepsiyi yapmayı başardınız. Son olarak üzerine yüzüklerinizi yerleştirerek kullanılacağı anın gelmesini bekleyebilirsiniz. Sizin için en özel günde en güzel tepsiyi kendi elleriniz ile yapmanın verdiği mutluluğu yaşamaya başlayabilirsiniz. Bir işe nasıl başlarsanız öyle devam eder. Siz de evliliğe attığınız ilk adımı kendi elleriniz ile süslediğiniz, özen gösterdiğiniz bir tepsi ile başlatacaksınız. Ahşap söz ve nişan tepsisi yapmak sizi biraz zorlamış olabilir. Ama Düğün Buketi olarak sonucunun mükemmel olacağına eminiz.

Ahşap Nişan Tepsisi Fiyatları

Ahşap Söz ve Nişan Tepsisi
Benzer örnekleri için haydi buraya!

İnternette ahşap söz tepsisi fiyatları alacağınız setin içeriğine göre değişiklik göstermekte. Eğer sadece yüzük tepsisi almayı düşünüyorsanız ortalama 100 liralık bir bütçe ayarlamalısınız. Elbette bu durum özel tasarım tepsilerde değişiyor. Tepsiniz ne kadar gösterişli ve kaliteli ise fiyatı da o oranda artmakta. Aynı şekilde aynı konseptte damat fincanı ve tepsisi olan modellerden arıyorsanız fiyat yine artmakta. Kendiniz ahşap söz ve nişan tepsisi yapmaya karar verdiyseniz bütçeniz alacağınız malzemelere göre değişir. Malzemelerinizi internetten yeterince araştırma yapıp alabilirsiniz. Fakat “Ben malzemeleri görmeden, onlara dokunmadan yapamam.” derseniz de düğün ve kına malzemesi satan yerlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Tuhafiyeler, el işi ve hobi malzemeleri satan dükkanlarda da tepsi ve tepsi aksesuarları bulabilirsiniz.

 

Övünç Ege

Yanıtla